ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Recenzja albumu Chain ─ Reconstruct w serwisie ArtRock.pl

Chain — Reconstruct

 
wydawnictwo: Progrock Records 2003
 
1.Earthscape I (1:15)/ 2.Before There Was (5:00)/ 3.First Life (04:37)/ 4.Earthscape II (1:25)/ 5.Impact (5:38)/ 6.Earthscape III (2:02)/ 7.Incummunicado Prisoners Of Silence (6:36)/ 8.Missing Link (4:52)/ 9.Earthscape IV (1:56)/ 10.The Augmented Animal (7:13)/ 11.Conspiracy (6:18)/ 12.Earthscape V (2:41)/ 13.The Planet Is Fine (6:03)/ 14.Signs (6:24)/ 15.Earthscape VI (2:22)/ 16.Wat There Will Be (4:34)/ 17.Earthscape VII (4:48)
 
Całkowity czas: 79:34
skład:
Matt Cash - voc / Stephan Kernbach - key / Christian Becker - bas / Thorsten Hanning - dr / Henning Pauly - git
 
Album w ocenie czytelników:
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Beznadziejny album, nie da się go nawet wysłuchać.
,0
Istnieją gorsze, ale i przez ten ciężko przebrnąć do końca.
,0
Album słaby, nie broni się jako całość.
,1
Nieco poniżej przeciętnej, dla wielbicieli gatunku.
,0
Album jakich wiele, poprawny.
,0
Dobra, godna uwagi produkcja.
,1
Więcej niż dobry, zasługujący na uwagę album.
,2
Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
,0
Absolutnie wspaniały i porywający album.
,0
Arcydzieło.
,1

Łącznie 5, ocena: Więcej niż dobry, zasługujący na uwagę album.
 
 
Brak oceny
Ocena: * Bez oceny
06.12.2003
(Recenzent)

Chain — Reconstruct

Niemiecka kapela Chain niczym Feniks – powstała z popiołów. Zespół istniał zaledwie rok na przestrzeni 1994-95 roku nie pozostawiając po sobie praktycznie śladu. Gitarzysta Henning Pauly przeprowadził się do USA aby zgłębiać tajniki wiedzy muzycznej w słynnej Bostońskiej Berklee College of Music . Jak niesie wieść Henning pewnego pięknego dnia (robiąc zapewne przedświąteczne porządki:-) natrafił na taśmy-demo swej kapeli sprzed lat. Postanowił uczynić wszystko aby ukazać światu czym był Chain. Efektem tych starań jest właśnie album – bohater niniejszej recenzji.

Reconstruct to album konceptualny opowiadający historię życia na ziemi, od jego powstania po futurystyczną wizję końca. Prawie osiemdziesiąt minut muzyki, która budzi słuszny respekt. Mamy tu do czynienia z wielkim rozmachem kojarzącym się z produkcjami typu rock-opera. Stylistycznie wędrujemy od progmetalu, poprzez prog rocka lat 70-tych, neo-progressiv, delikatny fusion, pop i nawet.........ambient. Niesamowite , prawda? Nasuwa się pytanie czy elementy układanki takiego eklektycznego „misz-maszu” pasują do siebie. Otóż...tak. Jedyną rzeczą, która budzi pewne zastrzeżenia są Earthscape’y, czyli siedem krótkich, elektroniczno-ambientownych przerywników, w których występują narratorzy. Dość często głosy mówców-aktorów są zniekształcone co znacznie utrudnia zrozumienie opowiadanej przez nich historii, Należy tu zaznaczyć, iż booklet płyty pozbawiony jest liryk:-( Nie ukrywam, iż owe Earthscape’y nie rzadko pasują do sąsiadujących utworów niczym pięść do oka burząc misternie konstruowany nastrój. Uczyniwszy eksperyment w postaci ominięcia owych muzycznych bohomazów (chwała możliwościom odtwarzaczy CD:-) uzyskujemy bardziej klarowny obraz, płyta wyraźnie zyskuje. Z drugiej jednak strony ta zabawa słowno-elektroniczna może czynić odbiór bardziej niesamowitym, znanym chociażby z płyt Ayreon. Wybór należy do słuchacza. Przedziwnym także wydaje się zabawa z trackami gdyż ostatni utwór na płycie poprzedzony jest paroma minutami ciszy podzielonej na paręnaście utworów (sic!). Co autor miał na myśli..???

Wracając do muzyki.....pisząc o progmetalowej stronie Reconstruct nie mam na myśli thrashowo-DreamTheaterowych harców. Powiedziałbym raczej, że to bardziej prog-hard-rock. Przyczyna leży w „średniej” drapieżności riffów oraz w brzmieniu klawiszy często operujących nieśmiertelnymi Hammondami. Jeżeli do tego dodamy łagodny, Kansas’owski sposób śpiewania Matta Casha oraz popowe linie melodyczne otrzymamy raczej prog-rockowy (bez „metal”) obraz. Mimo, że rodowód muzyki Chain jest niemiecki brzmi ona bardzo amerykańsko często kojarząc się np.z „uhard-rockowioną” wersją Spock’s Beard...

Sprawca odrodzenia się Chain, Henning Pauly już zapowiada całkowicie nowy album. Głośno jest również o projekcie Frameshift, do którego Henning zaprosił James’a LaBrie. Czyżby rósł nam nowy, płodny, progowy artysta? Poczekamy, posłuchamy.....

Reconstruct jest ciekawym i w miarę oryginalnym albumem, po który warto sięgnąć.

 
ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl RSS
Picture theme from Riiva with exclusive licence for ArtRock.pl
© Copyright 1997 - 2024 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.