ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Recenzja albumu Asgaard ─ W sercu nieświata [EP] w serwisie ArtRock.pl

Asgaard — W sercu nieświata [EP]

 
wydawnictwo: Wormholedeath Records / The Orchard / Sony Music 2023
 
1. Sny na jawie (acoustic version) [4:49]
2. What if... (acoustic version) [5:13]
3. W sercu nieświata (acoustic version) [4:22]
 
Całkowity czas: 14:24
skład:
Quazarre – wokale
Hetzer – gitary akustyczne
Flumen – pianino, werbel szczotkowy, instrumenty perkusyjne
 
Album w ocenie czytelników:
Brak oceny
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Beznadziejny album, nie da się go nawet wysłuchać.
,0
Istnieją gorsze, ale i przez ten ciężko przebrnąć do końca.
,0
Album słaby, nie broni się jako całość.
,0
Nieco poniżej przeciętnej, dla wielbicieli gatunku.
,0
Album jakich wiele, poprawny.
,0
Niezła płyta, można posłuchać.
,0
Dobry, zasługujący na uwagę album.
,0
Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
,0
Absolutnie wspaniały i porywający album.
,0
Arcydzieło.
,0

Łącznie 131, ocena:
 
 
Brak oceny
Ocena: * Bez oceny
09.07.2023
(Recenzent)

Asgaard — W sercu nieświata [EP]

Ich ubiegłoroczny powrót po 10 latach z nowym albumem What If… sprawił mi dużo przyjemności, co zresztą wyraziłem w recenzji. Asgaard moim zdaniem wypełnił tym albumem lukę na naszym muzycznym rynku, na którym brakuje metalowych składów grających w tak przestrzenny, atmosferyczny sposób. Zespołów, które w swoim ciężkim graniu tak pięknie korzystałyby z pełnej emocji melancholii.

Dlatego cieszę się, że muzycy nie pozwalają po tym powrocie o sobie zapomnieć i podtrzymują kontakt ze słuchaczami nowym wydawnictwem. To w zasadzie nic wielkiego, ledwie EP-ka z trzema kompozycjami i z niespełna kwadransem muzyki. Do tego materiał zyskuje tylko cyfrową formę. A jednak jest radość.

Bo zespół wybrał trzy utwory z albumu What If… i nadał im akustyczną formę. Zacznijmy od tego, że to wybór niezwykle trafny, gdyż Sny na jawie, What If… i W sercu nieświata mają przepiękne i ujmujące tematy melodyczne, które w tych bardziej ascetycznych aranżacjach jeszcze wyraźniej są słyszalne. Muzycy z dużym pietyzmem podeszli do przygotowania nowych wersji. Rejestrowali je w sali organowej Zespołu Szkół Muzycznych nr 1 w Warszawie, użyli też ciekawych instrumentów, jak upright piano z 1895 roku, ze zniszczonej podczas wojny warszawskiej fabryki Małecki, pianina cechującego się głębokim i szlachetnym brzmieniem. Aby to było jeszcze cieplejsze nagrywali je przy użyciu mikrofonów wstęgowych, wykorzystali też technikę gry na werblu szczoteczkami (brush snare).

Sny na jawie, uszczuplone o ciężkie riffy, bazują naturalnie na akustycznych, gitarowych brzmieniach. Dopiero w trzeciej minucie uderzają lekko industrialne bębny, dodające kompozycji dramatyzmu, który wkrótce tonowany jest subtelnymi figurami pianina (imitującego spadające krople deszczu) i „smyczkowymi” tłami. Podobnie rzecz się ma z What If…, które w stosunku do oryginału pozbawione jest tej wyraźnej rytmiczności (prym wiodą wspomniane szczoteczki). Co ciekawe, pod koniec trzeciej minuty nie słyszymy już solowej smyczkowej formy, zrezygnowano też ze wzmocnionej wokalnej harmonii w wersach Would you have lived your dream? Would you have fulfilled your fantasies, if only given the second chance? Największe przemeblowanie dotknęło (bo musiało dotknąć) bardzo ciężkie, matematycznie poszatkowane, W sercu nieświata. Utwór jest nie tylko znacznie krótszy od pełnej wersji albumowej, ale ma też duże zmiany w strukturze samej kompozycji.

Ciekawym uzupełnieniem EP-ki są przygotowane do każdego utworu zdjęcia autorstwa Bernarda Wcisło oraz teledyski wyprodukowane przez brrvids: mroczny i surowy do Snów na jawie, zdominowany zapętloną rozmową kobiety i mężczyzny w pociągu What If… i ozdobiony górskimi plenerami W sercu nieświata.

 
ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl RSS
© Copyright 1997 - 2024 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.