ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Recenzja albumu Wave ─ [dream] w serwisie ArtRock.pl

Wave — [dream]

 
wydawnictwo: Lynx Music 2020
dystrybucja: Rock Serwis
 
1. Pavement Reefs [6:46]
2. See-through Shape [4:48]
3. Night Wishes [7:44]
4. Dark [5:48]
5. So Cold [7:06]
6. Hyper [8:46]
7. Dream [7:15]
 
skład:
Marcin Wrona – guitar, vocal
Grzesiek Opałko – guitar
Artur Ramiączek – drums, percussion
Wojtek Lisowicz – grand piano, keyboard, harmonica
Wiktor Moderau – bass gitar, theremin

Guest:
Antonina Gorzelak – backing vocal, violin
 
Album w ocenie czytelników:
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Beznadziejny album, nie da się go nawet wysłuchać.
,0
Istnieją gorsze, ale i przez ten ciężko przebrnąć do końca.
,0
Album słaby, nie broni się jako całość.
,0
Nieco poniżej przeciętnej, dla wielbicieli gatunku.
,0
Album jakich wiele, poprawny.
,0
Niezła płyta, można posłuchać.
,0
Dobry, zasługujący na uwagę album.
,0
Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
,10
Absolutnie wspaniały i porywający album.
,0
Arcydzieło.
,0

Łącznie 10, ocena: Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
 
 
Ocena: 7 Dobry, zasługujący na uwagę album.
04.06.2020
(Recenzent)

Wave — [dream]

Po przesłuchaniu tego trzeciego pełnowymiarowego materiału kieleckiego Wave sięgnąłem do ich dwóch poprzednich wydawnictw oraz recenzji tychże w naszym serwisie. I przyznam otwarcie, że znalazłem w nich dokładnie takie same słowa, jakich chciałem użyć pisząc o tej płycie. Może ktoś z jednej strony odebrać to jako przytyk wobec zespołu, który się nie zmienia i nie poszukuje, z drugiej jednak strony pokazuje to, że formacja ustawicznie pielęgnuje i rozwija swoją stylistykę, którą zaprezentowała na debiucie.

Faktycznie niewiele u nich zmian. Mamy jedną roszadę w składzie, basistę Krzysztofa Tomczyka zastąpił Wiktor Moderau, choć to nie przyniosło jakichś brzmieniowych zmian – wyrazisty i głęboki bas w dalszym ciągu jest podstawą budowania klimatu ich muzyki. Mamy też ponownie pojawiającą się gościnnie Antoninę Gorzelak, która zagrała na skrzypcach, ale też i zaśpiewała. No i jest też kontynuacja graficzna – kolejna, trzeba przyznać, bardzo interesująca, spójna z tekstami i muzyką – praca Joanny Borowiec, która trafiła na okładkę albumu.

A muzycznie? W dalszym ciągu kwintet proponuje muzykę spokojną, wyciszoną, niespieszną, raczej w balladowych tempach. Kładzie nacisk na emocjonalny charakter przekazu, niż na techniczne aspekty. Powiedziałbym nawet, że to chyba najbardziej stonowana ich płyta. Mocniejsze szarpnięcia gitary usłyszymy praktycznie tylko w So Cold i Hyper. W pozostałych utworach mamy raczej melancholijne figury, które ładnie korespondują z jesiennymi formami pianina. Takie mamy choćby w otwierającym całość, onirycznym Pavement Reefs. Początkowo też senny jest kolejny See-through Shape (for Bruno Schulz), w nim jednak wkrótce dostajemy żywszą i ładną figurę pianina z bardziej energiczną sekcją rytmiczną.

Pewne odmienności (a jednak!) przynoszą następne utwory. Night Wishes rozpoczyna się wręcz space rockowo, a cała kompozycja, o psychodelicznym wyrazie i Floydowych naleciałościach, chyba najbardziej z wszystkich nawiązuje do lat siedemdziesiątych. Po przeciwnej stronie barykady mamy mroczny Dark, z szeptanym wokalem, bardzo duszny i przede wszystkim najbardziej jazzowy (o jazz panowie na poprzednich albumach też zahaczali). A skoro o wokalach mowa, tym razem muzycy odeszli od harmonicznych, wokalnych dwugłosów, a szkoda. Z pewnością jednym z wyróżniających się utworów na płycie jest So Cold. I to nie tylko dlatego, że jest w nim wreszcie troszkę rockowego żaru, ale też ze względu na ciekawą melodykę i wykorzystaną quasi orientalną żeńską wokalizę.

Nie ścina mnie ta płyta z nóg ale szanuję to, że kielczanie mają pomysł na siebie i go konsekwentnie realizują. To z pewnością ciekawy album dla miłośników takiego bardziej zadumanego, leciutko progowego rocka.

 
ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl RSS
© Copyright 1997 - 2024 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.