ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Recenzja albumu Marillion  ─ With Friends at St. David’s  w serwisie ArtRock.pl

Marillion — With Friends at St. David’s

 
wydawnictwo: earMUSIC 2021
 
DVD 1:
1. Gaza
2. Beyond You
3. Seasons End
4. Estonia
5. The Hollow Man
6. The New Kings

DVD 2:
1. The Sky Above The Rain
2. Zeparated Out
3. Ocean Cloud
4. Fantastic Place
5. This Strange Engine
6. Man Of 1000 Faces (Live In Paris)
7. Estonia (Promo Film)
 
skład:
Steve Hogarth - vocals
Steve Rothery - guitars
Mark Kelly - keyboards
Pete Trewavas - bass
Ian Mosley - drums, percussion

In Praise of Folly String Quartet:
Margaret Hermant - violin
Maia Frankowski - violin
Nicole Miller - viola
Annemie Osborne - cello

Sam Morris - french horn
Emma Halnan - flute
 
Album w ocenie czytelników:
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Beznadziejny album, nie da się go nawet wysłuchać.
,0
Istnieją gorsze, ale i przez ten ciężko przebrnąć do końca.
,0
Album słaby, nie broni się jako całość.
,0
Nieco poniżej przeciętnej, dla wielbicieli gatunku.
,0
Album jakich wiele, poprawny.
,0
Dobra, godna uwagi produkcja.
,0
Więcej niż dobry, zasługujący na uwagę album.
,0
Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
,2
Absolutnie wspaniały i porywający album.
,3
Arcydzieło.
,1

Łącznie 6, ocena: Absolutnie wspaniały i porywający album.
 
 
Ocena: 8 Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
29.01.2022
(Recenzent)

Marillion — With Friends at St. David’s

Ostatnio, w zasadzie standardowo, zaczynam każdą recenzję koncertowego wydawnictwa Marillion od pytania: no i ileż można? Bo muzycy co kilka lat wypuszczają studyjny album, zaś - „w tak zwanym międzyczasie” - sporo wszelkiego rodzaju koncertówek, czy to w szerszej dystrybucji, czy tylko w fanklubowej. Regularnie też uwieczniają swoje kilkudniowe święta pod nazwą Marillion Weekend.

Jednym słowem, wydany w ubiegłym roku With Friends at St. David's w ten ich rozpędzony wydawniczy mechanizm się wpisuje. Mało tego! To koncertowe wydawnictwo pokazuje Marillion we współpracy z symfonikami – czyli zespołem In Praise of Folly. I to też nie pierwszyzna dla kwintetu z Aylesbury, wszak w 2018 roku grupa opublikowała DVD All One Tonight - Live at the Royal Albert Hall, podczas którego drugi set zagrała z In Praise of Folly a potem, w 2019 roku, nagrała z nim album With Friends From The Orchestra. Zatem to już kolejne podejście do tematu. Bowiem Marillion With Friends at St. David's jest zapisem jednego z koncertów trasy promującej With Friends From The Orchestra, z 16 listopada 2019 roku, w St. David’s Hall w walijskim Cardiff…

Ale powiem wam, że mimo mojego sporego sceptycyzmu, wyrażonego zresztą we wstępie i podchodzenia do całości, jak do jeża… materiał bardzo pozytywnie mnie zaskoczył. Wiadomo – wszystkie pryncypia są na swoim miejscu – miks i dźwięk jak brzytwa, ujęcia znakomite, precyzyjne, spokojne, często o takim artystycznym i niebanalnym wyrazie. Oprawy, świetlna i choreograficzna, robią wrażenie i kapitalnie uzupełniają się z, wypełnioną po brzegi fanami, halą. Do tego forma muzyków jest bez absolutnych zastrzeżeń. No dobra, ale to standard w Marillionowych koncertówkach od lat. Zatem co jest ponad to?

Lista utworów, w której mamy trzy zaskoczenia. Całość oczywiście oparta jest o promowane Marillion With Friends From The Orchestra, z którego słyszymy wszystko poza A Collection (w recenzowanej tu wersji 2DVD nie ma tej kompozycji, jednak jest w wersji Blu-ray, w formie dodatku z koncertu z Kensington). Ogromnie ucieszyć jednak muszą symfoniczne wersje utworów, których na wspomnianej płycie nie ma. Epicka Gaza rozpoczynająca występ w orkiestrowej aranżacji po prostu rozwala system. Zdziwić może nieco tytuł Zeparated Out. Nie, nie jest to literówka, a inna wersja Separated Out z wplecionym Kashmirem Led Zeppelin. No i jest jeszcze The New Kings, po raz pierwszy ze smykami, z kapitalnym solo Rotherego i z - jak zawsze wywołującym ciarki - odgłosem przelatującego samolotu.

Cóż, może całość nie prezentuje się tak majestatycznie jak recenzowane tu przeze mnie All One Tonight - Live at the Royal Albert Hall, niemniej faktycznie dokumentuje fajny i ważny epizod w historii tej formacji. I może być małą rozgrzewką dla fanów przed zbliżającą się wielkimi krokami polską edycją Marillion Weekend w Łodzi.     

 
ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl RSS
Mgławica Koński Łeb - Barnard 33 by Naczelny
© Copyright 1997 - 2024 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.