ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Recenzja albumu Reasoning, The ─ Dark Angel w serwisie ArtRock.pl

Reasoning, The — Dark Angel

 
wydawnictwo: Comet Music 2008
 
1. Dark Angel (6:56)
2. Sharp Sea (7:33)
3. How Far To Fall (4:22)
4. Serenity (1:42)
5. Call Me God? (6:09)
6. In The Future (5:06)
7. Absolute Zero (4:44)
8. Breaking The 4th Wall (5:50)
9. A Musing Dream (9:13)
 
Całkowity czas: 51:33
skład:
Rachel Cohen - vocals & percussion / Dylan Thompson - vocals, guitars, mandolin & harmonica / Gareth Jones - vocals & keyboards / Matthew Cohen – bass / Owain Roberts - guitars / Vinden Wylde - drums
 
Album w ocenie czytelników:
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Beznadziejny album, nie da się go nawet wysłuchać.
,0
Istnieją gorsze, ale i przez ten ciężko przebrnąć do końca.
,0
Album słaby, nie broni się jako całość.
,0
Nieco poniżej przeciętnej, dla wielbicieli gatunku.
,1
Album jakich wiele, poprawny.
,0
Niezła płyta, można posłuchać.
,1
Dobry, zasługujący na uwagę album.
,0
Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
,0
Absolutnie wspaniały i porywający album.
,0
Arcydzieło.
,2

Łącznie 4, ocena: Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
 
 
Ocena: 7 Dobry, zasługujący na uwagę album.
28.07.2011
(Recenzent)

Reasoning, The — Dark Angel

Wakacje w pełni zatem coś lżejszego kalibru. Lżejszego… znaczy się melodyjnego i z ładną panią na wokalu. Brytyjczycy z The Reasoning istnieją już ładnych parę lat, ba – w minionym roku opublikowali nawet trzy (!!!) wydawnictwa (akustyczny krążek Acoustically Speaking, pierwszą w swojej historii płytę DVD, Highway To High Voltage oraz studyjny album Adverse Camber) a jeszcze jakoś nie było okazji o nich napisać. Kapela powstała w 2005 roku z inicjatywy Matthew Cohena, byłego basisty Magenty. Nieco później jego życiową, ale także i muzyczną, partnerką została była wokalistka Karnataki, Rachel Jones (obecnie Cohen). Owocem ich wspólnej - między innymi - pracy stał się, wydany w 2007 roku, bardzo ciepło przyjęty w świecie progresywnego rocka, debiutancki krążek Awakening. Rok później pojawił się recenzowany tu krążek, zaś w 2010 roku mieliśmy już wspomniany wyżej wysyp płyt formacji.

Kto wie, czy Dark Angel nie jest najlepszym i najbardziej reprezentatywnym dla kapeli albumem. Pomostem między sympatycznym i ożywczym debiutem, a niestety średnio udanym Adverse Camber. Mamy tu do czynienia z melodyjnym progrockowym graniem, nieuciekającym wszak od mocniejszej gitary, okraszonym dodatkowo zgrabnie wymieszanymi trzema wokalami (Rachel Cohen, Dylan Thompson, Gareth Jones), z których oczywiście na pierwszy plan wysuwa się ten żeński. Charakterystyczny i rozpoznawalny głos Rachel Cohen ma prawo przywoływać skojarzenia z Karnataką i powinien zachęcić wielbicieli starszego wcielenia tej grupy do sięgnięcia po ten album. Nie powinni też przejść obok niego obojętnie fani wspomnianej już Magenty, Touchstone, czy Mostly Autumn (choć w tej raczej mniej subtelnej  - znanej z ostatnich płyt – odmianie). 

Bardzo dobrze styl The Reasoning charakteryzują już dwa pierwsze, wyraziste numery. Kawałek tytułowy i następujący po nim Sharp Sea zbudowane są na zasadzie kontrastu. W Dark Angel pędząca do przodu, niemalże metalowa, gitara stanowi przeciwieństwo dla zdecydowanie wolniej zaśpiewanych w uduchowiony sposób zwrotki i refrenu. Podobnie jest w rozpoczętym dźwiękami burzy Sharp Sea. Ciężkie riffy sąsiadują z melodyjnymi partiami instrumentów klawiszowych oraz wykonanymi harmonicznie wokalami. Milutko też prezentują się solowe popisy grających unisono dwóch gitarzystów. Ten sam poziom prezentuje A Musing Dream – najdłuższy na płycie i zarazem ją wieńczący. Mamy też jednak tu i rzeczy bardziej jednorodne. How Far To Fall i Breaking The 4th Wall to urocze ballady z ładnymi melodiami. Ponadto w Absolute Zero artyści otarli się nawet o jazz serwując utrzymaną w takiej stylistyce partię instrumentów klawiszowych.

 
ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl RSS
© Copyright 1997 - 2024 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.