ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Recenzja albumu Jorn ─ Spirit Black w serwisie ArtRock.pl

Jorn — Spirit Black

 
wydawnictwo: Frontiers Records 2009
dystrybucja: Mystic
 
1. Spirit Black [4:41]
2. Below [4:35]
3. Road Of The Cross [5:28]
4. The Last Revolution [3:39]
5. City In Between [5:49]
6. Rock And Roll Angel [4:45]
7. Burn Your Flame [2:42]
8. World Gone Mad [4:20]
9. I Walk Alone [4:27]
Bonus tack: 10. The Sun Goes Down [6:28]
 
Całkowity czas: 46:58
skład:
Jorn Lande – vocals / Willy Bendiksen – drums / Tore Moren – guitars / Jimmy Iversen – guitars / Sid Ringsby – bass
 
Album w ocenie czytelników:
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Beznadziejny album, nie da się go nawet wysłuchać.
,0
Istnieją gorsze, ale i przez ten ciężko przebrnąć do końca.
,0
Album słaby, nie broni się jako całość.
,2
Nieco poniżej przeciętnej, dla wielbicieli gatunku.
,1
Album jakich wiele, poprawny.
,1
Niezła płyta, można posłuchać.
,3
Dobry, zasługujący na uwagę album.
,3
Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
,1
Absolutnie wspaniały i porywający album.
,3
Arcydzieło.
,0

Łącznie 14, ocena: Niezła płyta, można posłuchać.
 
 
Ocena: 6 Niezła płyta, można posłuchać.
27.07.2009
(Recenzent)

Jorn — Spirit Black

Czekam na odświeżenie formuły panie Lande. Tym albumem drepcze pan w miejscu. Niestety.” Tymi oto słowami zakończyłem recenzję poprzedniego albumu Norwega „Lonely Are The Brave”. No i… nie doczekałem się. Czyli wszystko jasne… Niniejszym mogę was zaprosić do przeczytania całej recenzji wspomnianej płytki, do której link znajdziecie nieco wyżej, po prawej stronie. Tam dotrzecie do charakterystyki dźwięków tworzonych przez pana Lande. Zastąpcie tylko tytuł „Lonely Are The Brave” tym nowszym – „Spirit Black’.

Troszkę złośliwie zacząłem tę recenzję, wrzucając kamyk także i do swojego ogródka. No bo skoro człowiek zdecydował się coś skrobnąć o nowej płycie Jorna, będzie się jednak musiał wysilić i napisać coś innego, niż tekst, do którego przed chwilą odesłał czytelników.

No cóż. I tym razem Lande się nie napracował. Czterdzieści minut muzyki na blaszce w podstawowej wersji, to wynik średnio powalający. Na szczęście jest jeszcze wersja limitowana – z bonusowym kawałkiem. I tu oto pojawia się jeden z największych paradoksów tego wydawnictwa. Bo dodany do niego „The Sun Goes Down” jest najdłuższym (sześć i pół minuty), najciekawszym, a może i najlepszym numerem na „Spirit Black”. Najlepszym, bo po prostu innym. Wychodzącym poza sztampę i zastaną konwencję. Lande nie szarżuje w nim, nie popisuje się swoimi sporymi możliwościami. Jest wyciszony, stonowany, klimatyczny a jego głos uzupełniają „kosmicznie” wykorzystywane klawisze i naprawdę ładne gitarowe solo. Odwołania do Ark wcale nie są nie na miejscu. Albo do znakomitej kompozycji „Comatose”, z ostatniego albumu Ayreon, „01011001”, w której to Lande zaśpiewał.

A co dzieje się przez pozostałe 40 minut? O pierwszych czterech numerach można powiedzieć to samo, co mawia się o bezbramkowych meczach piłkarskich, czyli po prostu stwierdzić, że się odbyły. Niewiele po nich pozostaje w pamięci. Od piątego „City In Between” robi się już zdecydowanie ciekawiej. Kompozycje stają się bardziej nośne, z fajnymi, czasami lekko stadionowymi, refrenami i melodiami. Bryluja w tym zwłaszcza „Rock And Roll Angel”, „World Gone Mad” i „I Walk Alone”. To doprawdy bardzo mocne rzeczy, które z pewnością sprawdzą się na każdym koncercie Jorna, a i choćby… w naszym samochodzie. Bo i pośpiewać można, i pedał mocniej docisnąć. Między te zgrabne kąski artysta wrzucił jeszcze pełną żaru galopadkę w stylu hard & heavy - „Burn Your Flame”. I tyle. Trochę to jednak za mało, bo tak naprawdę przykuwającego uwagę grania dostajemy niespełna dwa kwadranse. Dodajmy od razu – grania w starym, dobrze znanym stylu. Dla bezgranicznych fanów – obowiązek. Tym, których Jorn rozczarowuje stagnacją od jakiegoś czasu, nie polecam.

 
ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl RSS
Picture theme from Riiva with exclusive licence for ArtRock.pl
© Copyright 1997 - 2024 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.