ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Recenzja albumu Eric Burdon & The Animals ─ Winds of Change w serwisie ArtRock.pl

Eric Burdon & The Animals — Winds of Change

 
wydawnictwo: MGM 1967
 
1. Winds Of Change (3:59)
2. Poem By The Sea (2:15)
3. Paint It Black (5:57)
4. The Black Plague (5:58)
5. Yes I Am Experienced (3:38)
6. San Franciscan Nights (3:18)
7. Man - Woman (5:29)
8. Hotel Hell (4:46)
9. Good Times (2:58)
10. Anything (3:19)
11. It's All Meat (2:01)
 
Całkowity czas: 44:29
skład:
Eric Burdon: Vocals; Danny McCulloch: Bass Guitar; Barry Jenkins: Drums; Vic Briggs: Guitar, Piano, Vibes; John Weider: Guitar, Violin
Album w ocenie czytelników:
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Beznadziejny album, nie da się go nawet wysłuchać.
,0
Istnieją gorsze, ale i przez ten ciężko przebrnąć do końca.
,0
Album słaby, nie broni się jako całość.
,0
Nieco poniżej przeciętnej, dla wielbicieli gatunku.
,0
Album jakich wiele, poprawny.
,0
Niezła płyta, można posłuchać.
,0
Dobry, zasługujący na uwagę album.
,0
Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
,3
Absolutnie wspaniały i porywający album.
,10
Arcydzieło.
,2

Łącznie 15, ocena: Absolutnie wspaniały i porywający album.
 
 
Brak oceny
Ocena: * Bez oceny
10.01.2018
(Recenzent)

Eric Burdon & The Animals — Winds of Change

Tak to jest płyta The Animals, ale już w nowym wcieleniu, w nowym składzie, który stworzyli Burdon i Jenkins. No cóż, każdy kto chce usłyszeć kontynuacje stylu rhythm and bluesowego, spotka się ze sporym zaskoczeniem.  Burdon odkrył dla siebie Kalifornię i wraz z gitarzystą Briggsem, basistą McCullochem i skrzypkiem Weiderem dotarł do Ameryki i spowodował jedną z największych zmian kierunku muzycznego.

Żegnaj R&B; Witaj psychodelic.

 

Wyprodukowany przez Toma Wilsona album „Winds Of Change” ukazał się w 1967 roku. Jest to prawdopodobnie jedna z największych kwasowych płyt jakie kiedykolwiek zostały nagrane. Burdon już odbył niejedną podróż w głąb siebie za sprawą popularnego halucynogenu zwanego LSD. Ta płyta to wyraźne przekształcenie świata w swoje wizje, leniwe,  pełne otwarcia wszystkich zmysłów ku kolorowej przyszłości. Mroczne majaki przeplatane z kolorowymi snami, w pełni charakteryzują „Winds Of Change”.

 

Album zaczyna się od tytułowego kawałka, a kończy napisem „It’s All Meat”. Jeszcze tekstowo oba utwory są hołdem dla muzycznych wzorców Burdona, ale muzyczne… wzbogacony brzmieniem sitaru raga, rockowy utwór tytułowy to hołd Erica dla  rockowych i bluesowych idoli, a w ostatnim zabójcze solo Briggsa ciagnie „It’s All Meat” w stronę hard rockowej jazdy. Niezwykły, psychodeliczny, pełen kosmicznych dźwięków, poemat „Poem by the Sea” wprowadza słuchacza w… To dziwna chwila, kiedy spokój oplata mój mózg, chociaż serce jeszcze trochę łopoce. To trochę jak zapowiedź świtu, coś wąskiego i ostrego co biegnie jak promyk słońca. I kolejny udany utwór – „The Black Plague” recytowany na podkładzie kościelnych chórów podobny jest dźwiękiem do „Still I’m Sad” The Yardbirds. „Yes,I am Experienced” Burdon odpowiada swojemu kumplowi, który ledwo chwilę wcześniej zadaje pytanie „Are You Experienced?”. A i muzycznie nowe wcielenie The Animals plasuje się  blisko Jimi Hendrix Experience, nawet jakbyś nie znał tytułu, to skojarzyć łatwo.

 

W 1967 roku muzyczna scena San Francisco zaczęła się rozwijać bardzo dynamicznie. Grateful Dead czy Jefferson Airplane wywarły ogromny wpływ na Burdona. Jak mówił w wywiadach: „To jest coś niesamowitego. Jesteś obok ale jak już wejdziesz w to, to nic cię nie zatrzyma. Posłuchaj jak oni grają”. Nic dziwnego, że na płycie pojawił się swoisty hołd dla miasta miłości. „Stroboskopowych świateł blask tworzy sny, ściany drżą i umysły też, w ciepłą noc w San Francisco”.  Kolejnym numerem ukazującym fascynacje Burdona kontrkulturą jest „Man – Woman”. Głos Erica ekscytujący i tętniący życiem, opowiada historię miłosnych uniesień mężczyzny i kobiety. Pokolenie Miłości i Pokoju dochodzi do głosu a Burdon wykrzykuje cztery słowa: „Mężczyzna – Kobieta – Pragnienie – Miłość”. Ten utwór to jakby początek tego co wokalista robił potem z grupą War. Autobiograficzny „Good Times”, podobnie jak „Anything’ to dwie niezapomniane ballady oparte na orkiestracji.

Płyta „Winds Of Change” jest jak doświadczenie, które Burdon chce przekazać kontestującemu słuchaczowi. To obowiązkowa pozycja w dyskografii tego wielkiego pieśniarza.

 
ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl RSS
© Copyright 1997 - 2024 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.