ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Recenzja albumu Marathon ─ The First Run w serwisie ArtRock.pl

Marathon — The First Run

 
wydawnictwo: Produkcja własna / Self-Released 1994
 
1. Beyond The Veil (6:34)
2. Man In The Mirror (6:15)
3. The Seventh Dimension (7:36)
4. Medicine Man (6:37)
5. I'll Be There (5:29)
6. Open Field (5:17)
7. Voices (8:08)
8. The Patterns Of The Landscape (9:34)
9. Red Ride (5:45)
10. A Wall (5:54)
 
Całkowity czas: 67:09
skład:
- Erik ten Bos / lead and backing vocals; - Ronald ten Bos / guitar; - Tony ten Wolde / keyboards; - Willem van der Horst / drums and percussion; - Jacques Suurmond / bass and bass pedals
Guest musicians:
- Michiel Oldenkamp / Alto saxophone on "Man In The Mirror"; - Anneloes Verveld / vocals "Voices"
Album w ocenie czytelników:
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Beznadziejny album, nie da się go nawet wysłuchać.
,0
Istnieją gorsze, ale i przez ten ciężko przebrnąć do końca.
,0
Album słaby, nie broni się jako całość.
,0
Nieco poniżej przeciętnej, dla wielbicieli gatunku.
,0
Album jakich wiele, poprawny.
,0
Niezła płyta, można posłuchać.
,0
Dobry, zasługujący na uwagę album.
,1
Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
,0
Absolutnie wspaniały i porywający album.
,0
Arcydzieło.
,0

Łącznie 1, ocena: Dobry, zasługujący na uwagę album.
 
 
Ocena: 7 Dobry, zasługujący na uwagę album.
19.02.2013
(Recenzent)

Marathon — The First Run

 Krótki, mimowolny cykl niderlandzki.

Odcinek drugi.

 To też reedycja płyty sprzed kilku lat, ale tym razem, w przeciwieństwie do Odyssice jest to zespół, który już zakończył  swoją działalność. W połowie lat dziewięćdziesiątych nagrali dwa albumy studyjne i jeden koncertowy, a potem odgwizdali koniec meczu. Chociaż dwaj liderzy grupy, bracia ten Bos, dalej kontynuują karierę muzyczną, tylko, że pod nazwą Enorm.

 Nie był to za swojego żywota zespół zbyt prominentny w progresywnym światku, raczej jeden z wielu, jak się teraz już zdążyłem zorientować. Nic dziwnego, że znaczącej popularności nawet wśród prog-fanów się nie dorobił.  Jednak ta płyta mnie przekonała. A chyba najbardziej dzięki wokaliście, może nieco krzykliwemu i o niezbyt rewelacyjnym głosie, ale śpiewający tak energicznie i  z zadziorem. Całkiem miła odmiana po zwisającej z mikrofonu anemii okupującej etaty śpiewaków w wielu współczesnych rockowych bandach.  Początkowo, po pierwszych kilku minutach, miałem ochotę majtnąć tym krążkiem do najbliższego kosza na śmieci, ale właśnie wokalista powstrzymał mnie przed tym niezbyt rozważnym krokiem, bo sama muzyka wydawała mi się strasznie sztampowa i konwencjonalnie neo-progowa, tak do bólu. Właściwie ten krążek taki jest, ale poza tym jest też, mimo wszystko, całkiem niezły. Na pewno równy, wszystkie utwory są na podobnym, przyzwoitym poziomie, chociaż przydałoby się jakieś drobne wyskoki powyżej tego poziomu,  dwa, trzy utwory, z którymi Marathon kojarzyłoby się bardziej. Mimo to płyty słucha się przyjemnie, wcale się nie dłuży, chociaż trwa prawie siedemdziesiąt minut. Co prawda nie wiele po niej pozostaje w pamięci, ale na pewno pozostaje po niej dobre wrażenie i to jest najważniejsze.  Inne zalety to bardzo solidna produkcja i pomysłowe  aranżacje instrumentów klawiszowych – takie tradycyjne, dużo syntezatorów, na bogato, jak lubię. Również i to, że z neo-proga nie próbują zrobić bógwijakiej awangardy też trzeba im poczytać za zasługę – reguły gatunku są nieubłagane – z gaci fraka nie da się zrobić. Zawsze to się trzymało na ładnych, niebanalnych melodiach i efektownych aranżacjach, ładnych solówkach. Na „The First Run” z melodiami jest jak jest, ale jest, a z resztą jest nawet lepiej.

Bardzo solidna płyta, może trochę bez błysku, ale fajnie mi się jej słucha i na pewno na półkę trafi. Dlatego siedem gwiazdek i to z nawet z plusem.

 

 

 
ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl RSS
Picture theme from Riiva with exclusive licence for ArtRock.pl
© Copyright 1997 - 2024 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.