ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Recenzja albumu From Afar ─ The Abyss Gazes Into You w serwisie ArtRock.pl

From Afar — The Abyss Gazes Into You

 
wydawnictwo: Infinity 2012
 
01. Intro [03:30]
02. The Fall Begins [02:30]
03. Faggot [03:33]
04. Thief [04:42]
05. Jacob’s Ladder [04:41]
06. Nocą [07:00]
07. Niebo [04:53]
 
Całkowity czas: 30:49
skład:
Wojtek Pyć (vocals), Marcin Chuchla (guitars), Tomek Przywara (guitars), Piotrek Jaskółka (bass), Michał Chruściel (durms)
 
Album w ocenie czytelników:
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Beznadziejny album, nie da się go nawet wysłuchać.
,0
Istnieją gorsze, ale i przez ten ciężko przebrnąć do końca.
,0
Album słaby, nie broni się jako całość.
,0
Nieco poniżej przeciętnej, dla wielbicieli gatunku.
,0
Album jakich wiele, poprawny.
,0
Dobra, godna uwagi produkcja.
,0
Więcej niż dobry, zasługujący na uwagę album.
,0
Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
,0
Absolutnie wspaniały i porywający album.
,0
Arcydzieło.
,1

Łącznie 1, ocena: Arcydzieło.
 
 
Brak oceny
Ocena: * Bez oceny
16.11.2012
(Recenzent)

From Afar — The Abyss Gazes Into You

 

Kiedy spoglądamy w otchłań, to otchłań spogląda również w nas. Tak przynajmniej twierdził Fryderyk Nietzsche, a jego stwierdzenie postanowili zrewidować muzycy rzeszowskiej formacji From Afar wydające EPkę The Abyss Gazes Into You.
 
Zespół powstał w 2005 roku, jednak na pierwszy materiał demo i sceniczny debiut przyszło mu poczekać do roku 2009. Niedługo później wykrystalizował się aktualny skład formacji, a brzmienie zaczęło przyjmować pożądane kształty. Kolejne lata obfitowały w koncerty i pracą nad nowym materiałem, który w tym roku ujrzał światło dziennie w formie wspomnianej wcześniej EPki.
 
The Abyss Gazes Into You zostało wydane w postaci zgrabnego digipacka utrzymanego w stonowanej, szaroburej kolorystyce. Od frontu wita nas posępny strach na wróble, zaś na odwrocie możemy zobaczyć ruiny opuszczonego miasta. Środek tego wydawnictwa poświęcony jest zdjęciom z planu teledysku do utworu Jacob’s Ladder.
 
Panowie z From Afar zdecydowali się na odważne posunięcie, a mianowicie oprócz poplątania muzycznego na krążku umieścili również poplątanie lingwistyczne. Część utworów zawartych na The Abyss Gazes Into You posiada wokale w języku polskim, pozostałe – w angielskim. Nie jest to rozwiązanie specjalnie uciążliwe dla odbiorcy, ale rodzi pewien wewnętrzny, trudny do zignorowania dysonans. Zresztą analizując warstwę muzyczną wspomniane odczucie tylko się pogłębia. Każda z kompozycji zawartych na EPce traktowana w oderwaniu od całości wydawnictwa stanowi akceptowalny twór, który należy rozpatrywać w pozytywnych aspektach, jednak słuchając The Abyss Gazes Into You w całości nie mogę pozbyć się wrażenia, że znalazły się tam utwory z dłuższego okresu działalności, które nie są ze sobą spójne. To trochę tak jakby muzycy From Afar nie do końca wiedzieli jaką ścieżką chcą kroczyć i próbowali wielu, różnych rozwiązań wokalnych, lingwistycznych, instrumentalnych i kompozycyjnych, żeby sprawdzić jak dane zestawienie środków zabrzmi w ich wykonaniu. Momentami trudno się w tym wszystkim odnaleźć.
 
Mimo wszystko w tym szaleństwie może być metoda. Kiedy potraktuje się ten krążek jako przetarcie przed tworzeniem czegoś większego i wspomnianą wcześniej próbę różnych rozwiązań, mającą na celu stwierdzenie, jakie środki muzyczne warto powielać i rozwijać, to może on okazać się dobrym prognostykiem na przyszłość. Jest tu potencjał i niewątpliwie są środki do tego, żeby go nie zmarnować. A żeby to osiągnąć, to warto trzymać się ciekawych i udanych rozwiązań, a do takich należy zaliczyć wokale na The Fall Begins, swobodną kompozycję w Faggot i pracę sekcji rytmicznej w mocno promowanym i zdecydowanie najlepszym na płycie - Jacob’s Ladder.
 
ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl RSS
© Copyright 1997 - 2024 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.