ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
- 26.01 - Kraków
- 05.02 - Gdańsk
- 01.02 - Warszawa
- 04.02 - Kraków
- 07.02 - Poznań
- 08.02 - Kraków
- 09.02 - Warszawa
- 08.02 - Łódź
- 09.02 - Warszawa
- 21.02 - Gliwice
- 21.02 - Kraków
- 22.02 - Krosno
- 07.03 - Wrocław
- 08.03 - Zabrze
- 09.03 - Kraków
- 14.03 - Lublin
- 15.03 - Olsztyn
- 16.03 - Warszawa
- 17.03 - Białystok
- 21.03 - Gdynia
- 22.03 - Szczecin
- 23.03 - Poznań
- 01.03 - Warszawa
- 02.03 - Kraków
- 03.03 - Wrocław
- 06.03 - Kraków
- 07.03 - Warszawa
- 19.03 - Kraków
- 20.03 - Gdańsk
- 21.03 - Warszawa
- 28.03 - Białystok
- 17.04 - Warszawa
 

felietony

10.12.2014

Dokształt koncertowy - semestr trzeci. Wyniki kolokwium zaliczeniowego.

Ci, co się przykładali do nauki i podeszli do zaliczenia, dostali fajne nagrody. A ci, co sobie bimbali i nie podeszli, to mogą im zazdrościć.

Oto kursanty wyniki dokształtu.

Do zdobycie było 128 punktów. Najlepiej  sprawili się:

Michał Jurek – 117 punktów

Tomasz Wącławski – 112 punktów

I oni dostaną po dużym pudle z fajnymi wydawnictwami koncertowymi.

Odpowiedzi:

 

Wykład I

Toto – „Live in Poland”

    Toto – (…) – Vangelis (3 pkt.)

    Toto – (…) – Sting (5 pkt.)

Taka zabawa w łańcuszek szczęścia – w miejsce kropek trzeba wpisać odpowiednie słowo (nazwę, nazwisko, itp.), żeby się ten ciąg zgadzał. A do tego trzeba też ładnie wyjaśnić, dlaczego właśnie to słowo.

Możliwości w takich łańcuszkach szczęścia zwykle jest kilka. Wystarczy tylko dobrze uzasadnić, a odpowiedź była zaliczona. Akurat mnie chodziło o takie połączenia:

1.Toto - Jon Anderson - Vangelis

Jon Anderson współpracował z Toto przy okazji płyty “The Seventh One”, a z Toto z Andersonem przy okazji płyty „In The City od Angels”, a z Vangelisem nagrał kilka płyt w ramach projektu Jon and Vangelis.

2.Toto - film Diuna - Sting

Toto nagrało ścieżkę dźwiękową do filmu "Diuna", w którym rolę Feyd-Rautha zagrał Sting.

Ale tutaj równie dobrze mógł być też np. Miles Davis, który grał na płycie toto „Farenheit”, a Sting występował na jego płycie „You’re Under Arrest”

 

Wykład II

Angel – „Live without a Net”

    1.Kto zakochał się w Punky Meadowsie i gdzie możemy się o tym dowiedzieć? (5 pkt.)

W Punky Meadowsie zakochał się Terry Bozzio, możemy się o tym dowiedzieć z piosenki „Punky’s Whips” Franka Zappy

    2.Pewien zespół, personalnie powiązany z Angel miał kiedyś wątpliwą przyjemność supportować znany band hard’n’heavy – mieli zakaz grać solówki gitarowe, a ich występ skrócono z 45 do 25 minut.  Kto był taki wredny, a kto musiał to znosić? (5 pkt.)

Giuffria kiedyś grała przed Deep Purple i nie wspomina tego zbyt przyjemnie. ale myślę, że to nie tyle cały zespół, co Richie Blackmore był taki wredny – jakoś pasuje mi to do niego.

 

Wykład III

Novalis – „Konzerte”

1.      Jak mógłby się nazywać polski odpowiednik Novalis?

Zespół wziął nazwę od słynnego poety epoki romantyzmu. Więc wypada, że polski odpowiednik to może być Mickiewicz, Słowacki,  Norwid.

2.      Co różni pierwszy album od pozostałych? Zależy mi na dwóch charakterystycznych rzeczach.

Pierwsza płyta  zaśpiewana jest po angielsku, a kolejne - po niemiecku. Druga sprawa to brak gitary elektrycznej.

 

Wykład IV

Grobschnitt – „Solar Music Live”

    Tytuł „Food Sicore” to słowna zabawa. Co to w rzeczywistości miało znaczyć?

Jeśli się przeczyta tytuł wspak, to uzyska się "Eroc is doof", czyli "Eroc jest głupi". A Eroc to oczywiście pseudonim bębniarza Joachima H. Ehriga. Mówiłem, że Grobschnitt to dosyć specyficzny zespół.

 

Wykład V

Perfect – „Live”

    1.Pewna światowej sławy piosenkarka współpracowała z jedna z edycji Perfectu. O kogo chodzi?

O Barbarę Trzetrzelewską.

    2.Publiczność przerobiła refren jednej z piosenek grupy. Której i jak?

Refren nagrania “Chcemy być sobą” był zamieniany na koncertach na "Chcemy bić ZOMO".

    3.Jakie powiązania personalne miała grupa z pewnym bardzo znanym polskim serialem?

Tu też jest kilka możliwości, ale generalnie chodziło mi o ta słynną wokalizę z serialu „07 zgłoś się” wykonywaną przez Grzegorza Markowskiego.

 

Wykład VI

 Rush – „A Show of Hands”

    1.W jednym wywiadów (bodajże jeszcze z lat 70-tych) członkowie Rush powoływali się na twórczość pewnej pisarki, jako ważną inspirację dla nich samych. Nieco opacznie zrozumiani przez tępawą dziennikarkę, zostali przez nią potem obsmarowani jako kryptofaszyści. (Żyd Geddy, z rodzicami ocalałymi z Holocaustu jako faszysta – joj!!). O jaka pisarkę chodzi?

Ayn Rand.

   2. Rush nigdy nie koncertowali w Polsce i nie wiadomo, czy to kiedykolwiek nastąpi, ale dwaj członkowie grupy w Polsce byli. Którzy i z jakiej okazji?

Geddy Lee był w Polsce  razem z matką oraz rodzeństwem. Odwiedził Starachowice, rodzinne miasto jego matki. Neil Peart był natomiast w Polsce w zeszłym roku, w ramach swoich motocyklowych wycieczek. Przejechał z Niemiec po Pomorzu do Gdańska. Niespecjalnie dobrze wypowiadał się o polskich drogach.

 

Wykład VII

Jane – „Live at Home”

    Co łączy „Live at Home” i „Konzerte” Novalis – jedna, wspólna rzecz?

„Konzerte” zaczyna się od  „Bolera” Ravella, a w „All My Friends”, pierwszego utworu z „Live at Home” wpleciono fragment również z „Bolera”.

 

Wykład VIII

   38 Special – „Live at Sturgis”

Teraz pytanie. Ze względu na to, że Internety już wcześniej przywłaszczyły sobie mój świetny pomysł na pytanie (ten o żonie Springsteena), zagadka nie będzie związane z zespołem, ale z bronią i filmem. W jednym z filmów o Brudnym Harrym jedna z postaci  pyta go, dlaczego używa Magnum 44, a nie Pythona 357. W jakim było to filmie i jaka była odpowiedź?

Okazało się, że ta sprawa poruszana była nawet w dwóch filmach – „Magnum Force” i „Enforcer”. W „Sile Magnum” Harry tłumaczy funkcjonariuszowi Philowi Sweetowi, że Magnum 44 daje lepszą kontrolę i ma mniejszy odrzut niż Colt Python 357. W „Enforcerze” mówi swojej partnerce, inspektor Moore, że woli Magnum, bo kula z Pythona potrafi ześliznąć się z szyby samochodu.

 

Wykład IX

    Daine Lakaien – „Dark Star Tour”

    1.Deine Lakaien znaczy  Twoi Lokaje, a w latach siedemdziesiątych pewien amerykański, dość znany zespół progrockowy zatytułował swoją, debiutancką płytę, jeżeli chodzi o znaczenie, bardzo podobnie. Też to są dwa słowa. (5 pkt.)

Pavlov’s Dog – „Pampered Manial” – czyli w bardzo wolnym tłumaczeniu zaufany, oddany sługa.

    2.Jaki utwór Deine Lakaien pasuje na 1-go grudnia? (3 pkt.)

„As It Is” z płyty „Winter Fish Testosterone” – w refrenie Veljanov śpiewa “Winter’s coming”, a 1 grudnia to początek kalendarzowej zimy.

 

Wykład X

    Various – „The Concert for Bangladesh”

1.Jeden utwór tego wykonawcy został uznany za plagiat, a drugi jest tytułowym utworem z drugiej płyty znanego prog-rockowego amerykańskiego bandu.

Nagranie “My Sweet Lord” George’a Harrison zostało uznane za plagiat piosenki “He’s So Fine” zespołu Chiffons. Natomiast jego piosenka “Beware Of Darkness” jest tytułowym utworem na drugiej płycie Spock’s Beard.

    2.Dwa utwory, dwóch różnych wykonawców były bardzo dużymi przebojami w wykonaniach nie-autorskich – jeden kilka lat przed koncertem dla Bangladeszu, drugi kilka lat po tym koncercie, jeden nagrał zespół amerykański, a drugi brytyjski. Jakie to utwory, czyje i kto pogonił je na hit-parady?

Chodziło mi o “Mr Tambourine Man”, ktore w wersji The Byrds dotarło w 1965 do pierwszego miejsca na liście Billboardu oraz UK Singles Chart, oraz “Here Comes The Sun” w wersji Steve’a Harley’a dotarło w 1976 roku do pierwszej dziesiątki najlepszych singli w Anglii.

   3. Jeden z utworów odegrał ważną rolę w pewnej komedii sensacyjnej z lat osiemdziesiątych – jaki to film i jaki to utwór?

Film i utwór „ Jumpin’ Jack Flash”

   4. Dwóch z wykonawców dochowało się  zdolnych dzieci, którym udało się odnieść spore sukcesy w biznesie muzycznym – syn pierwszego już dosyć długo funkcjonuje na scenie muzycznej, ma swój zespół z którym w latach dziewięćdziesiątych zdobył sobie dużą popularność, a córka drugiego jest bardzo znaną piosenkarką. Co to za tatusiowie i co to za dzieci?

Bob Dylan, Jacob Dylan i jego The Wallflowers, oraz Ravi Shankar i Norah Jones.

 

Wykład XI

    David Bowie – „Ziggy Stardust And The spiders from Mars”

 

    1.Podczas jednej z podróży do USA Bowie spotkał się z muzykiem, którego zawsze bardzo cenił i bardzo chciał poznać. A tamten zagadnięty, co sądzi, o twórczości Dawida, powiedział: „Cóż, to co robisz jest mocne, ale to tylko rock’n’roll z makijażem.” Kto był tym artystą? (5 pkt.)

John Lennon

    2. Pewien znany, niemiecki zespół w jednym swoich utworów wspomina  o Bowiem i przy okazji o Iggy Popie.  Jaki to zespół i jaka płyta? (5 pkt.)

Krafwerk i „Trans-Europe Express”

    3.„W późniejszych latach krążyły plotki, że David powiedział […], że będzie to utwór instrumentalny i zachęcał go, żeby grał od początku do końca. […] nagrał gitarę w ogromnej sali balowej, poruszając się między dwoma zaznaczonymi na podłodze punktami, dzięki czemu uzyskał odpowiedni pogłos. Visconti zmiksował je, żeby mieć pewność, że linia gitarowa będzie płynna i czysta.” Kto był tym gitarzystą i co to był za utwór? (5 pkt.)

Robert Fripp i „Heroes”

 

Wykład XII

Kiss – “Alive”

    Jeden ze znanych amerykańskich singer-songwriterów  śpiewał, że nie powinno się wypowiadać o koncercie Kiss, jeśli nie widziało się go na własne oczy. Który? (5 pkt.)

Jimmy Buffet

 

Wykład XIII

Bryan Ferry – „Live in Lyon”

    1.Dlaczego Bryan Ferry może nie lubić Micka Jaggera? (3 pkt.)

Mick Jagger odbił mu Jerry Hall. Wprawdzie dawno, bo jakieś czterdzieści lat temu, ale pewnych rzeczy się nie zapomina :).

    2.Ponoć jeden z muzyków Roxy Music powiedział o pewnej płycie, że niewiele osób ją kupiło, ale potem każda z nich założyła zespół – kto to miał być i co to była za płyta? (3 pkt.)

Ponoć Eno o debiucie The Velvet Underground. Ponoć.

    3.Roxys niezbyt chętnie, ale  Ferry  bardzo chętnie, sięgali do cudzej twórczości. Jaki był największy „cudzy” przebój w wykonaniu Roxy Music lub Bryana Ferry i z jakiej płyty pochodził? (3 pkt.)

"Jealous Guy" Lennona. Nagranie nie pochodziło z żadnej płyty Roxy Music - był to singiel wydany w hołdzie dla Johna, wkrótce po jego śmierci.

 

Wykład XIV.

Orchestral Manoeuvres In The Dark

   1. W jednym z utworów OMD wykorzystano jako sample fragmenty japońskich reklam. Jaki to utwór i z której płyty? (5 pkt.)

Najbardziej słychać to w „Crush”, gdzie te sample są praktycznie podstawą tego nagrania.

    2.Pewien zespół tak opisał swoje spotkanie z OMD: „Po koncercie przyszło do nas kilku chłopaków, powiedzieli, że nazywają się Orchestral Manoeuvres In The Dark i że zmieniliśmy ich życie”. Jaki to był zespół? (5 pkt.)

Krafwerk. Ale to nie prawda. Chodziło o koncert w Liverpoolu w 1975 roku, na którym był tylko McCluskey, do tego zaraz po koncercie wrócił do domu, a nie włóczył się po backstage’ach. Pierwszy raz muzycy spotkali się w 1981 roku.

    3.OMD i Rush nagrali  utwory, których tytuły dotyczyły tego samego wydarzenia historycznego. Przy czym utwór Rush dotyczył całego tego wydarzenia, a utwór OMD jego zakończenia. Jakie to utwory, jakie  to wydarzenie?  (5 pkt.)

OMD - „Enola  Gay” – zrzucenie bomby atomowej na Hiroszimę  i Rush – „Manhattan Project”, czyli praca nad jej stworzeniem.

 

Wykład XV

 ABBA – „Live at The Wembley Arena”

    1.Co robi szczęśliwy  dziennikarz w taksówce? (5 pkt.)

Montuje wywiad. Jest szczęśliwy, że wreszcie mógł porozmawiać z zespołem, zadać im kilka pytań, a zjeździł w tym celu całą Australię – a scena pochodzi z filmu „ABBA – The Movie”, o trasie koncertowej grupy  po tamtym kraju.

    2.Na jednej z solowych płyt jednego z członków ABBY jest utwór, który zaczyna się od bardzo charakterystycznego fragmentu perkusyjnego. Swego czasu był to nawet dżingiel w Trójce. Jaki to utwór i kto tam wali w bębny? (3 pkt.)

Utwór Anni-Frid Lyngstad "I Know There's Something Going On" a w bębny bije  Phil Collins.

 

 

 

 
Słuchaj nas na Spotify
ArtRock.pl RSS ArtRock.pl na Facebook.com
© Copyright 1997 - 2025 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.