ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Recenzja albumu Iona ─ Edge of the World - Live in Europe w serwisie ArtRock.pl

Iona — Edge of the World - Live in Europe

 
wydawnictwo: Open Sky 2013
 
CD1:
1. Irish Day
2. Today
3. Another Realm
4. Jigs
5. Edge of the World
6. White Horse
7. Luke - The Calf
8. Wave After Wave
9. Let the Waters Flow
10. The Ancient Wells

CD2:
1. Chi-Rho
2. Flight of the Wild Goose
3. And the Angels Dance
4. Ruach
5. Divine Presence
6. Let Your Glory Fall
7. An Atmosphere of Miracles (Part 3)
8. Castlerigg/Reels
9. Bi-Se I Mo Shuil (Part 2)
10. Columcille
 
skład:
Joanne Hogg - Vocals, Keyboard, Acoustic Guitar
Dave Bainbridge - Electric Guitar, Bouzouki, Keyboards
Frank Van Essen - Drums, Percussion, Violin, Vocals
Phil Barker - Bass
Martin Nolan - Uilleann Pipes, Low & Tin Whistles
 
Brak ocen czytelników. Możesz być pierwszym!
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Brak głosów.
 
 
Ocena: 8 Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
23.01.2017
(Recenzent)

Iona — Edge of the World - Live in Europe

Nie ukrywam, że bodźcem do napisania tej recenzji stała się niedawna wizyta Joanne Hogg, założycielki i wokalistki Iony, w naszym kraju. Iona to już legenda celtyckiego, progresywnego rocka istniejąca od blisko trzydziestu lat. Niewtajemniczonym, wątpiącym być może w zacność kapeli, przypomnę, że przez wiele lat podporą formacji był Troy Donockley grający obecnie z Nightwish a w pierwszej połowie lat dziewięćdziesiątych członkiem zespołu był Nick Beggs znany dziś nie tylko z Kajagoogoo, ale też ze wspólnego grania ze Stevenem Wilsonem, czy z projektu The Mute Gods. Warto też dodać, że gościem na płytach Irlandczyków był sam Robert Fripp (i to nie raz), wspierała ją też choćby Moya Brennan z Clannad.

Edge of the World - Live in Europe jest właściwie czwartym materiałem koncertowym grupy, nagranym w dużym odstępie czasu od swojego poprzednika Live in London. A to dość istotna informacja, wszak wtedy muzycy promowali znakomity The Circling Hour, tu zaś ogrywają ostatni krążek Another Realm. Stąd na wydawnictwie powtarza się ledwie kilka kompozycji.

Ten dwupłytowy, wydany w subtelnym, rozkładanym kartoniku, album dokumentuje europejską trasę koncertową zespołu z 2012 roku, promującą wydany rok wcześniej krążek. Nie mamy tu zatem zapisu jednego występu. Nagrania pochodzą z Leeds, Bilston, Liverpoolu i Kendal w Wielkiej Brytanii oraz z holenderskiego Aalsmeer. Mimo to całość brzmi spójnie, utwory są zręcznie połączone sprawiając wrażenie jednego koncertu. Podobnie jest zresztą z wysoką jakością rejestracji, co przy tak subtelnych niekiedy dźwiękach jest dość  istotne.

Dominują oczywiście nagrania z promowanego Another Realm, których jest aż osiem. Pozostałe kompozycje reprezentują wszystkie Ionowe krążki z… wyjątkiem The Circling Hour. I to w zasadzie jedyny minus tego wydawnictwa, bo bardzo lubię tę płytę. Nie zmienia to faktu, Live in Europe może być świetnym wprowadzeniem dla tych, którzy grupy jeszcze nigdy nie słyszeli, jak i fanów mających pełną dyskografię. Znajdziemy tu wszystkie najważniejsze atuty Irlandczyków, czysty i anielski głos Hogg i jakże istotne dudy, skrzypce i flety dodające tej irlandzkiej folkowości. Możemy poznać Ionę mocno progresywną w rozbudowanych formach (Edge Of The World, White Horse), skoczną i funkującą (Jigs, Flight of the Wild Goose), czy wreszcie natchnioną, ilustracyjną i filmową w takich ascetycznych kompozycjach jak Luke – The Calf, czy Divine Presence. Wysmakowana muzyka w sam raz na zimowe wieczory.

 
ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl RSS
© Copyright 1997 - 2024 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.