ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Recenzja albumu Collapse Under The Empire ─ Fragments Of A Prayer w serwisie ArtRock.pl

Collapse Under The Empire — Fragments Of A Prayer

 
wydawnictwo: Final Tune 2012
 
01. Fragments Of A Prayer [05:34]
02. Breaking The Light [05:03]
03. In The Cold [04:06]
04. 180 Seconds [04:24]
05. Closer [04:28]
06. Distance [04:28]
07. Opening Sky [03:13]
08. The Beyond [06:48]
09. When The Day Fades Away [04:20]
10. The Great Silence [04:28]
 
Całkowity czas: 46:52
skład:
Chris Burda (klawisze, syntezatory, perkusja), Martin Grimm (gitary, perkusja)
 
Album w ocenie czytelników:
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Beznadziejny album, nie da się go nawet wysłuchać.
,0
Istnieją gorsze, ale i przez ten ciężko przebrnąć do końca.
,0
Album słaby, nie broni się jako całość.
,0
Nieco poniżej przeciętnej, dla wielbicieli gatunku.
,0
Album jakich wiele, poprawny.
,0
Niezła płyta, można posłuchać.
,0
Dobry, zasługujący na uwagę album.
,0
Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
,0
Absolutnie wspaniały i porywający album.
,0
Arcydzieło.
,1

Łącznie 1, ocena: Arcydzieło.
 
 
Brak oceny
Ocena: * Bez oceny
30.10.2012
(Recenzent)

Collapse Under The Empire — Fragments Of A Prayer

Blisko rok temu miałem okazję zmierzyć się z płytą Shoulders & Giants formacji Collapse Under The Empire. Efektem tego pojedynku była recenzja wspomnianego wydawnictwa, które miało być pierwszą częścią dwupłytowego konceptu w uproszczeniu traktującego o zmaganiach człowieka z niezbyt przyjaznym światem. Na marginesie dodam, że mowa o świecie, który mamy okazję przemierzać dzień po dniu w nie do końca określonym kierunku. Temat podjęty przez niemieckich muzyków wydał mi się na tyle ciekawy, że postanowiłem zacisnąć zęby i zignorować swoją awersję do nazbyt bezczelnego mieszania elektroniki z post-rockiem i dać CUTE szansę. Dopełnieniem konceptu miał być album zatytułowany Sacriface & Isolation, jednak płyta o takim tytule jeszcze się nie ukazała, a aktualnie wyczekujemy premiery Fragments Of A Prayer. Co się stało w obozie Collapse Under The Empire, czy historia rozpoczęta na Shoulders & Giants zostanie dokończona? Tak, ale na to trzeba będzie jeszcze trochę poczekać.

To nietypowa sytuacja w świecie muzyki. Muzycy CUTE szykując się do tworzenia Sacrifice & Isolation stwierdzili, że z poprzedniej sesji zostało im trochę materiału, który nie pasuje do zamysłu dwupłytowego wydawnictwa. Początkowo nosili się z zamiarem wydania EP, jednak ta szybko przerodziła się w pełnoprawny, długogrający album zatytułowany Fragments Of A Prayer.

Oszczędna w symbolikę okładka albumu utrzymana została w odcieniach fioletu. Można się domyślać, że przedstawia ona pustą, nieodkrytą przestrzeń i horyzont wyraźnie odcinający się na tle nieba. Czy jest to wizja zaświatów, a może efekt tytułowej modlitwy? Bardziej zastanawia mnie dlaczego na okładkę nie zostały wykorzystane grafiki, które pojawiły się na stronie zespołu w ramach promocji tego wydawnictwa. Skrzydlata postać na tle zachodzącego słońca była zdecydowanie bardziej wyrazistym i sugestywnym środkiem wyrazu. Jednak w przypadku wydawnictw muzycznych to nie okładka stanowi o wartości, choć tę wartość przyjemnie uzupełnia.

Jak zatem prezentuje się warstwa muzyczna kryjąca się pod nazwą Fragments Of A Prayer? Zanim ostatecznie udzielę odpowiedzi na to pytanie, zmuszony jestem do wplecenia kolejnej okołomuzycznej dygresji. Nie jestem w stanie określić, jak dużo zmieniło się w ciągu ostatniego roku w moim postrzeganiu muzyki, w związku z tym nie do końca mogę stwierdzić, czy na Fragments Of A Prayer wykorzystano mniej typowo elektronicznych elementów, czy też wielokrotnie przytaczana przeze mnie alergia na elektroniczne wyziewy uległa zatarciu. Jednego jestem pewien - nowe dziecko Collapse Under The Empire może się podobać. Wszystko wskazuje na to, że nieoficjalnie Fragments Of A Prayer stanowi preludium do Sacrifice & Isolation. Na tej płycie można znaleźć więcej muzycznej, gitarowej przestrzeni, bardzo rytmicznej pracy perkusji i specyficznego, coraz bardziej mrocznego wydźwięku kompozycji, co jest pewnym zaskoczeniem, ale zdecydowanie podoba mi się taki kierunek rozwoju twórczości CUTE.

Na tle pozostałych kompozycji pozytywnie wyróżnia się utwór tytułowy z charakterystycznym ciepłym brzmieniem i wpadającą w ucho melodią. Na uwagę zasługuje także In The Cold ze swoją ambientową częścią i pulsującym rytmem instrumentów perkusyjnych, 180 Seconds za mechaniczne i industrialne naleciałości oraz When The Day Fades Away za czarującą kompozycję i tętniącą płaszczyznę dźwięku.

Fragments Of A Prayer to godny, choć trochę nieoczekiwany następca Shoulders & Giants i – mam nadzieję – zwiastun czegoś jeszcze lepszego, czyli Sacrifice & Isolation. Jest to płyta, która z pewnością znajdzie uznanie u fanów post-rocka z elementami elektroniki, które coraz częściej pojawiają się w tej gałęzi muzyki. Jest to również bardzo solidne wydawnictwo, które umożliwi CUTE utrzymanie się w świadomości odbiorów, jednak odważę się stwierdzić, że nie jest to płyta, która mogłaby wynieść zespół na muzyczny piedestał.

 
ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl RSS
© Copyright 1997 - 2024 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.