ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Recenzja albumu Pain Of Salvation ─ In the Passing Light of Day  w serwisie ArtRock.pl

Pain Of Salvation — In the Passing Light of Day

 
wydawnictwo: InsideOut Music 2016
 
1. On a Tuesday (10:22)
2. Tongue of God (04:53)
3. Meaningless (04:47)
4. Silent Gold (03:23)
5. Full Throttle Tribe (09:05)
6. Reasons (04:45)
7. Angels of Broken Things (06:24)
8. The Taming of a Beast (06:33)
9. If This Is the End (06:03)
10. The Passing Light of Day (15:31)
 
skład:
Daniel Gildenlöw - vocals, guitars
Ragnar Zolberg - guitars, vocals
Daniel D2 Karlsson - keyboards, backing vocals
Gustaf Hielm - bass, backing vocals
Léo Margarit - drums, backing vocals
 
Album w ocenie czytelników:
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Beznadziejny album, nie da się go nawet wysłuchać.
,0
Istnieją gorsze, ale i przez ten ciężko przebrnąć do końca.
,0
Album słaby, nie broni się jako całość.
,0
Nieco poniżej przeciętnej, dla wielbicieli gatunku.
,3
Album jakich wiele, poprawny.
,0
Dobra, godna uwagi produkcja.
,1
Więcej niż dobry, zasługujący na uwagę album.
,3
Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
,17
Absolutnie wspaniały i porywający album.
,12
Arcydzieło.
,8

Łącznie 44, ocena: Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
 
 
Ocena: 8 Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
18.01.2017
(Recenzent)

Pain Of Salvation — In the Passing Light of Day

Klasycy progresywnego metalu ze Szwecji powracają wreszcie (po sześciu latach) z dużym, nowym materiałem. Formacja (a w zasadzie Daniel Gildenlöw) oczywiście nie pozwalała o sobie w tym czasie zapomnieć, wydając między innymi akustyczny Falling Home, czy powtórkę z Remedy Lane. Jednak dla wielu jej fanów, szczególnie tych kibicujących im od samego początku, powinien być to powrót szczególny. Bo po Road Salt One i Road Salt Two, jakże odmiennych od najbardziej cenionych w ich dyskografii krążków The Perfect Element, Part I, Remedy Lane, wydają się powracać nie tylko do formy, ale i do swoich źródeł. Wygląda też na to, że formacja ma już pewną stabilizację. Choć to w dalszym ciągu lider (mający już za sobą na szczęście poważne problemy zdrowotne, które stały się inspiracją dla tekstów na tym krążku) i towarzyszący mu muzycy, jednak już koncertowe wykonanie Remedy Lane zapisane na Re:Visited (Re:Mixed & Re:Lived) pokazuje, że to zgrany, solidnie rozumiejący się kolektyw.

I to również pokazuje ta płyta. Pain of Salvation ponownie bowiem na In The Passing Light Of Day jest zaskakujący i niepokorny, choć czerpie najwięcej ze swoich pierwszych płyt. Grupa eksploruje progresywno - metalowe klimaty przypominając, że ponad 20 lat temu to ona wytyczała szlaki dla kapel (choćby takich jak Leprous) lubujących się w matematycznym podejściu do ciętych, ciężkich i poszatkowanych riffów.

Zespół znów potrafi zaciekawić dużą rozbudowaną formą (np. On A Tuesday), w której aż iskrzy się od różnorodnych w klimacie wątków i pomysłów. Cały zresztą album uderza mnogością kontrastów, w których zderzają się rockowy brud z graniem klimatycznym, opartym na ciekawej melodii. Całość, trwająca ponad 70 minut, początkowo może przytłaczać, tym bardziej że album brzmi dosyć surowo, jednak z każdym przesłuchaniem zyskuje.

Świetny jest Meaningless wybrany słusznie do promocji albumu, do tego poparty mocnym klipem. Fakt, że to tylko nowa wersja utworu Sign (zespołu gitarzysty Pain of Salvation) Rockers Don’t Bathe nieco tonuje emocje, jednak jest po prostu lepiej zrobiona. Dużo progmetalowej agresji mają wspomniany On A Tuesday, Tongue Of God, Full Throttle Tribe, czy połamany rytmicznie Reasons. A taki spokojniejszy Angels Of Broken Things ma żarliwą, wzniosłą końcówkę z gitarowym popisem. Płytę kończy trwający kwadrans, przejmujący The Passing Light Of Day. Początkowo bardzo ascetyczny, z ładnym tematem melodycznym, później zyskujący rockowej siły.

Bardzo udana płyta, która może jeszcze zyskać w koncertowej odsłonie. Szkoda tylko, że jak do tej pory, polskich koncertów nie widać…

 
ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl RSS
© Copyright 1997 - 2024 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.