ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Recenzja albumu Riverside ─ Riverside - Wasteland Tour 2018 - 2020 w serwisie ArtRock.pl

Riverside — Riverside - Wasteland Tour 2018 - 2020

 
wydawnictwo: Vintage Vinyl 2020
 
CD1:
1. Intro/Acid Rain
2. Vale Of Tears
3. Reality Dream I
4. Lament
5. Hyperactive
6. Escalator Shrine - Part II
7. Saturate Me
Out Of Myself
8. Second Life Syndrome - Part I
9. Left Out
10. Guardian Angel
11. Lost

CD2:
1. The Struggle For Survival
2. Forgotten Land
3. Loose Heart
4. #Addicted
5. Egoist Hedonist
6. Wasteland
7. The Night Before
8. Panic Room
9. River Down Below
10. The Day After

DVD/Blu-ray - Live In Oberhausen
1. Intro/Acid Rain
2. Vale Of Tears
3. Reality Dream I
4. Lament
5. Out Of Myself
6. Second Life Syndrome - Part I
7. Left Out
8. Guardian Angel
9. Lost
10. The Struggle For Survival
11. Forgotten Land
12. Loose Heart
13. Wasteland
14. The Night Before
15. Panic Room
16. River Down Below
 
skład:
Mariusz Duda - vocals, bass, electric & acoustic guitars
Michał Łapaj - keyboards, synth, Fender Rhodes, Hammond, Theremin
Piotr Kozieradzki - drums
Maciej Meller - guitar

Matteo Bassoli - bass
 
Album w ocenie czytelników:
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Beznadziejny album, nie da się go nawet wysłuchać.
,0
Istnieją gorsze, ale i przez ten ciężko przebrnąć do końca.
,0
Album słaby, nie broni się jako całość.
,0
Nieco poniżej przeciętnej, dla wielbicieli gatunku.
,0
Album jakich wiele, poprawny.
,0
Niezła płyta, można posłuchać.
,0
Dobry, zasługujący na uwagę album.
,0
Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
,0
Absolutnie wspaniały i porywający album.
,1
Arcydzieło.
,1

Łącznie 2, ocena: Arcydzieło.
 
 
Ocena: 8+ Absolutnie wspaniały i porywający album.
01.02.2021
(Recenzent)

Riverside — Riverside - Wasteland Tour 2018 - 2020

Warszawska grupa Riverside zaszalała pod koniec ubiegłego roku oferując swoim fanom aż trzy wydawnictwa. Najpierw nakładem Inside Out Music ukazała się recenzowana już u nas koncertówka Lost'n'Found - Live in Tilburg, potem zaś winylowy maxi singiel Acoustic Session oraz box Wasteland Tour 2018-2020, które światło dzienne ujrzały dzięki Vintage Vinyl, wytwórni perkusisty grupy, Piotra Kozieradzkiego. Zajmijmy się drugim z tych wydawnictw.

Pomysł na powstanie boksu zrodził się po tym jak zespół z powodów pandemii zmuszony był przełożyć a potem odwołać ostatnie polskie koncerty Wasteland Tour 2020. Muzycy zaproponowali tym fanom, którzy nabyli już bilety, dwie możliwości – zwrot pieniędzy lub wymianę biletu na koncertowy box. I chyba ci, którzy wybrali tę drugą opcję absolutnie nie żałują, bowiem dostali rzecz wyjątkową, szczególną i na swój sposób historyczną. Zresztą „zazdrość” tych miłośników zespołu, którzy nie mogli z tej wymiany skorzystać była tak duża (czytaj: box rozpalił zainteresowanie fanów do maksimum), że grupa postanowiła przeznaczyć wydawnictwo do sprzedaży w limitowanej ilości, jednak tylko dla członków swojego fanklubu.

Cóż, aż dziw bierze, że tak świetnie przygotowana i zrealizowana rzecz ukazuje się niejako poza oficjalnym katalogiem formacji. Bo wrażenie robi już pod względem edytorskim. Całość schowano do tekturowego pudełka opatrzonego logo grupy i adresami jej stron. Wewnątrz zaś umieszczono kolejne, tym razem twarde, pudełko mieszczące cztery płyty – dwie CD i po jednej DVD i Blu-ray. Do tego dorzucono 16-stronicową książeczkę ze zdjęciami z trasy oraz cztery fotografie muzyków ozdobione ich autografami. Grafika zdobiąca box i trzy tekturowe koperty z płytami (dysk Blu-ray został schowany do przezroczystej folii) to oczywiście „Wastelandowe” ilustracje Travisa Smitha.

Na dwóch dyskach audio, zatytułowanych odpowiednio Wasteland Tour 2018-2020 vol. 1 i Wasteland Tour 2018-2020 vol. 2,  słuchacz otrzymuje 21 kompozycji granych przez zespół podczas tej trasy. Nagrania pochodzą z różnych koncertów, co słychać chociażby po konweransjerce Mariusza Dudy, raz to w naszym, innym razem w języku Szekspira. Choć to nie jeden spójny koncert, jestem pewny, że grupa dokonała szczegółowej i precyzyjnej selekcji utworów wybierając te w najlepszych wersjach. Bo to słychać. Tym bardziej, że jakość nagrań nie budzi żadnych zastrzeżeń.

Ci którzy lubią więcej spójności i dramaturgię jednego występu mają taki na płytach Blu-ray i DVD. To ponad dwugodzinny koncert zarejestrowany  15 listopada 2018 roku w Turbinenhalle w niemieckim Oberhausen. Przyznam otwarcie, że materiał ten jest zdecydowanie lepszy niż wydane w 2009 roku DVD Reality Dream, czy zawierające występ z 2015 roku Lost'n'Found - Live in Tilburg. Naprawdę zgrabna realizacja materiału wizyjnego (w tym kilka świetnych ujęć wykorzystujących światła) oraz soczyste i selektywne brzmienie cieszą niezmiernie. Nie mamy tu zatem do czynienia z jakimś okazjonalnym bootlegowym wypustem dla fanów!

Najważniejsza jest jednak sceniczna forma zespołu. A ta prezentuje muzyków dojrzałych, zgranych, z dużym luzem wykonujących wszystkie kompozycje. Ważne jest to, że grupa nie trzyma się studyjnych wersji i nadaje większości z nich inną formę, oferując mnóstwo zmian i aranżacyjnych smaczków. Słychać to w figurach basowych Mariusz Dudy, Hammondowych tyradach Michała Łapaja no i wreszcie w gitarowych formach Macieja Mellera, który sporo rzeczy (także solówek) gra zupełnie inaczej. Tak przy okazji, to pierwsze wydawnictwo koncertowe zespołu z tym muzykiem, co na swój sposób nadaje mu historyczności.

Imponować może też sceniczna produkcja ładnie oddana za pomocą kilku kamer. Ekspansywne i bogate światła oraz dwa telebimy po bokach tworzą fajny klimat. Szczególnie w pięknym The Night Before, w którym oświetlonym punktowo białym światłem Dudzie i Łapajowi towarzyszą płomienie ognia wyświetlane na ekranach.

Sensu analizowania wykonań poszczególnych utworów nie ma, bowiem najważniejsze tu są koncertowe emocje. A te zostały pokazane bardzo wyraźnie. Wypełniona po brzegi sala reagująca gorąco i towarzysząca wokaliście w zaśpiewach robi wrażenie. Tak jak i całe wydawnictwo. Dla fana… wstyd nie mieć.  

 
ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl RSS
© Copyright 1997 - 2024 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.