ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Recenzja albumu Evergrey ─ A Night To Remember [2DVD] w serwisie ArtRock.pl

Evergrey — A Night To Remember [2DVD]

 
wydawnictwo: InsideOut Music 2005
 
DVD1:
1. Intro
2. Blinded
3. End of Your Days
4. More Than Ever
5. She Speaks to the Dead
6. Rulers of the Mind
7. Blackened Dawn
8. Waking Up Blind
9. As I Lie Here Bleeding
10. Misled
11. Mark of the Triangle
12. When the Walls Go Down
13. Harmless Wishes
14. Essence of Conviction
15. Solitude Within
16. Nosferatu
17. Recreation Day
18. For Every Tear That Falls
19. A Touch of Blessing
20. The Masterplan

DVD2:

Videos:
For Every Tear That Falls
The Masterplan
Blinded
I'm Sorry
More Than Ever
A Touch Of Blessing

Interview (In Bed With Evergrey)
Backstage
 
skład:
Tom S. Englund – Vocals & Guitar
Henrik Danhage – Guitar
Michael Håkansson – Bass
Rikard Zander – Keyboards
Jonas Ekdahl – Drums

Live choir:
Carina Englund (lead female vocals on "For Every Tear That Falls")
Tinna Karlsdotter
Andy Engberg

Gothenburg Symphonic Orchestra (String Quartet):
Peter Svensson – Cello
Nicola Voruvka – Violin
Lotte Lybeck – Violin
Karin Claesson – Viola
 
Album w ocenie czytelników:
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Beznadziejny album, nie da się go nawet wysłuchać.
,0
Istnieją gorsze, ale i przez ten ciężko przebrnąć do końca.
,0
Album słaby, nie broni się jako całość.
,0
Nieco poniżej przeciętnej, dla wielbicieli gatunku.
,0
Album jakich wiele, poprawny.
,0
Niezła płyta, można posłuchać.
,0
Dobry, zasługujący na uwagę album.
,0
Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
,2
Absolutnie wspaniały i porywający album.
,1
Arcydzieło.
,1

Łącznie 4, ocena: Absolutnie wspaniały i porywający album.
 
 
Ocena: 8+ Absolutnie wspaniały i porywający album.
31.07.2016
(Recenzent)

Evergrey — A Night To Remember [2DVD]

Uzupełniania recenzyjnych zaległości związanych z grupą Evergrey ciąg dalszy. A okazja ku temu nadarza się kolejna, wszak już we wrześniu światło dzienne ujrzy nowy studyjny album Szwedów The Storm Within a oni sami w październiku zawitają po raz kolejny do naszego kraju.

Pisaliśmy o tej koncertówce, jednak tylko w wersji 2CD. Tymczasem A Night To Remember pojawiło się także w formie 2DVD. Powtórzę tylko zatem, że materiał znajdujący się na tym wydawnictwie zarejestrowano 9 października 2004 roku w rodzinnym Göteborgu w obecności ponad tysiąca najwierniejszych fanów w XIX – wiecznym Teatrze Wielkim (Stora Teatern). Muzycy byli wtedy po wydaniu znakomitego The Inner Circle, ale nie tylko z niego słyszymy najlepsze kompozycje. Dostajemy bowiem wiele starszych killerów z ich dyskografii świetnie portretujących tak charakterystyczny dla nich dark progressive metal. Darujmy sobie jednak analizę tego co słychać (bo o tym było więcej we wspomnianej recenzji), a skoncentrujmy się na tym co widać.

Wydarzenie miało miejsce we wspomnianym Stora Theatern. Stylowe, podwieszane balkony ewidentnie przywołują na myśl rejestracje koncertów w katowickim Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego z tą jednak różnicą, że sam teatr wydaje się większy a publiczność ogląda występ na stojąco. Masywne metalowe dźwięki fajnie kontrastują z wnętrzem, które momentami dodaje wręcz swoistego patosu do wzniosłej chwilami muzyki Skandynawów. Mroczność tych dźwięków podkreślają światła. Dominuje kolor niebieski, który jednak nie oświetla jakoś wylewnie muzyków. W efekcie tegoż siedzący przed telewizorem słuchacz komfort ma taki sobie, bowiem artyści często skąpani są w ciemnościach. Niemniej występ jest naprawdę energetyczny a na samej scenie towarzyszą panom trzyosobowy chór i kwartet smyczkowy. Zebrani na sceniczne wydarzenia reagują ekstatycznie czyniąc ten koncert naprawdę wyjątkowym.

Drugi dysk wypełnia mnóstwo materiałów wizyjnych. Po pierwsze, znajdziemy tam sześć teledysków mniej (Blinded) lub bardziej intrygujących (przejmujący obraz do I’m Sorry). Jest też potężna sekcja wywiadów na czele z prawie godzinną rozmową z całym zespołem oraz 10 – minutówkami z każdym z muzyków przeprowadzone we wnętrzach Teatru Wielkiego. Te ostatnie są o tyle ciekawe, że zostały okraszone archiwalnymi nagraniami, pokazującymi muzyczne początki każdego z nich. W oddzielnym miejscu znajdziemy też kilkuminutowe filmy, w których muzycy prezentują swoje instrumenty a sam Tom S. Englund oprowadza po Evergreyowym Division One Studios. Najsłabszą częścią są materiały w sekcji Backstage. Nie tylko rażą jakością na poziomie VHS-u, ale przede wszystkim standardowymi „żartami”  w stylu robienia głupkowatych min, picia alkoholu, czy… oddawania moczu. Okej, fajnie jest zobaczyć ekstremalnie archiwalne materiały pokazujące jak muzycy rejestrowali płyty, nagrywali klipy, czy odbywali trasy w Europie, czy Ameryce, jednak w wymiarze prawie… czterech godzin (!!) mogą one najzwyczajniej zmęczyć.

Mimo wszystko całość warto mieć, bo to prawdziwa wizyjna encyklopedia dla fanów Evergrey, tym bardziej, że do tej pory jedyna! Szwedzi przez dwadzieścia lat dochowali się tylko jednej koncertówki. Najwyższy czas na kolejną, wszak od tamtych czasów wydali tak dobre albumy jak Torn, Glorious Collision, czy Hymns for the Broken. A kolejny lada moment…

 
ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl RSS
© Copyright 1997 - 2024 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.