ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Recenzja albumu Anathema ─ Universal [CD+DVD Deluxe Media Book] w serwisie ArtRock.pl

Anathema — Universal [CD+DVD Deluxe Media Book]

 
wydawnictwo: Kscope 2013
dystrybucja: Rock Serwis
 
DVD:

1. Untouchable, Part 1
2. Untouchable, Part 2
3. Thin Air
4. Dreaming Light
5. Lightning Song
6. The Storm Before The Calm
7. Everything
8. A Simple Mistake
9. The Beginning And The End
10. Universal
11. Closer
12. A Natural Disaster
13. Deep
14. One Last Goodbye
15. Flying
16. Fragile Dreams

Encore:

17. Panic
18. Emotional Winter/Wings Of God
19. Internal Landscapes
20. Fragile Dreams

CD:

1. Untouchable, Part 1
2. Untouchable, Part 2
3. Thin Air
4. Dreaming Light
5. The Storm Before The Calm
6. Everything
7. A Simple Mistake
8. The Beginning And The End
9. Universal
10. Closer
11. A Natural Disaster
12. Flying
 
Całkowity czas: 141+79
skład:
Vincent Cavanagh - Vocals, Guitar, Vocoder
Danny Cavanagh - Guitar, Vocals
John Douglas - Drums
Jamie Cavanagh - Bass
Lee Douglas - Vocals
Daniel Cardoso – keyboards
Plovdiv Philharmonic Orchestra
 
Album w ocenie czytelników:
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Beznadziejny album, nie da się go nawet wysłuchać.
,0
Istnieją gorsze, ale i przez ten ciężko przebrnąć do końca.
,0
Album słaby, nie broni się jako całość.
,0
Nieco poniżej przeciętnej, dla wielbicieli gatunku.
,0
Album jakich wiele, poprawny.
,0
Niezła płyta, można posłuchać.
,0
Dobry, zasługujący na uwagę album.
,1
Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
,1
Absolutnie wspaniały i porywający album.
,7
Arcydzieło.
,12

Łącznie 21, ocena: Absolutnie wspaniały i porywający album.
 
 
Ocena: 8+ Absolutnie wspaniały i porywający album.
14.10.2013
(Recenzent)

Anathema — Universal [CD+DVD Deluxe Media Book]

Renesans brytyjskiej Anathemy trwa. Po kilkuletnim kryzysie, podczas którego z uporem maniaka grupa zapowiadała nowy materiał a jego premiera ciągle się przesuwała, powróciła z doskonałym We're Here Because We're Here. Wkrótce potem zdyskontowała jego sukces równie udanym  Weather Systems. Tym razem muzycy wydają absolutnie znakomity materiał DVD, bezwzględnie najlepszy w swojej dyskografii (przypomnę, że dwa dotychczasowe takie wydawnictwa - Were You There? i A Moment in Time - wydał nasz rodzimy Metal Mind).

W czym tkwi siła Universal? W wielu aspektach. Zacznijmy od miejsca. Rzecz zarejestrowano 22. września ubiegłego roku w starożytnym rzymskim amfiteatrze Philippopolis w bułgarskim Płowdiw. Miejsce koncertu naprawdę zachwyca. Towarzyszące muzykom oświetlone antyczne kolumny oraz ściana ludzi wypełniająca półkoliste schodkowe trybuny tworzą wyjątkowy klimat. Swoistego dostojeństwa dodaje całości pomieszczona w centrum sceny orkiestra symfoniczna kierowana przez Levona Manukyana.

Ogromnym plusem jest dobór kompozycji. Dominują te z We're Here Because We're Here i Weather Systems. I bardzo dobrze, bo trudno na nich znaleźć słabe momenty. Ponadto uzupełniają je prawdziwe perły z wcześniejszych, klasycznych już krążków. Jest zatem Fragile Dreams z Alternative 4, Deep, One Last Goodbye, Emotional Winter i Wings of God z Judgement, Panic z A Fine Day to Exit, czy Closer, Flying i A Natural Disaster z tak samo zatytułowanego krążka. Większość z nich, pełna pięknych, wzruszających melodii, idealnie nadaje się do zaaranżowania na orkiestrę. I ta faktycznie, choć subtelnie i bez nachalności, foremnie dodaje im symfonicznego wymiaru. Najładniej ją słychać w A Simple Mistake i to nie tylko w jego pierwszej, ale też i w tej drugiej, bardziej agresywnej części. Dobrze też uzupełnia tytułowy Universal i transowy The Storm Before The Calm, tworząc w finale potężne symfoniczne tło. Ci, którzy lubią bardziej rockową odsłonę Anathemy ucieszą się bisami, na które już orkiestra nie wyszła, a artyści zaserwowali między innymi energetyczny Panic i po raz kolejny tego wieczoru Fragile Dreams.

Największą siłą wydawnictwa jest jednak sposób pokazania tego widowiska przez Lasse Hoile. Nieprzypadkowo zresztą mamy w podtytule A concert film by Lasse Hoile. Znany ze współpracy choćby ze Stevenem Wilsonem reżyser nadał temu występowi i pewnej plastyczności, ale i charakteru swoistego dokumentu. Zgrabnie wykorzystując światło i scenografię, bawiąc się planami i precyzyjnymi zbliżeniami (z modyfikowaną ostrością) kapitalnie pokazał emocje na twarzach tak muzyków, jak i fanów. Ujęcie wzruszonego Vincenta Cavanagh trzymającego się za usta podczas wykonywania przez publiczność zaśpiewu w magicznym Flying jest po prostu bezcenne. A zapewniam, że takich chwil – na przykład uchwyconych w przejęciu fanów – jest tu znacznie więcej.

Recenzowana wersja Deluxe Media Book, oprócz dysku DVD, zawiera także krążek CD z wybranymi z tegoż koncertu kompozycjami. Sam wybór to oczywiście rzecz gustu - z czegoś trzeba było zrezygnować. Szkoda jednak, że pominięto na tej płycie audio Fragile Dreams, zagrane w Płowdiw dwukrotnie. No i trudno wreszcie nie wspomnieć o naprawdę stylowym wydaniu. Pełnym fantastycznych zdjęć z próby przed koncertem (w kolorze sepii), jak i z samego występu (już w kolorze). DVD tego roku? Kto wie?

 
ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl RSS
© Copyright 1997 - 2024 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.