ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Recenzja albumu Crystal Palace ─ The System Of Events  w serwisie ArtRock.pl

Crystal Palace — The System Of Events

 
wydawnictwo: Gentle Art Of Music 2013
 
1. Chasing Better Days [4:54]
2. As Heaven Dies [6:22]
3. Beautiful Nighmare [11:55]
4. Green Way [7:28]
5. Sleepless [8:20]
6. Stunned By The Silence [7:55]
7. Breathe [10:16]
8. The System Of Events [13:05]
 
Całkowity czas: 70:14
skład:
Yenz - vocals, bass
Frank Köhler – keyboards
Frank Brennekam – drums
Nils Conrad – guitars

Guests:
Yogi Lang (RPWL) – keyboards
Colin Edwin (Porcupine Tree) – bass
Kalle Walner (RPWL, Blind Ego) – guitar
 
Album w ocenie czytelników:
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Beznadziejny album, nie da się go nawet wysłuchać.
,0
Istnieją gorsze, ale i przez ten ciężko przebrnąć do końca.
,0
Album słaby, nie broni się jako całość.
,0
Nieco poniżej przeciętnej, dla wielbicieli gatunku.
,0
Album jakich wiele, poprawny.
,0
Niezła płyta, można posłuchać.
,0
Dobry, zasługujący na uwagę album.
,0
Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
,1
Absolutnie wspaniały i porywający album.
,0
Arcydzieło.
,0

Łącznie 1, ocena: Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
 
 
Ocena: 7 Dobry, zasługujący na uwagę album.
12.11.2013
(Recenzent)

Crystal Palace — The System Of Events

Pochodząca z Berlina niemiecka formacja Crystal Palace związała się całkiem niedawno z należącą do RPWL wytwórnią Gentle Art of Music i pod jej szyldem wydaje kolejny album. Tak, tak, zespół istnieje już prawie dwadzieścia lat, swój pierwszy krążek opublikował w 1995 roku (On the Edge of the World) i uskładał ich do tej pory, łącznie z niżej recenzowanym, aż sześć. Trudno jednak mówić, w ich przypadku, o jakiejś większej popularności. Cóż, być może fakt dołączenia grupy do RPWL-owskiej stajni coś w tym względzie zmieni. Tym bardziej, że artyści nagrali całkiem przyzwoity album, na którym pojawia się kilku zacnych gości, takich jak basista Colin Edwin z Porcupine Tree oraz Yogi Lang i Kalle Wallner z RPWL, którzy zagrali tu odpowiednio na klawiszach i gitarze.

Już tych kilka powyższych faktów naprowadza nas na to, czego możemy oczekiwać po The System Of Events. Bo to oczywiście rock progresywny, bez szaleństw i zaskoczeń, wpisany w charakterystyczne dla stylu elementy - rozwinięte i wielowątkowe kompozycje, chwilami lekko symfoniczne aranże, bogate wykorzystanie instrumentów klawiszowych i udane gitarowe formy. Nie jest to zatem propozycja oryginalna, jednak świetnie zrealizowana i nagrana oraz ubrana w mnóstwo zapamiętywalnych tematów i melodii, które powinny przypaść do gustu miłośnikom progrocka.

Osiem zapisanych tu kompozycji zdradza inspiracje przynajmniej kilkoma formacjami. Już otwierający całość Chasing Better Days z delikatnie progmetalowym, „połamanym” riffem i takową rytmiką oraz "leniwym" refrenem odwołuje się ewidentnie do Porcupine Tree. Zresztą, jeżozwierzowe klimaty usłyszymy także w Sleepless, w którym to przy okazji dostajemy więcej odważnej elektroniki w stylu współczesnych dokonań brytyjskiego Galahadu. Numer ten przynosi też sporo transu i źdźbło psychodelii w gitarowej partii solowej. Taki psychodeliczny odlot mamy również w jednym z najdłuższych w zestawie Beautiful Nighmare, także w drugiej części transowym.

Nie takimi rozwiązaniami żyje jednak ta płyta. Przeważają bowiem na niej, utrzymane raczej w średnich tempach, bardziej klimatyczne i dostojne rzeczy, mające w sobie sporo udanych melodii. Trzy ostatnie w zestawie Stunned By The Silence, Breathe i The System Of Events wprost pachną RPWL, również niemieckim Sylvanem oraz Pink Floyd (tym ostatnim szczególnie w utworze tytułowym). To chyba najlepsze i najbardziej złożone fragmenty płyty. Jest tu też jednak próba zmierzenia się z nieco lżejszą, by nie powiedzieć, przebojową formą. Bo w Green Way sekcja rytmiczna milutko buja a całość ozdabia zgrabny gitarowy motyw. Miłośnicy proga mogą spokojnie sięgać po The System Of Events.

 
ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl RSS
© Copyright 1997 - 2023 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.