ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Recenzja albumu Jaga Jazzist ─ What We Must w serwisie ArtRock.pl

Jaga Jazzist — What We Must

 
wydawnictwo: ninja tune 2005
dystrybucja: Isound Label
 
1. All I Know Is Tonight/ 2. Strardust Hotel/ 3. For All You Happy People/ 4. Oslo Skyline/ 5. Swedenborgske Rom/ 6. Mikado/ 7. I Have Ghost, Now What/
 
Całkowity czas: 46:03
skład:
nie podano
 
Album w ocenie czytelników:
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Beznadziejny album, nie da się go nawet wysłuchać.
,1
Istnieją gorsze, ale i przez ten ciężko przebrnąć do końca.
,0
Album słaby, nie broni się jako całość.
,0
Nieco poniżej przeciętnej, dla wielbicieli gatunku.
,0
Album jakich wiele, poprawny.
,0
Niezła płyta, można posłuchać.
,0
Dobry, zasługujący na uwagę album.
,2
Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
,1
Absolutnie wspaniały i porywający album.
,5
Arcydzieło.
,14

Łącznie 23, ocena: Absolutnie wspaniały i porywający album.
 
 
Ocena: 8 Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
05.11.2005
(Recenzent)

Jaga Jazzist — What We Must

 

Wszyscy psioczą na ten kanał TVP Kultura, ( i poniekąd słusznie , bo to przeważnie drętwizna i nuda) ale  właśnie tam po raz pierwszy zobaczyłem i usłyszałem Jaga Jazzist. W rustykalnym wnętrzu grupa młodych ludzi grała sobie na różnych, i to bardzo , instrumentach. Grali długo , smacznie i przyjemnie. Zachęciło mnie to do poszukania czegoś więcej. Najpierw dotarłem do tegorocznej „What We Must”. Na naszym forum kilka osób na początku roku wypowiadało się o niej bardzo pozytywnie, nawet  kilka utworów  pojawiło się NMP. Muzycznie, moim zdaniem jest to skrzyżowanie Sigur Ros z Polyphonic Spree (a Polyphonic Spree to współczesne skrzyżowanie późnych The Beatles, The Move i Mamas And Papas) . Człon „Jazzist” w nazwie, nieodparcie kojarzący się z jazzem , też nie jest przypadkowy, a za niego odpowiada Pat Metheny, to znaczy nawiązania do jego twórczości . Są to oczywiście porównanie jak najbardziej mocno przybliżone , bo muzycy tej formacji  przyznają się do fascynacji najprzeróżniejszymi wykonawcami, najczęściej bardzo odległymi od siebie stylistycznie.  Razem tworzą muzykę fascynującą  - pełną polotu, luzu i niesamowitej swobody.  Pełną lekkich, zgrabnych melodii, skrzącą się od  wirtuozerskich popisów członków zespołu. Do tego odpowiednia produkcja, żeby każdy instrument miał swoją przestrzeń.  Wydaje się, że  skomponowanie i nagranie jej, przyszło im niesamowicie łatwo i prosto – weszli do studia – bęc, bęc, jeden kawałek za drugim, spod dużego palca, słoneczko świeciło, wszyscy mieli świetne humory. Nie wiem jak było naprawdę , pewnie sporo inaczej, ale pogodny nastrój tej płyty jest nie do pominięcia. 

Oprócz „What We Must” znam jeszcze dwie płyty – „The Stix” (szkoda, że nie „The Stig” :)  * ), „A Livingroom Hush” i „Magazine” – ponoć to EPka, ale trwa ponad 40 minut. To też całkiem udane płyty, ale nieco inne. Widać , że muzyka Jaga Jazzist ewoluowała. Na wcześniejszych krążkach więcej jest nowoczesnej elektroniki, z okolic szeroko pojętych tanecznych rytmów  i  więcej elementów jazzowych. Na „What We Must” zespół skierował się bardziej w stronę rocka, i to bardzo melodyjnego.  Jednak bez strat w  poziomie artystycznym. Można nawet powiedzieć , że ze sporym zyskiem, bo  znacznie zyskali na oryginalności. A sposób w jaki traktują swoje utwory, kojarzy mi się z Caravan, z ich najlepszych lat – kompozycje ozdobione niezliczoną ilością solówek, pasaży, ornamentów, ale zawsze wynikających w jakiś sposób z tematu przewodniego.

Koniec roku się zbliża, i jak na razie jest to dość mocny kandydat na wysoką pozycję w moim rocznym zestawieniu. Na pudło się raczej nie załapie , bo są mocniejsi zawodnicy, ale na pewno jest to najpogodniejsza płyta tego roku.

* - The Stig  - człowiek bez twarzy, tajemniczy kierowca, ponoć wyścigowy, testujący w „TOP GEAR”  u Jeremy’ego Clarksona różne, najczęściej bardzo sportowe samochody. Oprócz niewątpliwych umiejętności jako kierowca, ma bardzo dobry gust jeśli chodzi o muzykę – słucha min. Focus, Yes, Camel , Jethro Tull , ELP, Camel, VDGG, Greenslade. Wow!!
        Zobaczyć go można  na kanale TVN Turbo  - prawie codziennie.

 
ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl RSS
© Copyright 1997 - 2024 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.