ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Recenzja albumu Livki, Olivia Anna ─ Strangelivv w serwisie ArtRock.pl

Livki, Olivia Anna — Strangelivv

 
wydawnictwo: Warner Music Poland 2015
 
1. Enter (Livki) [04:18]
2. Internet Is A Weapon (Livki) [03:48]
3. Geek Power (Livki) [05:23]
4. Graduation Day (Livki) [04:05]
5. H-Bomb (Livki) [03:37]
6. Warsaw (Livki) [03:57]
7. Sheldon Cooper (One) (Livki) [03:04]
8. Exploitation (Livki) [05:57]
9. Free World (Livki) [03:43]
10. Kathleen (Livki) [04:41]
11. Subways (Livki) [04:43]
 
Całkowity czas: 47:04
skład:
Olivia Anna Livki – Vocals and Basses, Piano and Programming. Piotr Aleksandrowicz – Guitars. Aleksiej Koczetkow – Violins. Robert Rasz – Drums and Percussion.
 
Album w ocenie czytelników:
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Beznadziejny album, nie da się go nawet wysłuchać.
,0
Istnieją gorsze, ale i przez ten ciężko przebrnąć do końca.
,0
Album słaby, nie broni się jako całość.
,0
Nieco poniżej przeciętnej, dla wielbicieli gatunku.
,0
Album jakich wiele, poprawny.
,0
Niezła płyta, można posłuchać.
,0
Dobry, zasługujący na uwagę album.
,0
Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
,2
Absolutnie wspaniały i porywający album.
,4
Arcydzieło.
,0

Łącznie 6, ocena: Absolutnie wspaniały i porywający album.
 
 
Ocena: 8 Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
23.05.2015
(Recenzent)

Livki, Olivia Anna — Strangelivv

Zaciśnięte pięści, dość wyzywający strój, gniewny wyraz twarzy – przykuwa uwagę od razu. Już na okładce Olivia pokazuje, że tym razem ma dla swoich odbiorców coś konkretnego do przekazania: od strony tekstowej na „Strangelivv” dostajemy materiał bardziej zwarty niż na debiucie, buntowniczy, mocny. Jest mowa o zderzeniu kultur Zachodu i Wschodu (są nawiązania do tzw. arabskiej wiosny i Malali Yousafzai*, a na zdjęciach w książeczce Livki prezentuje się m.in. w białym czarczafie), konfliktach zbrojnych, wykorzystywaniu jednych ludzi przez drugich (to nawiązując do niewolnictwa, to do niesympatycznych praktyk korporacyjnych), Internecie, który na Zachodzie staje się narzędziem dyskryminacji, a na Wschodzie – walki z dyskryminacją…

Teksty – czasem, jak to z buntem bywa, trochę naiwne – to jedno, ale muzycznie ta płyta to jest petarda: mieszanina różnych stylów, aranżacji, instrumentacji – a wszystko wykorzystane w bardzo przemyślany, pomysłowy sposób. Wstęp jest delikatny – chór, zawodzenie smyczków – ale po chwili wracamy do klimatów znanych z debiutanckiej płyty: mocny, osadzony, pulsujący, pachnący Afryką rytm bębnów ozdabiające całość etniczne elementy… Do „Internet Is A Weapon” i „H-Bomb” wkradły się elementy współczesnego r’n’b (partie wokalne, rytmika) – ten drugi bardzo przyjemnie pachnie też poszukiwaniami Petera Gabriela i Kate Bush. „Geek Power” już od początku rozwija się ciekawie – z jednej strony plastyczne smyczki, z drugiej efektowny, funkujący basowy riff, który pięknie napędza całość – wściekle pulsującą rytmem (zresztą partie gitary basowej, chętnie wysuwane na plan pierwszy. „Graduation Day” dla kontrastu jest lekki, bujający, napędzany melodyjnymi, wszechobecnymi smyczkami. W „Warsaw” Olivia śpiewa na tle głównie gitary basowej (kiedyś podobnie grali Back Door), okazjonalnie gdzieś w tle dołączają smyczki. Jest jeszcze między innymi skoczne, trochę pop-punkowe „Sheldon Cooper” i „Exploitation”, przyjemnie podszyta bluesem i ładna fortepianowa ballada „Subways”…

Oj, sporo dzieje się na tej płycie: jest bogato, ciekawie, wciągająco. „Strangelivv” od pierwszego dźwięku wciąga i nie odpuszcza. A do tego wszystko napisała, zaaranżowała i wyprodukowała jedna osoba – o ile debiutancki album zapowiadał duży talent, druga (dla wykonawcy ponoć najtrudniejsza) płyta nie pozostawia wątpliwości: mamy do czynienia z Artystką naprawdę dużej klasy, mającą własny, osobisty pomysł na muzykę i świetnie go realizującą. Jak na razie – pewne miejsce na liście najlepszych płyt roku.


 

* - 17-letnia pakistańska działaczka na rzecz praw kobiet, zwłaszcza na rzecz ich prawa do nauki, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla.
 
ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl RSS
© Copyright 1997 - 2024 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.