ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Recenzja albumu Christina ─ Bar Stool Prophet w serwisie ArtRock.pl

Christina — Bar Stool Prophet

 
wydawnictwo: Tigermoth Records 2023
 
1. Age Of The Revolution [5:06]
2. Mission Bell [5:22]
3. I Wish [6:30]
4. Bar Stool Prophet [4:03]
5. Riptide [5:46]
6. The Price We Pay [4:17]
7. The Giant Awakes [5:06]
8. Breakthrough [6:18]
9. Sail On Sister Genevieve [5:22]
10. Rise Again [7:25]
 
skład:
Christina
Robert Reed

Steve Hackett
Steve Balsamo
Peter Jones
Chris Fry
Dan Nelson
Jon Griffiths
 
Album w ocenie czytelników:
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Beznadziejny album, nie da się go nawet wysłuchać.
,0
Istnieją gorsze, ale i przez ten ciężko przebrnąć do końca.
,0
Album słaby, nie broni się jako całość.
,0
Nieco poniżej przeciętnej, dla wielbicieli gatunku.
,0
Album jakich wiele, poprawny.
,0
Niezła płyta, można posłuchać.
,0
Dobry, zasługujący na uwagę album.
,0
Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
,1
Absolutnie wspaniały i porywający album.
,0
Arcydzieło.
,0

Łącznie 1, ocena: Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
 
 
Ocena: 8 Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
25.12.2023
(Recenzent)

Christina — Bar Stool Prophet

Choć ta płyta ukazała się na początku października tego roku, idealnie nadaje się do słuchania właśnie w tych szczególnych dniach. I to zarówno pod względem muzycznym, jak i lirycznym. Bo solowe albumy Christiny zawsze były pełne osobistych tekstów, odnoszących się często do bardzo bolesnych i trudnych w jej życiu momentów, których niestety było niemało. Ten album ponownie nawiązuje do istotnych dla niej wydarzeń, ale pokazywanych z perspektywy drugiej szansy i możliwości wprowadzenia zmian. To płyta bardziej optymistyczna, której przesłaniem wydaje się być myśl, że nigdy nie jest za późno, aby zmienić swoje życie…

Szybkie przypomnienie dla niewtajemniczonych – Christina Booth to wokalistka walijskiej Magenty, a Bar Stool Prophet to jej trzeci solowy album po Broken Lives and Bleeding Hearts z 2010 roku i The Lights z 2015 roku. Zgodnie już z pewną tradycją na płycie pojawili się zacni goście ze świata progrocka (Steve Hackett, Steve Balsamo, Peter Jones) i muzycy Magenty (Chris Fry, Dan Nelson i Jon Griffiths) a piosenki zostały napisane przez Christinę i lidera Magenty, Roberta Reeda. Mimo tego, to zupełnie inna od Magenty muzyczna forma. Mniej rozbuchana i mniej symfoniczna, uciekająca od progresywnych brzmień, choć i takich niuansów tu nie brakuje. Z pewnością powiela specyficzne dla Magenty brzmienie, ale to nie powinno dziwić, wszak krążek produkował i miksował sam Reed. No i jest wokal Booth, którego nie można pomylić z żadnym innym. Nigdy tu nie ukrywałem, że mam ogromną słabość do artystycznej osobowości, urody, ale też i wyjątkowego głosu Christiny, którą dwukrotnie spotkałem, podczas mych muzycznych podróży.

Bar Stool Prophet oferuje dziesięć, naprawdę pięknych, piosenek, które odkrywają swój urok, subtelność i lekkość z każdym kolejnym przesłuchaniem. Niezwykle celnie i reprezentatywnie w temat wprowadza rozpoczynający całość Age Of The Revolution, ze świetną, wyraźnie słyszalną (to zresztą cecha tego miksu) funkującą figurą basową, nadającą bujającego charakteru tek kompozycji. W kolejnych utworach, stawiających na aranżacyjny pietyzm pełen brzmieniowych smaczków, usłyszymy ujmujące saksofonowe refleksy (I wish), gitarowe solówki (np. Riptide), smyczkowe formy (Breakthrough), delikatne, zawiesiste hammondowe brzmienia w tle (The Giant Awakes) a nawet mocniejsze, niemalże grunge’owe riffy (Riptide). Ciekawy jest Sail On Sister Geneviève, który pokazuje, że muzyka Christiny ma bluesrockowe, rhythm’n’bluesowe i soulowe korzenie.

Najlepsze piosenki? Tytułowa ballada Bar Stool Prophet, urocza The Price We Pay, ładna The Giant Awakes i kończąca całość, najdłuższa w zestawie, Rise Again, wielowątkowa, progresywna w formie, ale jakże piękna melodycznie, ale i lirycznie podnosząca na duchu i dająca nadzieję. Do tego ozdobiona solowym popisem na harmonijce ustnej.

 
ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl RSS
© Copyright 1997 - 2024 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.