ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Recenzja albumu Marilliusz & Assal ─ The Presja  w serwisie ArtRock.pl

Marilliusz & Assal — The Presja

 
wydawnictwo: Marilliusz Poems 2015
 
 
Całkowity czas: 38:00
skład:
Mariusz Robert Stoppel - teksty
Adam Łassa - głos, muzyka, aranżacje, produkcja
 
Album w ocenie czytelników:
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Beznadziejny album, nie da się go nawet wysłuchać.
,3
Istnieją gorsze, ale i przez ten ciężko przebrnąć do końca.
,1
Album słaby, nie broni się jako całość.
,1
Nieco poniżej przeciętnej, dla wielbicieli gatunku.
,0
Album jakich wiele, poprawny.
,0
Niezła płyta, można posłuchać.
,0
Dobry, zasługujący na uwagę album.
,0
Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
,1
Absolutnie wspaniały i porywający album.
,0
Arcydzieło.
,0

Łącznie 44, ocena:
 
 
Brak oceny
Ocena: * Bez oceny
17.12.2015
(Recenzent)

Marilliusz & Assal — The Presja

Absolutna ciekawostka, która może zaintrygować miłośników znanego z Abraxas i Ananke Adama Łassy. Wszak uważne oko fanów bydgoskiego muzyka dostrzegło z pewnością na okładce nazwę Assal, pod którą artysta nagrał swój ostatni krążek. Nie jest to jednak kolejne tradycyjne wydawnictwo Łassy, bo razem z nim płytę firmuje Marilliusz. I to on jest postacią kluczową dla The Presji.

Marillusz to tak naprawdę Mariusz Robert Stoppel, bydgoszczanin, nauczyciel, szachista, wielbiciel muzyki progresywnej, animator kultury i poeta, mający na swoim koncie dwa tomiki poetyckie: Zabawa w chowanego (2008) i Zapach kobiety (2011). The Presja jest jego najnowszym, wydanym w tym roku, tomikiem, który jednak zyskał w założeniu szerszy, bardziej multimedialny charakter. Recenzowana tu płyta jest, oprócz klasycznego tomiku i prezentacji multimedialnej, jego ważnym elementem.

To tak naprawdę audiobook, na którym znalazły się 33 teksty Marilliusza w interpretacji Adama Łassy i z jego muzyką, która stanowi tło dla odczytywanych tekstów (we wspomnianej prezentacji multimedialnej, będącej także częścią projektu, wykorzystano dźwięki Mariusza Dudy i jego Lunatic Soul). Tekstów, z których część ma charakter bardziej liryczny, inne z kolei zbliżają się do poetyckiej prozy. Według samego autora to… zbiór utworów przedstawiających mężczyznę, w pełnym tego słowa znaczeniu dojrzałego, który „pod presją” ma ostatecznie wybierać pomiędzy wielkomiejskim zgiełkiem a ucieczką w samotność. To liryczny bohater o dwóch obliczach, mieszkaniec Bydgoszczy, tzw. człowiek w drodze, który w związku z nieustającym niespełnieniem broni się przed popadnięciem w depresję i niemoc życiową. Wybory, których dokonuje w różnych problematycznych sytuacjach, są w założeniu odpowiedzią na dokonujące się na oczach jego świata zwycięstwo obrazu nad słowem i presją otoczenia wymuszającego na nim odejście od klasycznych wartości i postaw. Broni się przed tym, wracając do „starego świata” i utraconego na zawsze czaru dzieciństwa.

Słuchając tekstów Stoppela trudno nie zauważyć ich bardzo osobistego charakteru wynikającego z własnych doświadczeń, z konkretnych zdarzeń życiowych, czy „bydgoskich” miejsc. Także zamiłowanie do artrocka znajduje w nich swoje ujście, wszak każdy znawca progresywnych klimatów wyłuska przytaczane nazwiska Steve’a Rotherego i Andy’ego Latimera.

Autorem muzyki i aranżacji jest Łassa, jednak owa muzyka odgrywa tu drugorzędną rolę. Jest tylko dosyć głęboko wyciszonym tłem dla prezentowanych liryków. To tło bardzo ilustracyjne, klimatyczne i przestrzenne, niekiedy zyskujące bardziej ambientowy charakter. Niestety niezbyt przekonuje mnie interpretacja samych tekstów przez Łassę. I to troszkę zaskakuje, wszak samą barwę głosu ma naprawdę wyjątkową i charakterystyczną, a i w tradycyjnych kompozycjach znany jest ze swojej emfazy i aktorskiego zabarwienia. Tu czyta czasami zbyt szybko, monotonnie, zbliżając się chwilami do „szkolnej recytacji”, bez większego zatrzymania i zawieszenia.

Mimo wszystko polecam wszystkim tym, którzy lubią się zadumać nad niebanalnym słowem w tych pędzących czasach. A fani bydgoskiego wokalisty i muzyka mogą uzupełnić swoje „wszystkości” z nim związane.

 
ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl RSS
© Copyright 1997 - 2024 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.