ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Recenzja albumu Lemur Voice ─ Insights w serwisie ArtRock.pl

Lemur Voice — Insights

 
wydawnictwo: Magna Carta 1996
 
1. Intuition 6:47
2. Akasha Chronicles 5:05
3. Celestial Haze 2:37
4. Deep Inside 9:29
5. More Of Nothing 6:37
6. Alone 12:37
7. Prime Of Passion 6:49
8. Memory Lane 6:30
 
Całkowity czas: 56:59
skład:
Barend Tromp - bas i gitary akustyczne / Marcel Coenen - gitary / Franck Faber - klawisze / Nathan van de Wouw - perkusja / Gregoor van der Loo - wokal
Album w ocenie czytelników:
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Beznadziejny album, nie da się go nawet wysłuchać.
,0
Istnieją gorsze, ale i przez ten ciężko przebrnąć do końca.
,0
Album słaby, nie broni się jako całość.
,1
Nieco poniżej przeciętnej, dla wielbicieli gatunku.
,0
Album jakich wiele, poprawny.
,0
Niezła płyta, można posłuchać.
,0
Dobry, zasługujący na uwagę album.
,0
Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
,2
Absolutnie wspaniały i porywający album.
,0
Arcydzieło.
,1

Łącznie 4, ocena: Dobry, zasługujący na uwagę album.
 
 
Brak oceny
Ocena: * Bez oceny
03.02.2001
(Recenzent)

Lemur Voice — Insights

Mogło by się wydawać, że taki zespół jak Lemur Voice to ma pecha. Na pozór bowiem maniera jaką prezentuje została już doszlifowana do doskonałości - mowa oczywiście o technicznym progmetalu spod znaku Dream Theater z domieszką stylu tych wielkich ze stajni Magna Carta czyli Magellana i Shadow Gallery. Wielka zresztą szkoda, że debiut Holendrów usłyszałem stosunkowo niedawno - już po peanach jakie wygłosiłem pod adresem później zaczynających grup jak Ice Age czy Dali's Dilemma. Otóż Lemur Voice wcale im nie ustępuje pod wzgledem wyobraźni muzycznej, a wręcz przeciwnie - spotkamy tu nawiązania, które wyżej wymienionym zespołom są raczej obce i zresztą bardzo dobrze.

Napisałem techniczny progmetal ? Hm...sprawa jest o tyle skomplikowana, że panowie z Lemur Voice: Barend Tromp - bas i gitary akustyczne, Marcel Coenen - gitary, Franck Faber - klawisze, Nathan van de Wouw - perkusja tudzież Gregoor van der Loo - wokal nie grzeszą ilością prezentowanych instrumentalnych solówek stawiając raczej na wykreowanie grupowego brzmienia stanowiącego - o czym już wspomniałem - połączenie stylu Teatru Marzeń oraz progmetalowej szkoły Magna Carta. To bardzo waże spostrzeżenie - chodzi tylko o brzmienie - coś jakby zmiksować ze sobą DT oraz Shadow Gallery wycinając indywidualne popisy. Doskonałym tego przykładem jest instrumentalny Akasha Chronicles. To takie kwadratowe szaleństwo - usłyszałem kiedyś z ust mego kumpla - Gaclawa - i całkowicie się z tym zgadzam. Kwadratowe czyli szamoczące się w ramach przyjętego z góry schematu - okreslonego przez wskazane już wyżej odniesienia. Niby wiemy jak ten utwór będzie się dalej rozwijał, ale szczególiki zawsze nas pozytywnie zaskakują - to właśnie owo szaleństwo.

Niemniej to tylko część muzycznego oblicza Lemur Voice - bowiem maniera tego zespołu - co zasygnalizowałem na poczatku - nie wyczerpuje się li tylko w takim czy innym progmetalu - tu dochodzi bardzo silny wątek neoprogressive. Posłuchajcie sobie na przykład More Of Nothing - to nic innego jak cięższy Jadis - bo sposób śpiewania Gregoora niemal w 100 % przypomina Gary'ego Chandlera - brzmienie też bardzo podobne, a przecież na tym się nie kończy - jest i spokojny Deep Inside, są fragmenty suity Alone, są wreszcie spotykane nader często neoprogowe zagrywki klawiszowe. Śmiem zresztą twierdzić, że właśnie owe progrockowe klimaty decydują o wielkości recenzowanej płytki - partie progmetalowe są świetne, ale to granie na tak zwane "jedno kopyto", natomiast fragmenty spokojniejsze wprowadzają jakże pożądane urozmaicenie albumu. Ech, Memory Lane stopniowo cichnie i krążek się kończy - czas więc i na zamknięcie niniejszej recenzji z konkluzją: metalowy neoprog to wciąż obfite pokłady dobrej muzyki - trzeba się tylko do nich dowiercić :-)

 
ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl RSS
© Copyright 1997 - 2024 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.