ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Recenzja albumu Andersen, Arild ─ Kristin Lavransdatter w serwisie ArtRock.pl

Andersen, Arild — Kristin Lavransdatter

 
wydawnictwo: Kirkelig Kulturverksted 1995
 
Kristin Og Alvemøen [03:54]
Hamarkirken [02:37]
Simons Festemø [03:27]
Kristin Og Erlend [05:33]
Isvind [02:32]
Bryllupsmarsj [02:01]
Pilgrimssang [04:46]
Nidaros [03:27]
Erlends Flukt [03:34]
Erlend [03:40]
Sunniva [02:43]
Dans [02:06]
Flommen [04:11]
Simons Død [04:38]
Tidlig Morgen [02:21]
Kristin [03:54]
Pesten [02:33]
Ved Steingjerdet [02:07]
 
Całkowity czas: 59:48
skład:
Tore Brunborg – saxophones; Reidar Skaar – keyboards; Paolo Vinaccia – drums, percussions, Arild Andersen – bass
 
Album w ocenie czytelników:
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Beznadziejny album, nie da się go nawet wysłuchać.
,0
Istnieją gorsze, ale i przez ten ciężko przebrnąć do końca.
,0
Album słaby, nie broni się jako całość.
,0
Nieco poniżej przeciętnej, dla wielbicieli gatunku.
,0
Album jakich wiele, poprawny.
,0
Niezła płyta, można posłuchać.
,0
Dobry, zasługujący na uwagę album.
,0
Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
,2
Absolutnie wspaniały i porywający album.
,0
Arcydzieło.
,0

Łącznie 2, ocena: Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
 
 
Ocena: 8 Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
03.02.2007
(Recenzent)

Andersen, Arild — Kristin LavransdatterWydana w 1995 roku przez norweskie wydawnictwo Kirkelig Kulturverksted zajmujące się od ponad trzydziestu trzech lat promocją norweskiej muzyki, kultury i folkloru, płyta Kirtstin Lavransdatter jest trzynastą, pełną płytą bardzo znanego w jazzowym świecie basisty. Arild Andersen jest kilkukrotnym laureatem nagrody Grammy (1983, 1986, 1989) nagrywającym przede wszystkim dla wspomnianego wcześniej wydawnictwa, oraz znanej jazzowej wytwórni ECM. Współpracuje z wieloma znanymi muzykami, takimi jak: Marcus Stockhausen, John Marshall, Bill Frisell, Ralph Towner, Nana Vasconcelos, Jon Christensen, czy w końcu z takimi nazwiskami jak Jan Garbarek (już od 1967 roku), Chick Corea, Sonny Rollins, Stan Getz, Sheila Jordan.

Muzyka, jaką znajdziemy na tym albumie to oprawa muzyczna do przedstawienia teatralnego, opartego na jednej z najbardziej znanych powieści norweskich. Kristin Lavransdatter czyli Krystyna córka Lawransa to przejmująca opowieść o życiu w Norwegii, w trzynastym wieku. Trylogia ta napisana w latach 1920-1922 przez Sigrid Undset została przetłumaczona na ponad trzydzieści języków, zaś sama autorka otrzymała za nią literacką nagrodę Nobla w 1928 roku. W Polsce w 1994 roku można było wysłuchać czteroczęściowe słuchowisko radiowe w adaptacji Elżbiety Marcinkowskiej, oparte na tej powieści. Zaś dwa lata później wszystkie trzy tomy wydało wydawnictwo Książka i Wiedza. Wróćmy jednak do muzyki i do naszego basisty.

Poza kilkoma wyjątkami Nidaros, Flommen, Pesten płyta jest raczej pogodna, – choć sama historia wesołą nie jest. Trzeba jej słuchać jako całości, gdyż jest jakby (co do tego nie mam stu procentowej pewności) koncept albumem. Cała płyta opisuje trzy tomy historii i słuchając jej w całości, mamy okazję zapoznać się z tą historią. Fani Jana Garbarka z radością tej płyty wysłuchają, gdyż jest w niej wiele nawiązań do tego właśnie artysty. Jest również olbrzymia dawka własnej twórczości, opartej na jazzie Simons Festemø, Erlends Flukt i norweskim folklorze Kristin Og Alvemøen, Pilgrimssang, Sunniva. Znajdziemy też mroczne, psychodeliczne dźwięki niczym z krainy Mordoru Isvind. Gdybym się uparł, stwierdziłbym, iż twórcy muzyki do okropnego filmu Titanic, żywcem zaczerpnęli podstawowy motyw (jakże znany rzeszom kinomaniaków – i nie tylko) właśnie z tej płyty Bryllupsmarsj. Jednym z najbardziej przejmujących i zarazem najpiękniejszych utworów na tej płycie jest potężny, mroczny Nidaros, w którym usłyszymy chóry, potężne organy katedralne i wołanie śmierci. Fenomenalne zagranie, które przywołuje ducha Jana Sebastiana Bacha. Oczywiście nie mogło zabraknąć muzyki średniowiecznej Dans. Zaś ja, wraz z zoną znaleźliśmy jeszcze jedno zastosowanie tych melodii... naprawdę skuteczne.

Zapytacie:, co ta płyta robi w tym miejscu, w tym portalu? Odpowiedź jest prosta. Płyta jest prześliczna, warta polecenia i wsłuchania się w opowiadaną historię, a przede wszystkim podjęcia próby odnalezienia jej w polskim sklepie muzycznym. Ostrzegam, może to być trudne zadanie, ale wytrwali zostaną nagrodzeni. Podpowiem mniej wytrwałym, że bez kłopotu kupicie ją w Norwegii.

 
ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl RSS
Picture theme from Riiva with exclusive licence for ArtRock.pl
© Copyright 1997 - 2024 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.