ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Recenzja albumu RPWL   ─ A Show Beyond Man And Time [DVD]  w serwisie ArtRock.pl

RPWL — A Show Beyond Man And Time [DVD]

 
wydawnictwo: Metal Mind Productions 2013
 
1. Transformed
2. We Are What We Are (The Keeper)
3. Beyond Man and Time (The Blind)
4. Unchain the Earth (The Scientist)
5. The Ugliest Man (The Ugly)
6. The Road of Creation (The Creator)
7. Somewhere in Between (The Dream of Saying Yes)
8. The Shadow
9. The Wise in the Desert
10. The Fisherman
11. The Noon
12. Roses

Extras:
Interview with Yogi Lang and Kalle Wallner (video)
The Band’s Commentary
Transformed - Alternative Language Version
Photo gallery
Desktop images
Discography
 
Całkowity czas: 122:37
skład:
Yogi Lang - vocal
Kalle Wallner - guitars
Marc Turiaux - drums
Markus Jehle - keyboards
Werner Taus - bass
Guest:
Ray Wilson - vocal
 
Album w ocenie czytelników:
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Beznadziejny album, nie da się go nawet wysłuchać.
,2
Istnieją gorsze, ale i przez ten ciężko przebrnąć do końca.
,1
Album słaby, nie broni się jako całość.
,0
Nieco poniżej przeciętnej, dla wielbicieli gatunku.
,0
Album jakich wiele, poprawny.
,0
Niezła płyta, można posłuchać.
,0
Dobry, zasługujący na uwagę album.
,0
Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
,0
Absolutnie wspaniały i porywający album.
,4
Arcydzieło.
,25

Łącznie 32, ocena: Absolutnie wspaniały i porywający album.
 
 
Ocena: 8 Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
16.11.2013
(Recenzent)

RPWL — A Show Beyond Man And Time [DVD]

Nowe wydawnictwo koncertowe RPWL pojawiło się na rynku zarówno w formacie CD, jak i DVD. Ze względu na specyfikę zarejestrowanego tu materiału zdecydowanie polecam to drugie. Dlaczego? 22. lutego 2013 roku w Teatrze Śląskim w Katowicach artyści postanowili wykonać w całości (ponoć po raz ostatni) album Beyond Man And Time. Przypomnę, że to  pierwszy w historii zespołu koncept album, na którym teksty zainspirowane zostały dziełem niemieckiego filozofa Fryderyka Nietzschego – Tako rzecze Zaratustra. To naprawdę świetny, przemyślany i chyba najlepszy w ich dyskografii album, dlatego już chociażby z tego powodu warto posłuchać jego wersji live.

Tym bardziej, że muzycy nie ograniczyli się tego wieczoru do wiernego odegrania swego najambitniejszego krążka, ale dokonali w nim pewnych aranżacyjnych modyfikacji, wydłużyli go (w ten sposób Beyond Man And Time rozrósł się do ponad półtoragodzinnego dzieła) i, przede wszystkim, nadali mu charakter multimedialnego spektaklu, nawiązującego swoją formą do występów tuzów progresywnego rocka z lat siedemdziesiątych (patrz Gabrielowski Genesis). Yogi Lang zatem, ukazując kolejne fragmenty albumowego konceptu o losie człowieka, prezentował się jako ślepiec [Beyond Man And Time (The Blind)], naukowiec [Unchain The Earth (The Scientist)], garbaty starzec [The Ugliest Man (The Ugly)], czy wreszcie duchowny święcący kropidłem zebranych (The Fisherman). Ale nie tylko tym wyrażała się bogata oprawa wizualna koncertu. Na scenie można było bowiem zobaczyć trzy ekrany wykorzystywane nie tylko do prezentacji przygotowanych animacji, ale także do intrygującego ukazania oświetlonych i tym samym rzucających cień muzyków. Dodam, że wspomniane animacje, które publiczność miała okazję oglądać na ekranach, tu często przenikają ujęcia ze sceny, fajnie dynamizując film i podkreślając wymowę literackiego konceptu. Dzięki temu A Show Beyond Man And Time jest jednym z najciekawiej zrealizowanych płyt DVD w Teatrze Śląskim w ostatnich latach.

Setlistę koncertu uzupełnia zagrana na koniec kompozycja Roses, wykonana wspólnie z Rayem Wilsonem, który oryginalnie wykonywał ten utwór na płycie World Through My Eyes. Zresztą, nie mogło być inaczej, bowiem tego wieczoru Wilson wraz ze swoim zespołem poprzedzał koncert Niemców (o kulisach tego wspólnego wykonania – które miało być tajemnicą dla publiczności – mówi Yogi Lang w dołączonym tu wywiadzie). I to także bardzo silny i sympatyczny punkt tego nagrania - entuzjastycznie przyjęty numer przez śpiewającą refren publiczność.

Obok koncertu i wywiadu, w którym już na początku zapytani muzycy wspominają swoją pierwszą wizytę w Teatrze Śląskim, z której zrodziło się DVD The RPWL Live Experience, mamy możliwość posłuchania komentarzy Langa i Wallnera do koncertowych zdarzeń (to pewne novum na tego typu wydawnictwach Metal Mind), obejrzeć galerię zdjęć, zapoznać się z dyskografią grupy oraz wybrać sobie jedną z czterech językowych wersji (polską, niemiecką, holenderską i francuską) Transformed - wstępu z tekstem Nietzschego, wprowadzającego zarówno w album, jak i w sam koncert. Jako ciekawostkę dodam tylko, że ci, którzy byli na tym katowickim koncercie usłyszeli Transformed w wersji polskiej, tu mamy naturalnie wersję angielską. Wydawca tak jednak zgrabnie zaprojektował całość, że wybierając odpowiednią wersję z poziomu bonusów, tuż po niej natychmiast przechodzimy do koncertu. Bardzo wartościowe wydawnictwo. Polecam.

 
ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl RSS
© Copyright 1997 - 2024 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.