ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Recenzja albumu POEM ─ Unique w serwisie ArtRock.pl

POEM — Unique

 
wydawnictwo: ViciSolum Productions 2018
 
1. False Morality
2. My Own Disorder
3. Four Cornered God
4. Discipline
5. Euthanasia
6. Unique
7. Brightness of Loss
 
Całkowity czas: 43:00
skład:
Giorgos Prokopiou – vocals, guitars
Laurence Bergström - lead guitars
Takis Fitos – bass
Stavros Rigos – drums
 
Album w ocenie czytelników:
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Beznadziejny album, nie da się go nawet wysłuchać.
,0
Istnieją gorsze, ale i przez ten ciężko przebrnąć do końca.
,0
Album słaby, nie broni się jako całość.
,1
Nieco poniżej przeciętnej, dla wielbicieli gatunku.
,1
Album jakich wiele, poprawny.
,0
Niezła płyta, można posłuchać.
,0
Dobry, zasługujący na uwagę album.
,0
Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
,0
Absolutnie wspaniały i porywający album.
,0
Arcydzieło.
,2

Łącznie 4, ocena: Dobry, zasługujący na uwagę album.
 
 
Ocena: 8 Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
25.02.2018
(Recenzent)

POEM — Unique

Bardzo świeża, bo mająca swoją premierę w miniony piątek, płyta ateńczyków z POEM. Nie ukrywam, że to obecnie chyba mój ulubiony grecki zespół. Na formację zwróciłem uwagę w 2016 roku, kiedy to muzycy pochwalili się swoim drugim krążkiem Skein Syndrome, recenzowanym także i w naszym serwisie. Muzycy nawet dotarli z nim do naszego kraju. Dlatego czekałem na tę ich nową płytkę z dużym zainteresowaniem. I nie zawiodłem się. Bo grupa, po małej roszadzie w składzie (basistę Stratosa Chaidosa zastąpił Takis Fitos), wysmażyła kolejny mocny album.

A zachęca już do jego posłuchania intrygująca okładka, za którą odpowiada Jor Art & Graphic Designer. Podobnie jak na poprzedniku mamy na albumie tylko siedem kompozycji i niespełna trzy kwadranse muzyki. I dobrze, wszak jej intensywność jest na tyle duża, że odpowiednie proporcje w tym względzie nie pozwalają słuchaczowi znużyć się tym materiałem.

Unique pod względem muzycznym wydaje się łączyć cechy The Great Secret Show z jego następcą, Skein Syndrome. Z debiutu mamy tu pewną surowość, natomiast z drugiej płyty, klimat i atmosferę. Tym samym Unique jest chyba bardziej agresywny od poprzednika, niemniej równie, a może i bardziej, atrakcyjny melodycznie.

Grecy w dalszym ciągu krążą wokół szeroko rozumianego progresywnego metalu wymieszanego z elementami grania alternatywnego i grunge’u. To muzyka ciemna, mroczna i zarazem gęsta od metalowych riffów. Unosi się nad nią Toolowy duch, ale chyba jeszcze mocniej słychać supergrupę Soen pod dowództwem Martina Lopeza.

Trudno nazwać którąś z kompozycji wypełniaczem. Świetny jest już otwierający całość False Morality, ale szczególne wrażenie robi następny My Own Disorder z szatkującymi, matematycznymi riffami, bardzo emocjonalnym śpiewem Giorgosa Prokopiou i harmoniami przywołującymi… System Of A Down. Zresztą kolejny, prawie 8 – minutowy i wielowątkowy Four Cornered God, zawiera wiele z powyższych cech. Z kolei w takich kompozycjach jak Euthanasia i Brightness of Loss znajdziemy też partie agresywnego krzyku o hardcore’owym posmaku. Między nimi zaś dostajemy najbardziej nastrojowy na całym albumie, tytułowy Unique. To zresztą tylko podkreśla wielobarwność tego… jednorodnego i spójnego albumu. Polecam.

 
ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl RSS
© Copyright 1997 - 2024 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.