ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Recenzja albumu Various ─ Sympho - Rock From Hungary : Periferic 2000 w serwisie ArtRock.pl

Various — Sympho - Rock From Hungary : Periferic 2000

 
wydawnictwo: Periferic / Stereo Kft. 2000
 
1.RUMBLIN' ORCHESTRA:Getting Ready(2:26)/ 2.RUMBLIN' ORCHESTRA:Concerto-First movement-Rewiew of trops(3:51)/ 3.SOLARIS: Parviadal(7:20)/ 4. DOBOS GYULA: The last Millenium(3:38)/ 5.LAREN D"OR: 4.12(3:00)/ 6.CZIGLAN ISTVAN: Personal Gravity (3:46)/ 7.YOU AND I: Mistaken(3:46)/ 8.CARPATHIA PROJECT: Friends(3;51)/ 9.TOROK ADAM: Kereszteslovag(4:17) 10.Kada: Csinvat(7:06) 11. TOWNSCREAM: Fekete Hangulat(7:20)/ 12. FORCE MAJURE:Part IV(4;42)/ 13. KOLLAR ATTILA: Suite IV,Ba'Rock'(6:04)/ 14. AFTER CRYING: Conclusion (5:24)/ 15. AFTER CRYING: To Black (1:14)/ 16.AFTER CRYING: Intermezzo(3:04).
 
Całkowity czas: 72:58
Brak ocen czytelników. Możesz być pierwszym!
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Brak głosów.
 
 
Brak oceny
Ocena: * Bez oceny
08.01.2003
(Recenzent)

Various — Sympho - Rock From Hungary : Periferic 2000

Dostajac plyty firmy Periferic do recenzji bylem mocno zaskoczony że na Wegrzech mają aż tyle i tak ciekawie grajacych artystów szeroko rozumianego prog rocka, gdzie w Polsce pomimo szczerych checi młodzieży progresywnej nikt nie wydaje, zajmuje sie tą muzyka w takim stopniu jak... Periferic. Doprawdy słowa pochwaly dla wydawców !

Sampler otwiera bardzo obiecujące nagranie zrobine ze sporym rozmachem grupy RUMBLIN' ORCHESTRA. Niestety kolejne nagranie tejże grupy nie jest juz tak efektowne, przede wszystkim odraza symphonica zrobina za pomoca kiepsko brzmiących kybordów. Jak trzeci na plycie jest Solaris zasluzony ze wszechmiar progresywny zespol nagrywajacy od wielu lat i tu potwierdzajacy swa wysoka forme gdzie popisy instrumentalistow szczegolnie keybormana ( :-) ) biora gore - jak to w kompozycjach Solarisa. Świetne nagranie jak sie okazuje z równie wysmienitej plyty NOSTRADAMUS - BOOK OF PROPHECIES.

DOBOS GYULA to wegierski odpowiednik Mike OLDFIELDA. Jeśli ktos uwielbia tego artyste i Millenijne dzwony rurowe powinien zaopatrzyc sie w plyte z gorskimi szczytami na okładce Dobosa. Kolejny przedstawiciel sympho - rocka - jak napisano we wkladce to LAREN D'OR ze ckliwa melodyjka WAR OF ANGELS gdzie nie wiele ustepuje kolejnej propozycji tej składanki:CZIGLAN ISTVAN który poza symfonika znalazł miejsce na solówke gitarową oraz na wokale w stylu Lisy GERARD.

Numer siedem to YOU AND I, znany potrosza za sprawa prezentacji w Polskim Radiu przez Piotra Kosinskiego. Z jednej strony zespol czerpie inspiracje zespolem YES ( patrz partie gitary bassowej) z drugiej mamy lekkosc wokaliz w stylu Emily Derkowskiej oraz Joanny Hogg ( kolejnosc przypadkowa). Nagranie tutaj przedstawione moze rowniez kojarzyc sie z Irlandzkim zespolem The Corss ...

CARPATHIA PROJECT to w durzej mierze popisy na gitary akustyczne i musze przyznac ze rewelacyjne !. Adam TOROK to propozycja z blues rockowej beczki. Doprawdy brzmi niczym w latach 70- tych chocby Jethro Tull. GENIALNE !
Ale to nie koniec rewelacji na tej plycie, przed nami KADA zupelnie zbijająca ze szczytu, rzecz w klimatach improwizatorskich a la King Crimson/Project X jak rownież stowarzyszenia RIO.

Jesli ktos lubi Vangelisa bądz Tangerine Dream z okresu lat 80-tych znajdzie tu zespół FORCE MAJURE, zaś zwolenniką prog rocka z zacieciem heaevy polecam KOLLAR ATTILLA. Jak zespol utrzymał tak równa forme na całej plycie to niebawem powinien byc znany rowniez w polsce. Mamy tu sporo partii fletu, jak i cytatow z muzyki klasycznej a wszystko podane w sposob bardzo melodyjny i niezwykle skoczny co jest wyroznikiem tego nagrania.

Na koniec TOWNSCREAM I AFTER CRYING. Sądząc po ilosci nagrań zamieszczonych na skladance tego ostatniego zespolu można wywnoskować na kogo stawia Periferic... Fakt After Crying to klasa w samym sobie i z miejsca zachęcam do przeczytania recenzji plyt redakcyjnych kolegów.

Ta skladanka pokazuje jak silny i róznorodny jest prog rock na Węgrzech. I jesli sądzicie że rock progresywny skonczyl sie na Omedze Locomotiv G.T czy Syriusu to gdy posluchacie tej kompilacji mozecie sie mocno zdziwić.

 
ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl RSS
Picture theme from Riiva with exclusive licence for ArtRock.pl
© Copyright 1997 - 2024 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.