ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Recenzja albumu RPWL ─ A New Dawn [DVD] w serwisie ArtRock.pl

RPWL — A New Dawn [DVD]

 
wydawnictwo: Gentle Art Of Music 2017
 
1. Prologue
2. Revelation
3. Introduction
4. Oh Hapless Man
5. Swords And Guns
6. This Ancient Formula
7. A Clear Cut Line
8. Wanted
9. Like To Like
10. The Fisherman
11. Sound Of Loneliness
12. Hide And Seek
13. From Paul To Saul
14. Disbelief
15. Misguided Thought
16. Still Asleep
17. Home Shopping
18. Perfect Day
19. Terror
20. The Attack
21. The Eternal Recurrence
22. A New Dawn
23. Revelation Reprise

Bonus material:
Unchain The Earth (Live)
Swords And Guns (Official Video Clip)
Making Of-Film
 
skład:
Yogi Lang - vocals, keyboards
Kalle Wallner - guitars
Markus Jehle - keyboards
Werner Taus - bass
Marc Turiaux - drums
 
Album w ocenie czytelników:
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Beznadziejny album, nie da się go nawet wysłuchać.
,0
Istnieją gorsze, ale i przez ten ciężko przebrnąć do końca.
,0
Album słaby, nie broni się jako całość.
,0
Nieco poniżej przeciętnej, dla wielbicieli gatunku.
,0
Album jakich wiele, poprawny.
,0
Niezła płyta, można posłuchać.
,0
Dobry, zasługujący na uwagę album.
,0
Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
,0
Absolutnie wspaniały i porywający album.
,1
Arcydzieło.
,0

Łącznie 1, ocena: Absolutnie wspaniały i porywający album.
 
 
Ocena: 8 Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
19.07.2017
(Recenzent)

RPWL — A New Dawn [DVD]

Naprawdę długą drogę przeszła niemiecka formacja RPWL od swoich początków naznaczonych kowerowaniem Pink Floyd po dzień dzisiejszy. W dalszym ciągu oczywiście ich muzyka ma bardzo Floydowy posmak, który jest często bazą dla wielu kompozycji. A jednak to już od długiego czasu formacja o mocnej pozycji i przede wszystkim sporym pomyśle na siebie. Ich najnowsze wydawnictwo jest tego najlepszym dowodem.

A New Dawn to trzeci w historii grupy pełnowymiarowy materiał koncertowy zapisany na DVD. Swoją drogą, grupa wykazuje się w tym względzie wyjątkową regularnością publikując je co cztery lata. I dobrze, bowiem każde z nich (ponadto The RPWL Live Experience i A Show Beyond Man And Time) pokazuje zespół w odpowiednim miejscu swojej historii i przy okazji praktycznie nie powiela kompozycji.

A New Dawn dokumentuje wyjątkowy koncert grupy z 31 października 2015 roku w Luitpoldhalle w ich rodzinnym Freising, kiedy to artyści zaprezentowali rockowy koncert mający w sobie elementy spektaklu i wydarzenia multimedialnego. Całość zbudowano głównie na podstawie ostatniego koncepcyjnego albumu Niemców Wanted, któremu Yogi Lang, jego twórca, nadał wręcz filozoficzny wymiar. Przypomnę, że Wanted to koncept, dla którego punktem wyjścia stały się poglądy Platona na wolność. I właśnie pytania o wolność człowieka, współczesny styl życia, czy rolę religii w nim padają. A ponieważ Wanted jest kontynuacją, opartego na dziele Fryderyka Nietzschego Tako rzecze Zaratustra, albumu Beyond Man and Time, w odgrywane po kolei utwory z Wanted wpleciono dwudziestominutowy The Fisherman z pochodzącego z 2012 roku krążka.

Rozmach przedsięwzięcia naprawdę imponuje. Na scenie, oprócz muzyków, pojawia się około pięćdziesięciu aktorów i statystów. Wypełniona po brzegi sala, duża scena z trzema sporymi ekranami, na których wyświetlane są filmy i animacje, narrator, chór, z pietyzmem zaplanowane stroje, elementy symbolicznie podkreślające wymowę konceptu, choreografia, sprawny montaż – wszystko to określa impet i zaangażowanie twórców w całość projektu.

Żeby była jasność, nie jest to pierwsze doświadczenie muzyków z tego typu widowiskiem. Przypomnę, że wspomniane A Show Beyond Man And Time, nagrane zresztą 22 lutego 2013 roku w Teatrze Śląskim w Katowicach, też miało taki charakter, jednak tym razem muzycy skoczyli o poziom wyżej. Oczywiście, zwolennicy bardziej tradycyjnej formy koncertowej mogą ponarzekać, że częste narracje zakłócają dramaturgię rockowego koncertu. Dla mnie jednak, dzięki temu poszczególne kompozycje zyskują. Przyznam otwarcie, że odkryłem muzycznie Wanted na nowo, choć do tej pory sam album nie poruszał mnie jakoś wyjątkowo.

W dodatkach dostajemy jeszcze zagraną wówczas na bis kompozycję Unchain The Earth (w wersji CD i LP jest jeszcze piękne Hole in The Sky), klip do utworu Swords And Guns oraz klasyczny film Making of. Warto zauważyć, że do wyboru mamy narrację w języku niemieckim i angielskim. Całość ukazała się w kilku formatach: DVD, Blu-ray, 2CD i 3LP a nawet w bardzo atrakcyjnym, limitowanym i kolekcjonerskim boksie wraz z gadżetami, w tym z tabletką Veritas Forte, o działaniu której więcej można się dowiedzieć oglądając A New Dawn.

 
ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl RSS
© Copyright 1997 - 2024 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.