ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
- 19.07 - Jarocin
- 20.07 - Jarocin
- 21.07 - Jarocin
- 19.07 - Auf der Loreley / St. Goarshausen
- 20.07 - Auf der Loreley / St. Goarshausen
- 21.07 - Auf der Loreley / St. Goarshausen
- 21.07 - Warszawa
- 26.07 - Łódź
- 27.07 - Łódź
- 28.07 - Łódź
- 27.07 - Ostrów Wielkopolski
- 28.07 - Ostrów Wielkopolski
- 06.08 - Lublin
- 07.08 - Wrocław
- 09.08 - Kraków
- 06.08 - Wrocław
- 11.08 - Kraków
- 23.08 - Inowrocław
- 24.08 - Inowrocław
- 12.09 - Zabrze
- 13.09 - Poznań
- 14.09 - Warszawa
- 15.09 - Lublin
- 14.09 - Kraków
- 15.09 - Warszawa
- 19.09 - Toledo
- 20.09 - Toledo
- 21.09 - Toledo
- 22.09 - Toledo
- 10.10 - Łódź
- 11.10 - Kraków
- 13.10 - Warszawa
- 17.10 - Gdańsk
 

felietony

01.05.2022

Artyści i ludzie muzyki na 25-lecie ArtRock.PL

Artyści i ludzie muzyki na 25-lecie ArtRock.PL

Może to i z naszej strony pewna nieskromność, ale z okazji 25-lecia serwisu postanowiliśmy poprosić kilkunastu artystów, ludzi muzyki, dziennikarzy czy promotorów, których drogi, przez ostatnie ćwierć wieku, przecinały się gdzieś z działalnością ArtRocka, o kilka osobistych zdań, może wspomnień… Cóż, jesteśmy im niezwykle wdzięczni za słowa (nie zawsze „laurkowe”), z których wynika, że w jakimś fragmencie ich muzycznego życia nie byliśmy im obojętni…

PRZEMEK WĘGŁOWSKI (Tides From Nebula) - serdeczne pozdrowienia i sto lat dla wszystkich zaangażowanych w rozwój ArtRock.PL! To duża sztuka, by istnieć w niezmienionej, wysokiej formie tyle lat. Pierwsze recenzje naszych płyt to ArtRock.PL, ostatnie recenzje – również! Miło wiedzieć, że jesteście i trzymacie rękę na pulsie. Przez te kilkanaście lat poznaliśmy Was osobiście i przegadaliśmy kilka wywiadów. Pasja Wasza i społeczności zgromadzonej wokół serwisu inspiruje. Życzymy Wam kolejnych 25 lat! (Źródło zdjęcia: Przemek Węgłowski FB)

 

CLIVE NOLAN (Pendragon, Arena) - od wielu lat mam przyjemność współpracować z ArtRock.PL. Zawsze doceniałem Wasz dobry charakter i wsparcie, czy to w wywiadach, czy w recenzjach i artykułach. Szczęśliwego 25-lecia ArtRock.PL i… następnych 25 lat! (fot. Mariusz Danielak)

 

 

MACIEJ MELLER (Riverside, ex-Quidam) - kiedy tylko zaczęła się historia Quidam, od razu gdzieś pojawił się Tomek Kamiński i jego portal, wtedy chyba jeszcze pod nazwą caladan.art.pl?. Było to właściwie jedno z pierwszych, o ile nie jedyne wtedy, miejsce w sieci, gdzie pisało się o progrocku. Cóż, różnie bywało, choć generalnie większość treści publikowanych na stronie podobała mi się - zarówno od strony merytorycznej jak i stylistycznej. Zdarzały się recenzje „rynsztokowe” - i nie chodzi o to, że krytyczne, ale pisane w kiepskim i agresywnym stylu, czego nie akceptuję. Wtedy omijałem ArtRock.PL. Na szczęście były to TYLKO nieprzyjemne incydenty. Dziękuję za te wszystkie lata wsparcia i współpracy, życząc jednocześnie kolejnych pięknych jubileuszy i nieustającej pasji w propagowaniu dobrych dźwięków! Sto lat! (fot. Mariusz Danielak)

YOGI LANG & KALLE WALLNER (RPWL) - odkąd zaczęliśmy działać jako zespół w 2000 roku, w centrum naszej uwagi znalazły się strony internetowe recenzujące i prezentujące zespoły i ich muzykę. ArtRock.PL jest doskonałym przykładem na to, dlaczego jest to tak ważne, zarówno dla zespołów, jak i dla fanów. Wasza praca pokazuje, że nie tylko kochacie to, co robicie i muzykę, o której piszecie - znacie się na rzeczy i, szczerze mówiąc, wiecie o tej bardzo specyficznej, progresywnej i art rockowej scenie o wiele więcej niż my! Wasza wiedza pochodzi od muzyków, z którymi rozmawiacie, z koncertów, na których bywacie, od fanów, których spotykacie. Innymi słowy: ArtRock.PL jest bardzo na bieżąco z tym wszystkim, a my jesteśmy dumni, że znamy Was tak długo. (Źródło zdjęcia: RPWL)

MAREK „PREZES” LASKOWSKI (założyciel i szef klubu muzycznego Progresja) - zakładając klub 18 lat temu i myśląc jaki profil muzyczny będzie naszym pierwszym wyborem, stwierdziłem, że będzie to muzyka, nazwijmy… progresywna. Stąd nazwa Progresja, a pierwsze logo klubu powstało z literek „pożyczonych” od zespołu Arena. Dlatego pierwszym wyborem był portal Caladan, aby wiedzieć  wszystko, co nowego na rynku muzyki progresywnej. Przez pierwsze lata prawie codziennie czytałem  artykuły ukazujące się na portalu i z pewnością  portal w dużej mierze pomógł mi w dotarciu do artystów, którzy później wystąpili na koncertach w klubie, a niektórzy zostali nawet naszymi przyjaciółmi. Mimo iż logo i profil muzyczny klubu zmieniły się przez te 18 lat, to w dalszym ciągu często zaglądam na łamy portalu, aby dowiedzieć się co słychać na progresywnym rynku, który niestety już nie jest pierwszym wyborem w kalendarzu wydarzeń Progresji, ale kiedykolwiek pojawia się możliwość zrobienia koncertu w „naszym” gatunku, bardzo się cieszę, że czytelnicy ArtRock.PL ponownie pojawią się w klubie. (Źródło zdjęcia: Marek Prezes Laskowski FB)

RYSZARD KRAMARSKI (Millenium, tRKproject, szef wytwórni Lynx Music) - Planet Caladan czyli ArtRock.PL to pierwszy polski portal progresywny jaki poznałem. Powstał prawie równo z moim pierwszym projektem Framauro Etermedia, dlatego było pewne, że ten album, jako pierwsze wydawnictwo Lynx Music, również będzie oceniany przez redaktorów tego zacnego portalu. Nasza początkowa współpraca nie była usłana różami. Framauro i pierwsze Millenium (1999) dostało mocno po tyłku, ale faktycznie zasłużenie (śmiech). Delikatna odwilż zaczęła się od recenzji albumu Vocanda, a przełomową recenzją, dla mnie osobiście, były ciepłe słowa dla albumu Numbers And The Big Dream Of Mr Sunders, bo dzięki tej właśnie recenzji Millenium stało się popularne w Polsce. Mimo tego, że są tam redaktorzy, którym moja muzyka nie leży i nie przepadają za moimi projektami, a nawet koncertami (śmiech), to bardzo szanuję ich profesjonalizm w pisaniu recenzji i wiedzę na temat zespołów i albumów. Chyba wszystkie płyty wydane przez moją firmę Lynx Music doczekały się recenzji na portalu, a osobą która szczególnie dba o to, żeby fani art rocka poznali kolejne płyty wydawnictwa Lynx Music jest chyba od 2007 roku Mariusz Danielak, który oprócz konkretnej, profesjonalnej i dobrej recenzji, potrafi napisać kilka gorzkich słów. Taryfy ulgowej nie ma. Przyznam się, że wiele starych i nowych albumów kupiłem lub nie kupiłem po przeczytaniu recenzji redaktorów ArtRock.PL i zamierzam dalej tak robić, bo w 90 % ich opinie się sprawdzają i pokrywają z moimi. Myślę że jeszcze sporo albumów z Lynx Music zostanie opisanych na łamach ArtRock.PL. Krótko i na temat: ArtRock.PL to mega profesjonalny portal, któremu życzę długich lat działalności. Gratuluję rocznicy 25 lat, pozdrawiam serdecznie wszystkich redaktorów i życzę kolejnych treściwych recenzji. (Źródło zdjęcia: Ryszard Kramarski FB)

BARTOSZ KOSSOWICZ (Collage, ex-Quidam) - smutno mi Boże, smutno mi bardzo, ponieważ nieczęsto zaglądam ostatnio na ArtRock.PL. Obiecuję jednak poprawę (śmiech). Pamiętam, szczególnie po wydaniu płyty Quidam Surrevival, kiedy trudno było redaktorom uwierzyć, że ukochaną wokalistkę zastąpił wokalista, to właśnie wtedy spłynął na mnie cały redakcyjny splendor i ogromny motywacyjny support. Miałem wrażenie, że cały ArtRock.PL się o mnie troszczy, no i kibicuje przede wszystkim! Obiektywne recenzje, rady dla polskich muzyków a przede wszystkim poczytne forum.  Ehhh… wspaniałe czasy (śmiech) A tak na serio i bez szydery już, to 100 lat w zdrowiu dla twórców i sympatyków sukcesu ArtRock.PL! (śmiech) Osobne i szczególne pozdrowienia dla redaktorów Kamińskiego i Danielaka. (fot. Mariusz Danielak)

PIOTR KOSIŃSKI (dziennikarz muzyczny, prezenter radiowy, właściciel wydawnictwa Rock Serwis i Radia Rock Serwis FM) - uwielbiam pasjonatów. To dzięki nim ten świat jest barwniejszy, ten świat ma sens. ArtRock.PL obchodzi rocznicę 25 lat istnienia. To wprost niebywałe, aż nie chce mi się wierzyć! Znamy się doskonale, lubimy, szanujemy i współpracujemy. To wyjątkowy portal. Właśnie jeden z takich, który przez wszystkie te lata zgromadził ponad setkę wspomnianych przeze mnie pasjonatów, autorów licznych recenzji płytowych, relacji z koncertów, czy galerii zdjęć z tychże. Tomek Kamiński i Mariusz Danielak, dwa filary, na których opiera się działalność ArtRock.PL. Świetni i oddani ludzie. Nigdy nie zapomnę Tomkowi tego, jak w początkach działalności Radia Rockserwis FM stworzył system do oddawania i liczenia głosów na naszej liście przebojów czyli w Czwartkowym Czarcie. Nieodpłatnie i bez zobowiązań, po przyjacielsku. Chłopaki (i dziewczęta - macie w ogóle jakieś dziewczęta w ekipie?), niech Wam minie jak z płatka kolejne 25 lat! Chciałbym być tego świadkiem! (Źródło zdjęcia: Piotr Kosiński FB)

MIREK GIL (Believe, Mr Gil, ex-Collage) - jak zaczynałem swoją przygodę z muzyką artrockową, nie było Internetu. Głównym źródłem informacji i prezentacji takiej muzyki był program 3 Polskiego Radia, „Tylko Rock”, gazety „Razem” i „Non Stop”. W telewizji był na szczęście młodzieżowy program „Luz”, gdzie zadebiutowaliśmy z Collage utworem Kołysanka z pierwszej płyty Baśnie. Pojawienie się Internetu i portalu ArtRock.PL jest dla mnie kontynuacją tamtych dawnych programów informacyjnych. Bardzo się cieszę, że dużo młodych ludzi jest zaangażowanych w ten portal. Zawsze na bieżąco można wszystko u Was przeczytać o nowych wydawnictwach zespołów, dowiedzieć się o ich trasach koncertowych. Sam osobiście często, a właściwie codziennie, jestem na portalu i czytam informacje i recenzje. Jako muzyk, często dowiaduję się o nowych, młodych zespołach artrockowych i o wielu historiach o formacjach, które znam, ale pewnych rzeczy nie wiedziałem. Fajnie, że jesteście i wspieracie nas, muzyków recenzjami, informacjami, wywiadami i promujecie nasze nowe płyty. Bardzo dziękuję i życzę 100 lat. (Źródło zdjęcia: Mirek Gil FB)

MARIUSZ DUDA (Riverside, Lunatic Soul) - dawno, dawno temu, gdzieś w połowie lat 90-tych, w pociągu na trasie do Torunia poznałem pewnego wysokiego (tak mi się przynajmniej wydawało) jegomościa w okularach, z którym wdałem się w rozmowę na temat kondycji rocka progresywnego lat 90-tych. Pamiętam, że rozmawialiśmy też o Signify Porcupine Tree. Jegomość wręczył mi wizytówkę, którą niestety zgubiłem, ale do dzisiaj pamiętam, że był na niej adres strony internetowej - caladan.art.pl. Niestety, nie pamiętam nazwiska szanownego kolegi, ale - kto wie - może właśnie to czyta i sobie nasze spotkanie w pociągu przypomina (śmiech)? Caladan i późniejszy ArtRock.PL odwiedzałem zawsze regularnie, uśmiechając się często pod nosem, gdy trafiały się bardziej kontrowersyjne recenzje. Przyznaję, że nawyk wpadania na stronę został mi do dzisiaj. I zawsze jestem wdzięczny, kiedy Mariusz Danielak nigdy nie pozwala czytelnikom ArtRock.PL zapomnieć o żadnej płycie z moich twórczości (śmiech). Składam najserdeczniejsze życzenia wszystkim zaangażowanym w ten serwis jubilatom. Dzięki waszej pasji pamięć o wielu muzycznych dokonaniach nie zostaje zatarta. Wielki za to szacunek i naprawdę szczere podziękowania. (fot. Mariusz Danielak)

ADAM DROŹDZIK (dziennikarz Polskiego Radia PiK) - 25 lat...? Orrrrany! Ale ja stary jestem! Pozwalam sobie na takie spostrzeżenie, bo pamiętam początki tego miejsca w sieci, do którego być może nie zaglądam systematycznie, ale chętnie! Od razu znalazło sobie punkt na mapie szlaków związanych z muzyką ale i sposobem jej postrzegania przez ludzi, z których wielu znam również od tylu lat. A kilku i wcześniej... W tej znajomości, poprzez szacunek dla nich, nie będę wyzywał ich od „łysych koni”, ale szczerze doceniam ich pasję, która na kartach elektronicznych portalu ArtRock.PL jest dla mnie cenna, choć często chyba przez świat odbiorców muzyki niedoceniona... W tej historii znalazły się oczywiście i takie publikacje, z którymi trudno było mi się zgodzić, jednak nie o to chodzi, by klepać się po plecach, ale właśnie własną optyką i gustem zwrócić na coś uwagę... Tak czy inaczej, wartość informacyjna, przytaczane źródła i normalne poglądy zawsze służą gotowością i nie ukrywam, że przygotowując się do audycji również trafiam pod ten adres. Przy okazji jednak doceniam wkład własny wszystkich zaangażowanych w działalność tego portalu, bardzo aktualny biorąc pod uwagę gęstość i częstotliwość ukazywania się tematów godnych uwagi... Ale trzeba się nad nimi pochylić, wyłuskać, przeanalizować i zadbać o to, by czegoś nie przekłamać - nie przez wzgląd na hejterów i narzekaczy, bo tych wszędzie mnóstwo i cytując popularny film „tylko czekają, by autorom wbić szpilki - to nie ludzie, to wilki” (śmiech). Wszystko dla rzetelności i wiarygodności opinii, która nie ma kierować czytelnikiem, a dać Jemu szansę na uzupełnienie wiedzy, bądź oświetlenie kilku miejsc w tej wiedzy już posiadanej... Tak czy inaczej, owa chęć angażowania się w publikacje własnego zdania wymaga nie tylko wspomnianej wiedzy. Wiatrem w żaglach pasji jest także odwaga wypowiedzenia własnego zdania i czas - dużo czasu, by znaleźć, wysłuchać, przemyśleć, opisać... Za co wobec załogi portalu z 25-letnim już stażem chylę czoła i po ludzku szczerze DZIĘKUJĘ! (Źródło zdjęcia: Adam Droździk FB)

MONIKA DEJK-ĆWIKŁA (Obrasqi) - drodzy czytelnicy ArtRock.PL, dziękujemy, że przyjęliście OBRASQi do swojego grona, nieśmiało twierdzę, że poczuliśmy się tutaj jak w domu. Stało się to przy okazji przeczytania recenzji naszej debiutanckiej płyty… takie zaproszenie do tej dużej rodziny - dziękujemy. Ktoś idealnie odebrał to co chcieliśmy przekazać muzyką - dziękuję Mariuszu. To miejsce, które tworzysz, jest bardzo potrzebne i myślę, że wielu się tu z nami zgodzi. A Wy wszyscy, którzy tu jesteście - wiecie co dobre. Gratulujemy i życzymy wytrwałości i radości z tworzenia tego miejsca i bycia w nim przez kolejne 25 lat! (fot. Mariusz Danielak)

SZYMON BRZEZIŃSKI (Abraxas, Svann) - gdy zostałem poproszony o napisanie kilku zdań na temat portalu ArtRock.PL, zajrzałem do archiwum recenzji naszych płyt (Abraxas, Svann). Po upływie ponad 20 lat, czytając je, spostrzegam jak ważną rolę odgrywa rzetelna recenzja nowego albumu.  Recenzenci z ArtRock.PL z całą pewnością bardzo dobrze znają płyty, które opisują, co obecnie wśród niektórych dziennikarzy muzycznych nie jest takie oczywiste. Świadczy to o tym, że ludzie tworzący portal są pełnymi pasji słuchaczami muzyki i w sposób oczywiście subiektywny, ale również rzetelny i kompetentny, recenzują płyty, będąc przekaźnikiem emocji dla nowych słuchaczy. Gratuluję Panowie zacnego jubileuszu. Pozdrawiam serdecznie cały portal i życzę kolejnych 25 lat. (Źródło zdjęcia: fragment grafiki z reedycji albumu Abraxas z 2000r.)

DAMIAN BYDLIŃSKI (Lizard) - kiedy słyszę: ArtRock.PL – to natychmiast myślę o Tomku Kamińskim – moim przyjacielu i twórcy tego fajnego portalu. Nazwa ta kojarzy mi się także od razu z początkami istnienia mojego zespołu – albowiem ArtRock.PL przez wiele lat czynnie wspierał i promował Lizard – za co będę zawsze wdzięczny. Serwis odwiedzam często, gdyż cenię sobie zamieszczane w nim teksty i opinie dotyczące nowości muzycznych – znajduję tam nierzadko informacje niedostępne w innych serwisach. Mocną stroną ArtRock.PL byli i są - według mnie - nieszablonowi recenzenci, którzy od lat dość rzetelnie opisują nowości rynkowe – mam swoich faworytów ale czytam wszystkich, bo lubię wiedzieć co w trawie piszczy. Życzę serwisowi następnych udanych  - co najmniej 25-ciu lat istnienia. (Źródło zdjęcia: Damian Bydliński FB)

KRZYSZTOF BOREK (Origin Of Escape, Maciej Meller, Tim Orders, Three Wishes, Figuresmile, Xanadu) - Pink Floyd to dla mnie Roger Waters choć wiem, że nie miałoby to sensu bez Masona, Gilmoura i Wrighta (i Barreta). I tak samo ArtRock.PL to dla mnie głównie Mariusz Danielak (i mam nadzieję, że pozostali piękni ludzie tworzący ten ze wszech miar wyjątkowy serwis nie obrażą się na bycie Gilmourem, Masonem i Wrightem). A dlatego Mario, bo pomimo tego, że zespoły, w których się udzielałem, nigdy nie osiągały spektakularnych sukcesów, Mariusz zawsze kibicował i nie żałował pióra na opisywanie ich poczynań. Tym sposobem artykuły o Three Wishes, Figuresmile, Xanadu, Tim Orders czy Origin Of Escape znajdowały (i nadal znajdują) swoje miejsce obok zdecydowanie „grubszych ryb”, co cieszyło nasze serca i oczy. Z Mariuszem spotkałem się w moim życiu dwukrotnie (raz pretekstem był wywiad a raz koncert) i powiem, że mało jest ludzi tak bardzo oddanych swojej pasji. Tym sposobem mało jest serwisów traktujących o Muzyce, które czyta się z takim zaciekawieniem. Banał? Być może. Ja chciałbym być tak banalny jak ArtRock.PL (śmiech). Bądźcie dalej. Dla nas wszystkich! (Źródło zdjęcia: Krzysztof Borek FB)

WITOLD ANDREE (dziennikarz, promotor muzyczny, właściciel agencji Oskar) - w zalewie totalnej popeliny i płaskości w mediach - nie tylko mainstreamowych, TV, rozgłośniach radiowych, komuś, komu zależy na czymś więcej niż nijakości, komuś, kto szuka w muzyce nie tylko taniej rozrywki, ale czegoś głębszego, jak dla mnie np. wyższych wartości, dla kolekcjonerów, ale dla których nie tylko liczy się sam dźwięk, ale także sztuka całościowo - okładka, wykonanie, produkcja, pozostają od lat tylko takie strony jak np. ArtRock.PL. Skąd i gdzie szukać inspiracji do zaspokojenia swoich potrzeb duchowych i artystycznych, żeby rozwijać swoją wrażliwość ? Dla chcącego nic trudnego, dopóki są takie strony jak ArtRock.PL i ludzie, którym, po prostu, się chce, bo przecież nie biorą za to pieniędzy. Komercja nie lubi czegoś ambitnego, wartościowego. Prawdziwe wartości nie lubią komercji, dlatego chciałbym podziękować za te 25 lat wszystkim, którzy tworzą ten portal, bez Was świat byłby bardzo ubogi. (Źródło zdjęcia: Witold Andree FB)

Odpowiedzi zebrał: Mariusz Danielak

 
ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl RSS
© Copyright 1997 - 2024 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.