ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Recenzja albumu Millenium ─ In Search Of The Perfect Melody  w serwisie ArtRock.pl

Millenium — In Search Of The Perfect Melody

 
wydawnictwo: Lynx Music 2014
dystrybucja: Rock Serwis
 
1. In Search Of The Perfect Melody [19:50]
2. Girl From A Glass Sphere [7:09]
3. The Mirror Of Memories [7:00]
4. Blood On The Rain [4:21]
5. Over & Over [5:40]
6. In The World Of Fantasy? [12:27]
 
Całkowity czas: 56:27
skład:
Łukasz Gall - vocal
Krzysztof Wyrwa – bass, Warr guitar
Tomasz Paśko - drums
Piotr Płonka - guitars
Ryszard Kramarski – keyboards, piano

Guests:
Karolina Leszko – vocal
Metus - vocal
Dariusz Rybka – saxophone
Piotr Bylica - cello
 
Album w ocenie czytelników:
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Beznadziejny album, nie da się go nawet wysłuchać.
,1
Istnieją gorsze, ale i przez ten ciężko przebrnąć do końca.
,0
Album słaby, nie broni się jako całość.
,0
Nieco poniżej przeciętnej, dla wielbicieli gatunku.
,0
Album jakich wiele, poprawny.
,4
Niezła płyta, można posłuchać.
,9
Dobry, zasługujący na uwagę album.
,18
Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
,16
Absolutnie wspaniały i porywający album.
,15
Arcydzieło.
,14

Łącznie 77, ocena: Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
 
 
Ocena: 8 Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
25.10.2014
(Recenzent)

Millenium — In Search Of The Perfect Melody

Już 15 lat ma krakowskie Millenium. Dowodzona przez Ryszarda Kramarskiego grupa regularnie dostarcza miłośnikom progresywnych dźwięków kolejne naprawdę bardzo udane krążki. Nie inaczej jest i z tym, na swój sposób jubileuszowym wydawnictwem. In Search Of The Perfect Melody przynosi bowiem godzinę, inspirowanego klasyką, neoprogresywnego rocka z tym wszystkim, do czego ta krakowska załoga zdołała nas już przyzwyczaić.

Tym razem, wśród sześciu kompozycji dostajemy najdłuższą w historii zespołu suitę, prawie 20 – minutową In Search Of The Perfect Melody. Faktycznie wielobarwną, wielowątkową, ze zmianami nastroju i powracającymi melodycznymi motywami. W zapowiedziach albumu Kramarski porównywał ją między innymi do Genesisowego Supper's Ready. Być może coś w tym jest, ja jednak – słuchając rozpoczynającego utwór a capella Łukasza Galla - nie mogę uciec od porównania tego początku do również Genesisowego Dancing with the Moonlit Knight, zainaugurowanego w podobnej konwencji. Sama kompozycja poświęcona jest twórcy poszukającemu idealnej melodii i choć literacka konkluzja ewidentnie przekreśla możliwość stworzenia takiego ideału, to muzycznie Kramarskiemu udało się słuchacza ująć naprawdę pięknym motywem, śpiewanym najpierw przez Karolinę Leszko, a potem, po niemiecku i angielsku przez wspomnianego Galla.

Tak, tak. Millenium po raz kolejny stworzyło kompozycje nie tylko wartościowe i ciekawie zaaranżowane, ale przede wszystkim atrakcyjne melodycznie. Czy to w bardziej przebojowej formie (Over & Over), czy w bardziej nastrojowej (The Mirror Of Memories). Ten ostatni, instrumentalny utwór, brzmiący może momentami jak balladowa „pościelówa”, urzeka solowymi partiami gitary, saksofonu i wreszcie instrumentów klawiszowych a w samej końcówce wyrazistą figurą Krzysztofa Wyrwy na Warr guitar. W takich balladowych klimatach pozostaje też poświęcony tematyce miłości i zdrady Blood On The Rain. Zainspirowany tragiczną śmiercią Andrzeja Zauchy okraszony jest piękną solówką gitarową Piotra Płonki. Z kolei Girl From A Glass Sphere, zadedykowany tu chorej na autyzm dziewczynce, ma sporo gitarowej zadziorności i brudu oraz długi floydowo – psychodeliczny popis Kramarskiego na klawiszach.

Dużo na tym albumie jest saksofonu. Bywał oczywiście on na dotychczasowych płytach grupy, tym razem jednak momentami przejmuje on kluczową rolę, a grający na nim Dariusz Rybka nie sprawia tu wrażenia li tylko gościa, a pełnoprawnego ogniwa formacji. Niemało jest tu też żeńskich partii wokalnych, a w kończącym całość In The World Of Fantasy? – będącym pewnym rozczarowaniem pełnym nienawiści współczesnym światem - pojawia się nawet klimatyczny i mroczny wokal Metusa. Albumem tym Millenium potwierdza muzyczną drogę obraną na swych ostatnich krążkach. Drogę, w której ich muzyka nie poddaje się pewnej statyczności i serwuje sporo rockowej swobody.

 
ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl RSS
© Copyright 1997 - 2024 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.