ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Recenzja albumu Tommy James & The Shondells ─ Cellophane Symphony w serwisie ArtRock.pl

Tommy James & The Shondells — Cellophane Symphony

 
wydawnictwo: Roulette 1969
 
1.Cellophane Symphony (E. Gray, M. Vale, P. Lucia, R. Rosman, T. James) - 9:38
2.Makin' Good Time (R. Cordell, T. James) - 2:36
3.Evergreen (R. Cordell, T. James) - 2:07
4.Sweet Cherry Wine (R. Grasso, T. James) - 4:20
5.Papa Rolled His Own (P. Lucia, T. James) - 1:46
6.Changes (P. Lucia, R. Grasso, T. James) - 5:36
7.Loved One (M. Vale, T. James) - 3:41
8.I Know Who I Am (R. Cordell, T. James) - 3:53
9.The Love Of A Woman (R. Cordell, T. James) - 4:27
10.On Behalf Of The Entire Staff And Management (R. Cordell, T. James) - 3:56
 
skład:
*Tommy James - Vocals, Guitars, Electric, Acoustic Pianos, Hammond Organ, Harpsichords, Moog Synthesizer; *Eddie Gray - Guitars; *Ron Rosman - Electric, Acoustic Pianos, Hammond Organ, Harpsichords, Moog Synthesizer; *Mike Vale - Bass guitar; *Peter Lucia - Drums, Percussion
Album w ocenie czytelników:
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Beznadziejny album, nie da się go nawet wysłuchać.
,0
Istnieją gorsze, ale i przez ten ciężko przebrnąć do końca.
,0
Album słaby, nie broni się jako całość.
,0
Nieco poniżej przeciętnej, dla wielbicieli gatunku.
,0
Album jakich wiele, poprawny.
,0
Niezła płyta, można posłuchać.
,0
Dobry, zasługujący na uwagę album.
,0
Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
,2
Absolutnie wspaniały i porywający album.
,0
Arcydzieło.
,0

Łącznie 2, ocena: Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
 
 
Brak oceny
Ocena: * Bez oceny
07.02.2017
(Recenzent)

Tommy James & The Shondells — Cellophane Symphony

Większość ludzi zna grupę Tommy James and The Shondells z łatwych , lekkich przebojów łatwo wpadających w ucho. „Crimson and Clover” , „Mony,Mony” , „I Think We’re Alone Now”  zajęły odpowiednio pierwsze, trzecie i czwarte miejsca na listach przebojów w USA  (W Wielkiej Brytanii grupa nie miała żadnych tego typu osiągnięć).

Tommy James urodził się w 1947 roku a pierwszy swój band założył mając lat dwanaście. Grupa zwała się The Tornadoes a rok później przyjęła już nazwę The Shondells. Łatwość z jaką przyszło  grupie tworzenie szybko wpadających w ucho utworów  doprowadziło do zaszeregowania nagrań zespołu jako bubble-gum music.

Przez dwa lata, 1964-66,  The Shondells działało z powodzeniem na rynku muzycznym, aż lider  powiedział „dość”. Rozpoczął pracę w sklepie muzycznym i sporadycznie pogrywał sobie na estradzie. Długo nie wytrzymał. Już po roku wystartował z nową odsłoną The Shondells.

W tym czasie rynek muzyczny zmienił się, opanowała go psychodelia – i  ta eksperymentatorska, jak i ta łagodniejsza. James umiejętnie połączył oba nurty i rozpoczął pracę nad kolejnymi nagraniami.  Jako Tommy James & The Shondells nagrał  płytę „Crimson and Clover” z fantastycznym tytułowym nagraniem, w którym muzycy wykorzystali  kilka technik twórczego zniekształcenia dźwięku. Wydano ją w styczniu 1969 roku, a pod koniec tegoż roku, w październiku,  ukazała się kolejna pozycja w dyskografii zespołu – „Cellophane Symphony”.  Jest to  jeden z pierwszych albumów w historii muzyki rozrywkowej  na którym wykorzystany został syntezator Mooga. Lider grupy mówił o nim:”Album był bardzo eksperymentalny i chociaż dziś brzmi to nieco archaicznie w tamtym czasie było to nowatorskie.”  Pulsujące różne efekty dźwiękowe uparcie trzymają się wokół powtarzanego riffu, a na to wszystko nakładają się dźwięki syntezatora. Moog nie jest jedyną rzeczą co wyróżnia tą płytę. Cechuje ją szeroki wachlarz brzmień i stylów . Mamy tutaj i rockowe „Makin’ Good Time”, balladę „Evergreen” kolejny słodko psychodeliczny przebój „Sweet Cherry Wine” a do tego dodajmy komediowe „Papa Rolled His Own” i na zakończenie posłuchajmy psychodelicznej balangi w utworze „On Behalf Of the Entire Staff and Management” – taka jest ta płyta. Niby muzyka łatwa i przyjemna, ale bliższa  "Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band", niż tradycyjnej muzyce popowej.

Po nagraniu płyty zespół dostał propozycje zagrania na festiwalu w Woodstock. Jednak Tommy James przebywał w tym czasie na Hawajach, a grupa już właściwie nie istniała.

Niedługo potem James rozpoczął z powodzeniem owocną karierę solową,  a jego utwory dosyć często gościły na listach przebojów.

W 2009 roku obie te płyty – czyli „Crimson & Clover”, oraz „Cellophane Symphony” wyszły na jednym CD zatytułowanym „Crystal Blue Symphonies – The Psychodelic Years”. Wydało to Cherry Red. Naprawdę warto. (przyp.redakcji)

 
ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl RSS
© Copyright 1997 - 2024 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.