ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Recenzja albumu Talath Dirnen ─ Demo w serwisie ArtRock.pl

Talath Dirnen — Demo

 
wydawnictwo: Produkcja własna / Self-Released 2000
 
1. Modlitwa I [4:53]
2. Jak sen [3:59]
3. Do niej [3:18]
4. Gdy przyjdzie noc [4:43]
5. Modlitwa II (czyli krzyk obłąkanego) [7:03]
 
Całkowity czas: 23:56
skład:
Marcin Rychcik, Sarhan Kubeisi, Marcin Świderski, Darek Lisowski, Ola Pawińska, Michał Kirmuć.
Goście:
Emila Derkowska, Krzysztof Garbaliński, Mateusz Herbst, Sławomir Błachnio, Krzysztof Palczewski.
Album w ocenie czytelników:
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Beznadziejny album, nie da się go nawet wysłuchać.
,0
Istnieją gorsze, ale i przez ten ciężko przebrnąć do końca.
,1
Album słaby, nie broni się jako całość.
,0
Nieco poniżej przeciętnej, dla wielbicieli gatunku.
,0
Album jakich wiele, poprawny.
,0
Niezła płyta, można posłuchać.
,0
Dobry, zasługujący na uwagę album.
,0
Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
,2
Absolutnie wspaniały i porywający album.
,0
Arcydzieło.
,0

Łącznie 3, ocena: Niezła płyta, można posłuchać.
 
 
Brak oceny
Ocena: * Bez oceny
02.04.2004
(Recenzent)

Talath Dirnen — Demo

 "Na pustym przystanku w nocy nikt
Nie ma złudzenia wszystko lśni
Jak szaleńca sen..."

Talath Dirnen z pewnością nie jest nazwą znaną (chociaż nazwiska niektórych z jego członków mogą być kojarzone chociażby z projektem Satellite czy też pismem Teraz Rock). A szkoda... co prawda sceptycy mogą powiedzieć, że nie potrzebny im kolejny zespół zbliżony stylistyką do brytyjskiej grupy Pendragon. Nazwą ten rodzaj grania regresywnym (a nie progresywnym) i wyłączą radio. Ich wybór...
Ja postanowiłem nagrań demo w wykonaniu Talath Dirnen wysłuchać. Nie żałuję...
Po pierwszym przesłuchaniu największe wrażenie pozostawił we mnie utwór Modlitwa I. Zakochałem się w nim od pierwszych dźwięków. Kryje on w sobie atmosferę nagrań grupy Quidam wzbogaconej jeszcze o nowe, inspirujące dźwięki. Świetna, uspokajająca kompozycja zwieńczona uroczą saksofonową solówką. Pewnie, że to nie jest nic wybitnie odkrywczego i nowatorskiego. To nagranie jest piękne -  i tyle. Równie urzekająca jest druga część tej kompozycji z dopiskiem "krzyk obłąkanego". Wieńczy ona ten krótki, demowy albumik.
Bliższa tradycyjnej rockowej konwencji jest piosenka "Jak sen". Bardzo łatwo wpada w ucho świetny refren. Prosta, typowa "piosenka jakich wiele",  ale "ma coś sobie". Coś co sprawiło, że nucę ją sobie czasami i tęsknię do tego by jej posłuchać.
Bardzo sennie rozpoczyna się kompozycja "Do niej". To spokojna ballada, która nie wyróżnia się niczym specjalnym, jednakże z pewnością nie jest również "skazą dla ucha". Specyficzny – refleksyjny i pełen nostalgii nastrój kontynuowany jest przez znacznie lepszą, następną kompozycję "Gdy przyjdzie noc". Piękny saksofon, wokal...

"więc chcę zabrać cię tam gdzie zaczyna się świat..."


Utwór ten na początek świata nas co prawda nie zabiera, ale jego zwieńczenie sprawia iż powraca niesiona przez utwór Modlitwa II atmosfera, która otwierała krążek Talath Dirnen. Jest ona dłuższa i znacznie bardziej rozbudowana niż pierwsza część. Znów słychać wszystko to co w muzyce zwanej "neo prog rockiem" najpiękniejsze. Nastrojowy tekst, niesłychana tajemniczo – bajkowa aura. Po prostu chce się słuchać.

Materiał demo nagrany przez Talath Dirnen wzbudził we mnie bardzo ciepłe uczucia. Wygląda na to, iż po sukcesach Quidam, Collage czy ostanio Riverside na polskiej scenie muzycznej (a może i zagranicą) ma szansę zaistnieć kolejna interesująca grupa. Bardzo oryginalnie w prog rockowe dźwięki wkomponowany saksofon dodaje wszystkim utworom dodatkowego smaczku. Myślę, że to dwudziestokilkuminutowe wydawnictwo jest znakomitą podstawą dla Talath Dirnen do stworzenia czegoś jeszcze piękniejszego i oryginalniejszego. Muzycy z pewnością mają potencjał, zapał, energię i talent. Ich muzyka z pewnością nie jest nudna – posiada piękną baśniową atmosferę i wzbogacona jest o niebanalne teksty.

 Ostatnio w sprzedaży pojawił się studyjny krązek Talath Dirnen "Pose". Z niecierpliwością oczekuję na moment, w którym przekonam się jaką drogę muzycznych poszukiwań wybrali muzycy tej grupy. Was również do tego zachęcam.

 

 
ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl RSS
Picture theme from Riiva with exclusive licence for ArtRock.pl
© Copyright 1997 - 2024 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.