ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Recenzja albumu ABYSAL - The Adam Jurczyński Project ─ Explorer Of The Worlds w serwisie ArtRock.pl

ABYSAL - The Adam Jurczyński Project — Explorer Of The Worlds

 
wydawnictwo: Lynx Music 2021
dystrybucja: Rock Serwis
 
1. First Exit From The Galaxy [6:25]
Part 1. Open Terminal
Part 2. Out Of The Real
2. Black Abyss [8:52]
Part 1. Unknown
Part 2. Im Flying
3. New World [7:52]
4. Discovery [5:28]
5. Nothingness [4:09]
6. Out Of The World [5:40]
7. Voyager 1 1977 [8 :33]
 
Całkowity czas: 47:16
skład:
Adam Jurczyński - vocal, guitars, bass, keyboards
Joanna Skrobecka - voice
Jakub Ogrodowicz – percussion
Bobi – drums, percussion
 
Brak ocen czytelników. Możesz być pierwszym!
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Brak głosów.
 
 
Ocena: 7 Dobry, zasługujący na uwagę album.
28.12.2021
(Recenzent)

ABYSAL - The Adam Jurczyński Project — Explorer Of The Worlds

Od momentu, gdy w 2019 roku Adam Jurczyński nakładem Lynx Music wydał album Beyond The Horizon, stał się niezwykle płodny artystycznie. Rozwijając niejako dwutorowo swoją muzyczną aktywność wydał – łącznie z niżej recenzowanym - aż cztery albumy. Dwa pod swoim imieniem i nazwiskiem (wspomniany Beyond The Horizon i My Love and My Passion) oraz dwa pod nazwą swojego solowego projektu ABYSAL (Return To Live i wydany w październiku tego roku Explorer Of The Worlds).

W przypadku ABYSAL, o ile Return To Live zawierał materiał sprzed prawie dwóch dekad, tak na Explorer Of The Worlds dostajemy już rzeczy w pełni premierowe. Jurczyński na każdej ze swoich płyt eksploruje rejony szeroko rozumianego rocka progresywnego, czasami skręcając w kierunku wirtuozerskiego rocka (muzyk jest przede wszystkim bardzo sprawnym technicznie gitarzystą, choć odpowiada tu także za partie basu, instrumentów klawiszowych i wokale), innym razem zbliżając się do progmetalowej konwencji. Na tej płycie dostajemy i jedno i drugie. 

To koncept album, który zabiera słuchacza w daleką, pozagalaktyczną podróż, która jednocześnie jest wyprawą do naszego wnętrza. Podkreśla go już tytuł, oprawa graficzna, ale też i dwie zamykające w nawias ten album kompozycje: otwierający całość First Exit From The Galaxy i kończący płytę, Voyager 1 1977. Obie z samplowymi, „kosmonautycznymi” wtrętami.

To w większości granie instrumentalne, choć znajdziemy też tu dwie wokalne kompozycje, w których zaśpiewał sam Jurczyński. I to są najmocniejsze punkty albumu. Muzyk dysponuje bardzo niskim, mrocznym głosem, jakby lekko odhumanizowanym, co nadaje tym utworom ewidentnie gotyckiego wyrazu. Pierwszy z nich, dwuczęściowy Black Abyss, bardziej klimatyczny, osadzony jest na zgrabnie grającej sekcji rytmicznej, na czele z głębokimi i wyrazistymi partiami gitary basowej. Jest tu też oczywiście gitarowe solo, niemniej siłą utworu jest przede wszystkim jego atmosferyczność i melodyjność. Nieco inny jest krótszy Out Of The World, zawierający mocniejsze metalowe riffy. Nie wolno wszak zapominać o bardzo udanym początku płyty w postaci First Exit From The Galaxy. Ta instrumentalna, zagrana bez perkusji kompozycja, zaciekawia głównie drugą jej odsłoną - Out Of The Real – z celnymi figurami gitary i pianina. Podobać się też może chwilami motoryczny Voyager 1 1977. Nieco mniejsze wrażenie robią zaś na mnie mocniejsze New World i Discovery. Mimo tego, to kolejna dobra i wartościowa rzecz w wykonaniu tego pochodzącego z Piekar Śląskich muzyka.

 
ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl RSS
Picture theme from Riiva with exclusive licence for ArtRock.pl
© Copyright 1997 - 2024 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.