ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Recenzja albumu OOIOO ─ Feather Float w serwisie ArtRock.pl

OOIOO — Feather Float

 
wydawnictwo: Birdman Records 1999
 
1. Be Sure To Loop (7:45) /2. Oizumio (3:39)
3. Ina 咲くの唄 (4:23)/4. Ah Yeah! (2:26)
5. Switch On (2:16) /6. Jackson’s Club ‘Sunspot’ (2:17) /7. Asozan (5:11) /8. Baby Bamboo from Nose (6:53) /9. 1000 Frogs and 3 Sun in a House (10:27) /10. Ring Ring Lee (3:07) /11. ハッピピピOOIOO (0:10)
 
Całkowity czas: 48:38
skład:
Yoshimi – guitar, vocal, jambe, bongo, juno, casiotone, piano, jews harp, talking drum, scratch, birds / Kyoko – guitar, vocal, hand clap / Maki – bass, hand clap / Yoshiko – drums, hand clap
 
Album w ocenie czytelników:
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Beznadziejny album, nie da się go nawet wysłuchać.
,0
Istnieją gorsze, ale i przez ten ciężko przebrnąć do końca.
,0
Album słaby, nie broni się jako całość.
,0
Nieco poniżej przeciętnej, dla wielbicieli gatunku.
,0
Album jakich wiele, poprawny.
,0
Niezła płyta, można posłuchać.
,0
Dobry, zasługujący na uwagę album.
,0
Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
,0
Absolutnie wspaniały i porywający album.
,0
Arcydzieło.
,1

Łącznie 1, ocena: Arcydzieło.
 
 
Ocena: 8 Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
20.01.2007
(Recenzent)

OOIOO — Feather Float

Japoński projekt OOIOO mógłby spokojnie ubiegać się o zaszczytne miano zespołu z najdziwniejszą nazwą na świecie – jakkolwiek jej nie zapisać, zawsze wygląda frapująco, a sugerowana wymowa: “oh-oh-eye-oh-oh” (zgodnie z angielskim czytaniem poszczególnych liter) tylko wzmaga konsternację. Zarazem jednak każdy, kto choćby pobieżnie zapoznał się z muzyką tworzoną przez ten zespół, musi przyznać, że żadna inna nazwa nie oddałaby lepiej jej charakteru. Cztery Japonki, dowodzone przez Yoshimi P-We – perkusistkę znaną przede wszystkim z grupy Boredoms – tworzą bowiem niezwykłą mieszankę dźwięków, która wymyka się wszelkim klasyfikacjom.

Twórczość OOIOO to radosna zabawa dźwiękiem, w której plemienny trans ubrany został w krautrockową motorykę, zabarwiony psychodeliczną aurą i okraszony domieszką avant-pop. Dziecięco filuterna, lekka i niezwykle wielobarwna, muzyka japońskiej grupy dosłownie opętuje słuchacza rytmem i porywa do uczestnictwa w audialnym rytuale. Zawarte na „Feather Float” utwory są rozśpiewane, pełne swawolnie rozbieganych dźwięków i wibrujące niezwykle pozytywną energią. Przy czym stanowią chyba najbardziej piosenkowe propozycje z całego repertuaru OOIOO, co czyni z tej płyty doskonałe wprowadzenie do dyskografii zespołu. A kto raz spróbuje, ten zapewne nie oprze się pokusie sięgnięcia także po kolejne albumy: nieco bardziej eksperymentalny „Gold & Green”, niemalże free-folkowy „Kila Kila Kila”, czy najnowsze i najbardziej rockowe wydawnictwo grupy, zatytułowane „Taiga”. I choć opisywany tu „Feather Float” jest moim absolutnym faworytem, to każdy z nich warty jest poświecenia mu czasu. Słuchaczom o szeroko otwartych uszach niewątpliwie zapewnią moc muzycznych wrażeń!

Lakoniczność i ogólnikowość tego tekstu wynika z dość prostego faktu: muzyki OOIOO nie da się opisać, trzeba ją po prostu usłyszeć. To swoisty dźwiękowy kosmos, w którym zdarzyć się może niemal wszystko: od plemiennych rytmów, przez art-rock, po hip-hopowe podkłady. W tej układance każdy dźwięk pasuje jednak idealnie, składając się na eklektyczną, radosną i niezwykle pomysłową całość. Jak to się dzieje? Zapewne magia…

 
ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl RSS
© Copyright 1997 - 2024 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.