ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Recenzja albumu Alchemik ─ Sfera szeptów w serwisie ArtRock.pl

Alchemik — Sfera szeptów

 
wydawnictwo: Alchemik Studio 2001
 
1. Intro - Legenda o Piaście Popielu I [4:46]
2. Legenda o Piaście Popielu II [4:38]
3. Sfera szeptów [8:04]
4. Kochanek [7:38]
5. Alchemia [0:56]
6. Alchemia II [4:45]
7. Promyk [5:56]
8. Poranek [4:23]
9. Nad chmurami [6:56]
10. Nad chmurami - epilog [0:43]
11. Baśń [2:01]
12. Siedem [6:55]
13. M. [4:15]
 
Całkowity czas: 61:57
skład:
Grzech Piotrowski - saksofon sopranowy i sopranino; Marcin Masecki - fortepian; Marcin Murawski - bas; Robert Luty - bębny; Chamber String Ensemble Alchemik - kwartet smyczkowy; gościnnie: Jan Pilch - instrumenty perkusyjne; Barbara Witkowska - harfa.
 
Album w ocenie czytelników:
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Beznadziejny album, nie da się go nawet wysłuchać.
,0
Istnieją gorsze, ale i przez ten ciężko przebrnąć do końca.
,0
Album słaby, nie broni się jako całość.
,0
Nieco poniżej przeciętnej, dla wielbicieli gatunku.
,1
Album jakich wiele, poprawny.
,0
Niezła płyta, można posłuchać.
,0
Dobry, zasługujący na uwagę album.
,0
Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
,1
Absolutnie wspaniały i porywający album.
,5
Arcydzieło.
,5

Łącznie 12, ocena: Absolutnie wspaniały i porywający album.
 
 
Recenzja nadesłana przez czytelnika.
Ocena: 8+ Absolutnie wspaniały i porywający album.
30.11.2004
(Gość)

Alchemik — Sfera szeptówKilkanaście sekund ciszy skłaniających nas byśmy choć na chwilę przerwali codzienną pogoń za czasem. Powoli narastający dźwięk skrzypiec, pojawiająca się harfa i perkusyjne odgłosy. Następnie niezwykła melodia ukazana w potędze i majestacie czternastoosobowego zespołu smyczkowego, podjęta przez fortepian i saksofon, by wreszcie rozsypać się w swobodnych improwizacjach...

Tak rozpoczyna się Sfera szeptów grupy Alchemik. Po błyskotliwym debiucie w 1997 roku i udanych zabawach polskim i bałkańskim folklorem na albumie Acoustic Jazz Sextet, muzycy postanowili powędrować w zupełnie inną stronę. Z wyśmienitym skutkiem, gdyż w 2001 roku tym młodym ludziom udało się nagrać płytę, która, jak niewiele innych, zasługuje na miano pięknej. Kolejne kompozycje to opowieści snute przez Grzecha Piotrowskiego i Marcina Maseckiego – utalentowanych instrumentalistów i wizjonerów. Korzystając z dynamiki jazzowego kwartetu i możliwości kameralnego zespołu smyczkowego wprowadzają nas w świat romantycznych pejzaży, czasem nostalgicznych i mrocznych, czasem radosnych, ale zawsze niezwykłej urody i subtelności. Saksofonowe szepty i krzyki wciągają w księżycową krainę, w której wsłuchujemy się w melodie, harmonie i dialogi. Fortepianowa delikatność potrafi na moment przemienić się w niekontrolowany wybuch emocji. Niekiedy muzycy prezentują swe wielkie umiejętności, uciekając od kompozycyjnej linii i improwizując, potem powracają, by zostawić nas sam na sam z wysublimowanymi dźwiękami swoich symfonicznych towarzyszy.

Ta płyta wymyka się wszelkim klasyfikacjom. „Legenda o Piaście Popielu” czy „Kochanek” stanowią kunsztowne połączenie na nowo interpretowanych ballad z odrobiną jazzowego szaleństwa. Moje skojarzenia wędrują ku muzyce filmowej, zarejestrowanej do obrazu, który powstał w studiu nagraniowym. Na celuloidowej taśmie byłby on pełen wielkich uczuć i namiętności, ukazany w długich ujęciach, opowiadający o najważniejszych ludzkich sprawach. Bez wahania, Sfera szeptów jest jednym z najpiękniejszych polskich albumów ostatnich lat, który gorąco polecam miłośnikom wytrawnych dźwięków.

 
ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl RSS
© Copyright 1997 - 2024 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.