ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Recenzja albumu Knight Area  ─ Hyperdrive  w serwisie ArtRock.pl

Knight Area — Hyperdrive

 
wydawnictwo: Laser's Edge 2014
 
1. Afraid of the Dark (5:44)
2. The Lost World (5:16)
3. Bubble (4:57)
4. This Day (4:43)
5. Crimson Skies (4:10)
6. Avenue of Broken Dreams (4:31)
7. Living in Confusion (5:31)
8. Stepping Out (3:21)
9. Running Away (2:56)
10. Songs from the Past (3:35)
11. Hypnotized (7:39)
 
Całkowity czas: 52:23
skład:
Pieter van Hoorn - drums
Gerben Klazinga - keyboards
Peter Vink - bass
Mark Smit - vocals, piano
Mark Bogert - guitars
 
Album w ocenie czytelników:
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Beznadziejny album, nie da się go nawet wysłuchać.
,0
Istnieją gorsze, ale i przez ten ciężko przebrnąć do końca.
,0
Album słaby, nie broni się jako całość.
,0
Nieco poniżej przeciętnej, dla wielbicieli gatunku.
,0
Album jakich wiele, poprawny.
,0
Niezła płyta, można posłuchać.
,0
Dobry, zasługujący na uwagę album.
,1
Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
,0
Absolutnie wspaniały i porywający album.
,0
Arcydzieło.
,0

Łącznie 1, ocena: Dobry, zasługujący na uwagę album.
 
 
Ocena: 7 Dobry, zasługujący na uwagę album.
10.01.2015
(Recenzent)

Knight Area — Hyperdrive

Holendrzy z Knight Area powracają z piątym studyjnym albumem zatytułowanym Hyperdrive. Trochę się u nich zmieniło jeśli chodzi o skład. W porównaniu z ostatnim, wydanym w 2011 roku krążkiem Nine Path, mamy nowego gitarzystę (Mark Bogert) i basistę (Peter Vink), a z pierwotnego składu, nagrywającego debiut, są już tylko twórca formacji Gerben Klazinga i wokalista Mark Smit. Biorąc pod uwagę fakt, że ich muzykę przy okazji pierwszego albumu reklamowano, jako miks dokonań Camel, Pendragon, Genesis i IQ, to także i w tym względzie mamy na Hyperdrive pewne zmiany.

Bo muzycy bardziej jeszcze flirtują tu z mocniejszym nieco graniem ocierającym się często o progmetalowe klimaty. Taki jest otwierający całość ciężkimi metalowymi riffami Afraid Of The Dark. Naprawdę mocny i naprawdę nośny, z przebojowym wręcz refrenem. Dobry opener i jeden z najlepszych kawałków na płycie. Takich mocniejszych rzeczy jest tu więcej, choćby Avenue Of Broken Dreams, czy Crimson Skies, z tym że ten ostatni, mocno rozpędzony w pewnych partiach, nawiązuje do klasycznego heavy metalu, czy nawet power metalu (!). Możemy też natknąć się na hard rockowe rozwiązania (Bubble, fragmenty Hypnotised). Z drugiej strony dużo elementów, z których znana jest grupa, tu jest. Mnóstwo klawiszowych, klasycznie progresywnych tyrad ich lidera, czy ładnych gitarowych solówek. Te ostatnie znajdziemy choćby w The Day, Living in Confusion, Stepping Out, Songs from the Past, czy Hypnotised. Wymieniony tu instrumentalny Stepping Out w pierwszej części przypomina nieco Arenowe Serenity, z pięknie królującą na początku gitarą (tak przy okazji, ten album może spodobać się miłośnikom Areny).

Warto zauważyć, że muzycy nie rezygnują z balladowych form (The Lost World, Songs From The Past). Songs From The Past przypomina zresztą, dzięki wokalowi Marka Smita, piosenki - również holenderskiego - Kayaka. Miłośnikom bardziej przebojowej odsłony Knight Area polecam z kolei krótki i treściwy Running Away z fajnym refrenem, pod który podłożono harmoniczne żeńskie wokalizy. Wielbicielom proga najbardziej przypadnie do gustu kończący całość i najdłuższy Hypnotised, opus magnum płyty. Wielowątkowy, zawierający i ciężkie riffy, i gitarowe oraz klawiszowe sola, i ciekawe zwolnienie, i wreszcie patetyczny, rozbuchany finał.

Knight Area na Hyperdrive może jakoś wyjątkowo oryginalnością nie zaskakuje, jednak całość z każdym przesłuchaniem zyskuje i dobrze się jej słucha.

 
ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl RSS
Picture theme from BloodStainedd with exclusive licence for ArtRock.pl
© Copyright 1997 - 2023 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.