ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Recenzja albumu Believe ─ Live At The 1st Oskar Art Rock Festival 2006 w serwisie ArtRock.pl

Believe — Live At The 1st Oskar Art Rock Festival 2006

 
wydawnictwo: Oskar 2009
dystrybucja: Oskar
 
1. What Is Love [8:15]
2. Needles In My Brian [5:37]
3. Liar [7:34]
4. Pain [6:23]
5. Seven Days [6:08]
6. Beggar [4:05]
7. Don’t Tell Me [6:23]
8. Coming Down [7:28]
9. Hope To See Another Day [12:49]
10. Beggar + Coming Down [14:37]
 
Całkowity czas: 79:21
skład:
Mirek Gil - guitars / Tomek Różycki - vocals and guitars / Adam Miłosz - keyboards / Przemek Zawadzki - bass guitars / Vlodi Tafel – drums / Satomi - violins
 
Album w ocenie czytelników:
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Beznadziejny album, nie da się go nawet wysłuchać.
,0
Istnieją gorsze, ale i przez ten ciężko przebrnąć do końca.
,0
Album słaby, nie broni się jako całość.
,1
Nieco poniżej przeciętnej, dla wielbicieli gatunku.
,0
Album jakich wiele, poprawny.
,0
Niezła płyta, można posłuchać.
,1
Dobry, zasługujący na uwagę album.
,1
Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
,0
Absolutnie wspaniały i porywający album.
,1
Arcydzieło.
,4

Łącznie 8, ocena: Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
 
 
Brak oceny
Ocena: * Bez oceny
09.06.2009
(Recenzent)

Believe — Live At The 1st Oskar Art Rock Festival 2006

Zacznijmy od tego, co widać powyżej i co dla niektórych jest istotne – gwiazdek. Ich nie będzie. Bo być nie może, gdyż to płyta dla mnie szczególna. A w zasadzie koncert na niej zapisany. Byłem na nim owej nocy z 10 na 11 listopada 2006 roku. W momencie… osobiście dla mnie bardzo trudnym, być może najbardziej bolesnym w moim życiu. Muzyka, która wtedy wybrzmiała, pomogła mi choć przez chwilę zapomnieć, a słowa, które padły przed „Pain” i dla których miejsca na płycie niestety zabrakło, zabrzmiały wyjątkowo…

To drugie koncertowe wydawnictwo warszawskiego Believe. Grupa ma już za sobą wydaną w 2008 roku, w formacie DVD, płytkę „Hope To See Another Day – Live”. Repertuarowo bardzo zbliżoną. I tam i tu muzycy prezentują swój bardzo ciepło przyjęty debiut, urozmaicając go kompozycją „Beggar” z solowego albumu lidera formacji, Mirka Gila. Jednak ten poznański zapis jest niezwykły. Ma w sobie przede wszystkim więcej naturalności. Nie ma w nim tej tremy i spięcia jaka towarzyszyła artystom podczas katowickiej rejestracji. Śmiem twierdzić, że występ ten przejdzie do chlubnej historii zespołu, jako jeden z tych najbardziej zacnych, a z czasem może nawet… legendarnych.

Believe miało wtedy, podczas odbywającego się w klubie Blue Note, Oskar Art Rock Festivalu, wystąpić przed niemieckim Sylvanem. Z różnych przyczyn tak się nie stało. Niemcy wyszli wcześniej, a nasi rodacy zakończyli imprezę. I to zakończyli bardzo pięknie. Grali jak natchnieni i… skończyli prawie nad ranem. Nie ma sensu opisywać tego jak to robili. Każdy szanujący się fan dobrej muzyki i czytelnik tego serwisu, wie na co ich stać. Wspomnę tylko, iż ich mieszanka subtelnych melodii i „śpiewających” gitar okraszonych dźwiękami skrzypiec Satomi wybrzmiała wtedy jak nigdy dotąd. Gil gra tutaj niezwykle, wkładając w każdą nutę całą swoją osobowość.

Momentów jest tu sporo. Oprócz wspomnianego „Pain”, wzruszyć się możemy przy bajecznej wersji „Don’t Tell Me”, pasującej w sam raz do pory, w której było odgrywane. Dla kontrastu mamy zabawną prezentację muzyków przez Tomasza Różyckiego, podczas której Gil jest „Pierwszą Gitarą Rzeczpospolitej” a Zawadzki „naszym Dżizusem”. Pominę już fakt, iż wokalista grupy nazwał grę Miłosza… „ciurlaniami cudnymi”:-) A jakby komuś tego było mało, jako bonus dostaje 15 – minutową wersję połączonych kompozycji „Beggar” i „Coming Down” z totalnym spontanem i improwizacjami.

No i jest wreszcie ten krążek pamiątką po pierwszym wokaliście grupy – Tomku Różyckim. Także i z tego powodu warto sięgnąć po tę płytę. Miła i pięknie wydana rzecz.

 
ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl RSS
© Copyright 1997 - 2024 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.