ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Recenzja albumu This Great End ─ Endless Trip / Dreamless Sleep w serwisie ArtRock.pl

This Great End — Endless Trip / Dreamless Sleep

 
wydawnictwo: Produkcja własna / Self-Released 2013
 
1. I
2. Endless Trip
3. Dreamless Sleep
4. Mercury
5. Wrap Yourself Around. Cold Days Are Coming.
6. Going Anywhere, But Home
7. Fall Changes Nothing
8. Asteroids
9. We Don't Solve Problems. We Cause Them
10. Own The Night Sky
11. II
 
skład:
Gitara: Adam Stroba
Gitara: Kamil Sputo
Bas: Dawid Gałczyński
Perkusja: Radek Wyrzykowski
Album w ocenie czytelników:
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Beznadziejny album, nie da się go nawet wysłuchać.
,0
Istnieją gorsze, ale i przez ten ciężko przebrnąć do końca.
,0
Album słaby, nie broni się jako całość.
,0
Nieco poniżej przeciętnej, dla wielbicieli gatunku.
,0
Album jakich wiele, poprawny.
,1
Niezła płyta, można posłuchać.
,0
Dobry, zasługujący na uwagę album.
,1
Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
,0
Absolutnie wspaniały i porywający album.
,0
Arcydzieło.
,0

Łącznie 2, ocena: Niezła płyta, można posłuchać.
 
 
Ocena: 6 Niezła płyta, można posłuchać.
14.11.2013
(Recenzent)

This Great End — Endless Trip / Dreamless Sleep

Zawsze cieszy mnie sytuacja, w której wpada mi w ręce ciekawy album z polskiego podwórka, sprawiający, że tli się wiara, że i u nas może powstać kawał dobrej muzyki. Debiutancki album wrocławian z This Great End nie jest może czymś przełomowym, ale pozwala z optymizmem patrzeć w przyszłość. Endless Trip / Dreamless Sleep to 11 kompozycji wypełnionych klasycznym, post-rockowym duchem.

W skład This Great End wchodzi czwórka przyjaciół – co ważne, bez wokalu. Mamy więc sekcję rytmiczną (bas i perkusja), a za linię melodyczną i dodatkowe ozdobniki odpowiada dwójka gitarzystów. Tym, co najbardziej podoba mi się w albumie jest jego wartość emocjonalna. Od pierwszych dźwięków nie mam wątpliwości, że Panowie chcą swoją muzyką coś przekazać, a emocje, którą tworzą są przekonujące. Co więcej płyta jest bardzo spójna muzycznie, więc możemy spokojnie traktować ją jako concept album. Z przyjemnością słucha się jej od początku, do końca.

Endless Trip / Dreamless Sleep otwiera ilustracyjne intro, które po chwili przeradza się w mocny post rockowy cios ze ścianą gitar. Wrażliwość godna takich tuzów jak Sigur Ros. Jest dobrze, ciekawie i imponująco. Niestety, taki klimat jest utrzymany przez prawie całą płytę. W efekcie mimo dużej dawki niezłych momentów jakie niesie za sobą muzyka po pewnym czasie robi się ona dość wtórna i nużąca. Dźwięki płynące z kolumn przestają przykuwać uwagę. Ciekawiej robi się tylko chwilami, jak np. w „Going Anywhere”, „Fall Changes” (momentami wkracza heavy rock), czy podczas „We don’t solve problems. We cause them”, gdzie robi się ostrzej, a utwór brzmi przestrzennie i czysto.

Pod względem masteringu jest nieźle, ale nie perfekcyjnie. Dobrze rozprowadzone i rozprzestrzenione na dwa kanały są gitary, ale wrażenie to psuje zbyt płaska i pusta perkusja. Brak wokalu był pomysłem ryzykownym i nie do końca udanym. Brakuje mi w wielu momentach tej płyty tego "czegoś", co pociągnęłoby kompozycje w rewiry bardziej ambitne. W efekcie w muzykę wkrada się mechaniczność i powtarzalność.

Reasumując album Endless Trip / Dreamless Sleep jest trochę zbyt bojaźliwy i zachowawczy. Wyraźnie można usłyszeć, że This Great End ma na siebie pomysł, a muzycy są wierni koncepcji, którą sobie założyli. Brakuje im jednak kompozytorskiego polotu. Albo nie brakuje, ale bali się popuścić wodze fantazji. W płycie jest potencjał, który niestety nie został uwolniony.

Z dużej chmury, mały deszcz i w sumie otrzymaliśmy materiał na „piątkę”. Za pomysł i drzemiący w zespole potencjał stawiam jednak ocenę o punkt wyższą. Na zachętę i dlatego, że wierzę, że o This Great End jeszcze usłyszymy.

 
ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl RSS
Picture theme from Riiva with exclusive licence for ArtRock.pl
© Copyright 1997 - 2023 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.