ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Recenzja albumu Hook ─ Próchno w serwisie ArtRock.pl

Hook — Próchno

 
wydawnictwo: Góra muzyki 2020
 
1. Racja - [3:53]
2. Oddycharz - [4:41]
3. Credo - [3:10]
4. Psi Los - [5:44]
5. Próchno - [4:30]
6. Gnojek - [3:34]
7. Coco Szalet - [4:07]
8. WychOFFanie - [4:21]
9. II Wieże - [3:49]
10. Zbyt - [3:27]
11. Na Pełnym Morzu - [5:27]
 
Całkowity czas: 46:46
skład:
Mateusz Salata – wokal/gitara; Paweł „Oko” Okła – wokal/gitara; Marcin „Broda” Padusiński – gitara basowa; Bartek Adamczyk – perkusja
 
Brak ocen czytelników. Możesz być pierwszym!
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Brak głosów.
 
 
Ocena: 6 Dobra, godna uwagi produkcja.
01.07.2024
(Recenzent)

Hook — Próchno

Kielecki zespół Hook dołączył do grona tych, którzy zamiast eksperymentować z nowymi brzmieniami, postawili na sprawdzone, klasyczne rozwiązania. Czego tutaj nie znajdziemy? Nie ma elektroniki, bajek, latających smoków, księżniczek ani kosmicznych uniesień. Zespół oferuje słuchaczom prozaiczny zestaw: dwie gitary, bas i perkusję, bez żadnych dodatków, gwarantując solidne rockowe granie w klasycznej konwencji hard & heavy, z typowo ludzkimi i psimi problemami.

Początki zespołu sięgają roku 2013, kiedy to Mariusz Salata postanowił założyć własny projekt muzyczny. Jako Hook po trzech latach wydali debiutancki album "Bunt" (2016), a opisywane wydawnictwo to ich ostatni album "Próchno", wydany w 2020. Podejście do tego albumu charakteryzuje się wyraźnym gitarowym akcentem. Hook nie poszukuje nowych brzmień ani nie odkrywa nowych światów. Świętokrzyski kwartet stawia na bezpośredni przekaz, lirycznie dotykający codziennych problemów, zarówno w formie inteligentnego pastiszu (np. „Coco Szalet”), jak i ważnych tematów, które chcą zaakcentować w swojej muzyce. A te piosenki mają treść, i to dużo. Wszystko to jest ubranie w solidne i melodyjne rockowe granie, z elementami heavy metalu („Racja”) oraz quasi-ballad, gdzie napięcie przechodzi w długie pasaże bogate w gitarowe solówki („Psi los”, „Próchno”), o wyraźnie klasycznym, a nawet progresywnym charakterze.

Jednym z wyróżniających się utworów jest „WychOFFanie”, który doczekał się świetnego teledysku. Utwór ten posiada solidny, stoner-rockowy charakter i podejmuje bardzo dobry temat społeczny, który przykuwa uwagę nie tylko muzyką. Z dziećmi, drodzy państwo, trzeba rozmawiać.

Całość zamyka rockowa ballada „Na pełnym morzu”, napisana według klasycznego schematu muzycznego i lirycznego. Może dlatego słucha się jej tak dobrze? W tle wybrzmiewa echo Dżemu czy Łukasza Łyczkowskiego i 5 rano. Zespół świetnie prezentuje się na scenie – ich występy są bardzo żywiołowe, a w interpretacjach sięgają po klasykę, jak „Whiskey in the Jar” Thin Lizzy, wykonane w energetyzującej wersji Metalliki. To właśnie 50 minut na koncercie zwróciło moją uwagę na ten zespół, a album "Próchno", choć jest bardzo poprawnym wydawnictwem, tylko potwierdza, że mają bardzo dobry materiał i potrafią go świetnie zagrać.

 
ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl RSS
© Copyright 1997 - 2024 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.