ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Recenzja albumu Van & Borner ─ Miracles w serwisie ArtRock.pl

Van & Borner — Miracles

 
wydawnictwo: B&T Records 2003
 
1. Shadow Dancing - 6:36
2. Walking in Clouds - 3:44
3. Golden Spirits - 7:28
4. Massai Boy - 4:06
5. Evening on the Island - 4:46
6. Miracles - 3:20
7. Mystic - 5:26
8. Lullaby for goodnight - 4:28
9. Walking in clouds (R.V.) - 3:44
 
Całkowity czas: 43:59
skład:
Barbara Zielińska-Van - synth; Sabina Borner - synth; Dadek Budkiewicz - bass; Marek Görlitz - guitars; Jola Literska - voc
 
Album w ocenie czytelników:
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Beznadziejny album, nie da się go nawet wysłuchać.
,0
Istnieją gorsze, ale i przez ten ciężko przebrnąć do końca.
,1
Album słaby, nie broni się jako całość.
,0
Nieco poniżej przeciętnej, dla wielbicieli gatunku.
,0
Album jakich wiele, poprawny.
,0
Niezła płyta, można posłuchać.
,0
Dobry, zasługujący na uwagę album.
,0
Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
,2
Absolutnie wspaniały i porywający album.
,0
Arcydzieło.
,0

Łącznie 3, ocena: Niezła płyta, można posłuchać.
 
 
Brak oceny
Ocena: * Bez oceny
08.09.2003
(Recenzent)

Van & Borner — Miracles

Van & Borner to duet złożony z weteranek rodzimej sceny elektronicznej, autorek muzyki wykorzystywanej również do ilustracji filmów i programów telewizyjnych. Barbara Zielińska-Van oraz Sabina Borner spotkały się podczas studiów na katowickiej AM. Spotkanie to zaowocowało współpracą, której efektem jest kilka już albumów, w tym omawiany najnowszy "Miracles". Zielińska-Van  zadebiutowała nagrywając wspólnie z Wenancjuszem Ochmannem album "Wizje", od tamtej pory oprócz produkcji muzycznych na rynek zajmuje się również współpracą z polskimi oraz francuskimi stacjami telewizyjnymi. Kolejne albumy - El Pop LaidBack oraz Business Woman to rodząca się współpraca między Van a Borner, ich muzyka gościła wielu programach TV m.in. "Randce w Ciemno" oraz już jako temat a nie tylko ilustracja w PRIII   w audycjach Jerzego Kordowicza.

Muzykę duetu można ocenić wstawiając ją gdzieś pomiędzy Tangerine Dream, Vangelisa i J.M.Jarre'a. Ciężko mi znaleźć porównanie - każdego po trochę i wszystkich na raz. 9 utworów, bez wyraźnie wyszukanych kompozycji, raczej nastawionych klimatycznie.

Jednak nie samymi syntezatorami album został przygotowany. W nagraniach obok Van & Borner udział wzięli: Darek Budkiewicz na basie, Marek Görlitz  na gitarach oraz Jola Literska uozdabiając wszystko swoim głosem. I to jest właściwie to całe uzupełnienie instrumentalne budujące atmosferę albumu. Słucha się go niczym dobrą ilustrację, z płynnymi przejściami pomiędzy utworami. Muzyka swobodnie falująca - w pewien sposób transowo nastraja słuchacza, brakuje palcołomnych solówek czy mocnego szybkiego groove'a, wszystko utrzymane w oldskoolowej klimatyce elektroniki II poł 70'tych i lat 80-tych. Brak soczystych analogowych syntezatorów czy wylewnych hammondów, ale za to muzyka pełna klawiszowych plam i efektów, powodujących wrażenie lewitacji i totalnego odpływu. Smaczkiem pośród wszystkiego jest delikatny chórek oraz gdzieniegdzie brzmienie gitary akustycznej. Całość poza ostatnim utworem  - będącym czymś w rodzaju kreowaniem rozpoznawalnego brzmienia (czyt: wizytówka)   stanowi spójne brzmienie o kompozycji albumu koncepcyjnego.

Ostatni utwór to zmieniona wersja "Walking in Clouds" - podobnie jak w oryginale  dominacja  delikatnej intonacji wokalnej przy spokojnym freetless basie oraz delikatnym klawiszowym groovem. Jakbym miał szukać porównania - bardzo mocno mi to wszystko  przypomina instrumentalizację Vangelisa do Blade Runner'a.  I chyba nie będzie to porównanie umniejszaniem wartości artystycznych tego albumu. Obie panie wraz z towarzyszącymi muzykami nagrały świetną płytę, która po mocnym galopie codzienności dnia pozwoli zakończyć dzień spokojną, nastrojową muzyką - co też właśnie czynię:
zamykam oczy, i dalej niech brzmi muzyka, wypełniając przestrzeń barwami kosmicznej muzyki duetu Van & Borner. Gorąco polecam.
Album do nabycia na stronie zespołu oraz wydawnictwa.

 
ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl RSS
© Copyright 1997 - 2024 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.