ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Recenzja albumu Rag I Ryggen ─ Rag I Ryggen w serwisie ArtRock.pl

Rag I Ryggen — Rag I Ryggen

 
wydawnictwo: Transubstans Records 1975
 
1. Det Kan Val Inte Vara Farligt; 2. You Know It Ain’t Easy; 3. Spangaforsens Brus; 4. Jan Banan; 5. Naked Man; 6. Queen of Darkness; 7. Sanningsserum
Bouns tracks:
8. Sanningsserum (live 1975); 9. Jan Banan (live 1975); 10. Land Over The Rainbow (live 1976)
 
Całkowity czas: 59:20
skład:
Jonas Warnebring – vocals; Christer Sjoborg – organ, synthesizer, string thing, flute; Bjorn Aggemyr – bass; Peter Sandberg – drums; Jan Aggemyr – guitar; Bjorn Nystrom – guitar
Album w ocenie czytelników:
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Beznadziejny album, nie da się go nawet wysłuchać.
,0
Istnieją gorsze, ale i przez ten ciężko przebrnąć do końca.
,0
Album słaby, nie broni się jako całość.
,0
Nieco poniżej przeciętnej, dla wielbicieli gatunku.
,1
Album jakich wiele, poprawny.
,0
Niezła płyta, można posłuchać.
,0
Dobry, zasługujący na uwagę album.
,0
Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
,5
Absolutnie wspaniały i porywający album.
,5
Arcydzieło.
,2

Łącznie 13, ocena: Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
 
 
Ocena: 7 Dobry, zasługujący na uwagę album.
15.04.2006
(Recenzent)

Rag I Ryggen — Rag I Ryggen

Uwielbiam wytwórnię Transubstans Record. To mała manufantura prowadząca coś, co na prywatny użytek nazywam "rockowymi wykopaliskami" na terenie Skandynawii. A umówmy się, w latach 70 działy się tam w muzyce rzeczy bardzo ciekawe. Dziś większość skandynawskich zespołów z tamtych lat czeka na odkrycie, dlatego działalność Transubstans powinna być dotowana przez UNESCO. Albo przynajmniej przez szwedzkie ministerstwo kultury.

Rag I Ryggen to kolejne z odkryć Transubstans z zamierzchłej przeszłości. Szwedzki sekstet, który wydał jedną płytę w 1975 roku, trochę jeszcze podziałał i ewaporował. A szkoda, bo grali naprawdę bardzo fajnie. Ostro, do przodu, melodyjnie. No to co, że ze Szwecji.

Są tak gdzieś w pół drogi między żywszymi Black Sabbath i Uriah Heep. Dodaj sobie do tego, czytelniku, syntezatory i flet. I szwedzki śpiew. I będzie obraz całości, tak z grubsza. Bo co innego przeczytać, a co innego usłyszeć, jakie to fajne.

Drugi numer, najdłuższy na płycie, bardzo mi się spodobał od samego początku. Takie powoli rozkręcające się bluesisko, z gitarą puszczoną przez "kaczkę", hammondami i fragmentem około 3:40 minuty żywcem zerżniętym z "Child in time". I minutę dalej fragmentem wyjętym wprost z Wishbone Ash...

A mój ulubiony numer na tym albumie jest dwa indeksy dalej. Ma tytuł Jan Banan", muzycznie podchodzi pod Uriah Heep skrzyżowane z Wishbone Ash, tyle, że z moogiem. Śmiech na początku sugerować może muzyczny żart, ale to soczyste, rockowe granie, tak typowe dla lat 70, jak to tylko możliwe. Jak fajnie brzmi unisono dwóch gitar na tle delikatnego hammonda w tle. Jak tu fajnie "kręci" basik z perkusją, no po prostu małe cacuszko. Na koncercie też wypadał ten utwór dobrze, dowód mamy w postaci jednego z trzech "live" bonusów.

A właśnie - bonusy są na tej płycie. Trzy, wszystkie koncertowe, jakości niezłej, choć nie powalającej na kolana. Zapewne zarejestrowano je na zwykłym kaseciaku albo szpulowcu i teraz w studiu odczyszczono na tyle, na ile było możliwe. Dwa numery znane z płyty studyjnej, jeden to absolutny unikat - nigdy wcześniej nie publikowany "Land Over The Rainbow". Stylem wpasowuje się w to, co zespół grał poprzednio, choć jest o rok młodszy, co udowadnia, że zespół miał potencjał na więcej, niż jedną płytę - tylko nie wyszło. Szkoda, bo to naprawdę zacne granie. Melodyjne, mięsiste, ostre kiedy trzeba. Z fajnymi urozmaiceniami w rodzaju wspomnianego fletu, mooga, czy hammondowych solówek. Nie ma tu odkrywania muzycznej Ameryki, tak grał legion zespołów w tamtych latach. ale i tak warto się z Rag i Ryggen zapoznać. Zgodnie z nazwą - Zespół Z Jajami.

 
ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl RSS
© Copyright 1997 - 2024 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.