ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Recenzja albumu Fleetwood Mac ─ Rumours w serwisie ArtRock.pl

Fleetwood Mac — Rumours

 
wydawnictwo: Warner Bros. 1977
 
01. Second Hand News [2:43]
02. Dreams [4:14]
03. Never Going Back Again [2:14]
04. Don't Stop [3:11]
05. Go Your Own Way [3:38]
06. Songbird [3:20]
07. The Chain [4:28]
08. You Make Loving Fun [3:31]
09. I Don't Want to Know [3:11]
10. Oh Daddy [3:54]
11. Gold Dust Woman [4:51]
 
Całkowity czas: 40:03
skład:
Lindsey Buckingham – guitars, banjo, dobro, percussion, vocals
Stevie Nicks – vocals, tambourine
Christine McVie – keyboards, piano, Hammond organ, clavinet, vocals
John McVie – bass guitar
Mick Fleetwood – drums, percussion, harpsichord
 
Album w ocenie czytelników:
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Beznadziejny album, nie da się go nawet wysłuchać.
,1
Istnieją gorsze, ale i przez ten ciężko przebrnąć do końca.
,0
Album słaby, nie broni się jako całość.
,1
Nieco poniżej przeciętnej, dla wielbicieli gatunku.
,0
Album jakich wiele, poprawny.
,0
Dobra, godna uwagi produkcja.
,5
Więcej niż dobry, zasługujący na uwagę album.
,3
Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
,2
Absolutnie wspaniały i porywający album.
,22
Arcydzieło.
,28

Łącznie 62, ocena: Absolutnie wspaniały i porywający album.
 
 
Recenzja nadesłana przez czytelnika.
Ocena: 8 Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
01.11.2014
(Gość)

Fleetwood Mac — Rumours

"Rumours" jest albumem Fleetwood Mac nagranym w tym samym składzie, co poprzednia płyta, czyli Fleetwood Mac (1975). Dwa lata wcześniej do grupy dołączył duet muzyków - wokalistka Steve Nicks oraz gitarzysta Lindsey Buckingham. Założyciel zespołu, Mick Fleetwood, po usłyszeniu płyty "Buckingham Nicks" autorstwa tegoż duetu zamierzał przyjąć w swoje szeregi jedynie Buckinghama (potrzebował wyłącznie gitarzysty), jednak ten postawił warunek - dołączy do zespołu tylko wtedy, kiedy razem z nim dołączy również Nicks. Od tego czasu muzyka grupy wyraźnie zmierzała w stronę soft rocka.

Album osiągnął ogromny sukces - przez trzydzieści lat sprzedano ponad 30 milionów kopii na całym świecie. Zawiera on pełno delikatnych, wyciszonych, ale jednocześnie przebojowych hitów. Jednym z nich jest "Dreams", w którym najbardziej podoba mi się urzekający i melodyjny sposób śpiewania wokalistki. Ciekawe również są występujące w nim, urozmaicające całość chórki. "Never Going Back Again" to kawałek w stylu country i nie do końca pasuje na tym krążku. Także kompozycyjnie utwór nie robi zaskakującego wrażenia. O wiele lepiej wypada "Don't Stop", który co prawda jest w klimacie bardzo typowego rock 'n' rolla, ale przyjemnie się go słucha. Rodzynkiem na "Rumours" jest kompozycja "Go Your Own Way", która stała się wielkim hitem zespołu, puszczanym w radiu do dnia dzisiejszego. Utwór charakteryzuje bardzo prosta konstrukcja, w której mieści się wszystko, co najważniejsze. Chwytliwa zagrywka, poruszająca linia wokalna (zwłaszcza w refrenie) oraz intrygujące solo gitarowe. To wszystko wzbudza niezwykłe emocje u słuchacza i porywa od pierwszych dźwięków. Wszystko dzieje się bardzo szybko i pozostaje żal, że utwór prędko dobiega końca. W "The Chain" zwróciłem uwagę na fantastyczną zagrywkę basową w drugiej części kawałka. Od tego momentu nabiera on większej dynamiki. Do basu dołączają pozostałe instrumenty, w tym gitara, na której Buckingham gra rewelacyjną solówkę. Kolejnym wesołym numerem w klimacie country jest "I Don't Want to Know" i również nie pasuje mi on na płycie, gdzie dominuje smutek i refleksyjność. Przepiękną balladą jest "Oh Daddy", zawierająca mnóstwo ekspresji. Sugestywne odgłosy fletu, melancholijny śpiew, delikatne brzmienie gitary - wszystko to wywołuje niesamowite uczucia. Zdecydowana perełka na płycie.

"Rumours" jest albumem pełnym smutku i poruszenia. Pełno tu mistrzowsko zaaranżowanych utworów o niesamowitym klimacie. Miłośnicy rockowych czadów nie znajdą tu nic dla siebie, jednak warto sięgnąć po tę płytę ze względu na zawarte na niej doskonałe pomysły.

 
ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl RSS
© Copyright 1997 - 2024 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.