ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Recenzja albumu Centrozoon ─ Never Trust The Way You Are w serwisie ArtRock.pl

Centrozoon — Never Trust The Way You Are

 
wydawnictwo: Resonancer Records 2004
dystrybucja: Kool Music
 
1. Like a 1000 Stars
2. Bigger Space
3. Ten Versions of America
4. Carpet Demon
5. Not You
6. Make Me Forget
7. Little Boy Smile
8. Song Unsung
9. Pop Killer
10. Skylight
11. The Scent of Crash and Burn
12. Mother‘s Call
13. To the Other
 
Całkowity czas: 46:50
skład:
Tim Bowness – v, vocal loops; Markus Reuter – touch guitar, b, ambient loops, electronics; Bernhard Wöstheinrich – synt, electronics, perc
 
Album w ocenie czytelników:
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Beznadziejny album, nie da się go nawet wysłuchać.
,1
Istnieją gorsze, ale i przez ten ciężko przebrnąć do końca.
,2
Album słaby, nie broni się jako całość.
,1
Nieco poniżej przeciętnej, dla wielbicieli gatunku.
,0
Album jakich wiele, poprawny.
,0
Dobra, godna uwagi produkcja.
,0
Więcej niż dobry, zasługujący na uwagę album.
,5
Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
,3
Absolutnie wspaniały i porywający album.
,5
Arcydzieło.
,4

Łącznie 21, ocena: Więcej niż dobry, zasługujący na uwagę album.
 
 
Ocena: 8 Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
22.11.2005
(Recenzent)

Centrozoon — Never Trust The Way You Are

Śledzę poczynania Centrozoon już od jakiegoś czasu. „Śledzę” – to ładnie powiedziane, bo dotarcie do nagrań tej grupy jest zarazem dość łatwe – wystarczy sięgnąć na ich stronę www – jak i dość trudne – bo do niedawna ich płyty można było nabyć sprowadzając je z zagranicy.

Oszczędzę wam szczegółów związanych z powstaniem grupy. Liczy się przecież tylko muzyka. A muzyka jest piękna. Zaczyna się od króciutkiej miniatury like a 1000 stars a zaraz potem pojawia się najdłuższe nagranie – Bigger Space – prawie dziesięciominutowy utwór w pełni oddaje nam „przestrzenność” tej muzyki. Podróż przez skrajności. Najpierw 32 sekundy, w których czas zastygł, niczym lawa polana wodą, a następnie prawie dziesięć minut soczystego, elektronicznego, rozimprowizowanego grania, w którym są wszystkie elementy uwielbiane przez nas w takiej muzyce. Syntezatorowe pasaże, gitarowe solówki, łamiące się rytmy instrumentów perkusyjnych, no i wreszcie ten delikatny aż do bólu głos Tima Bownessa. Fenomenalny utwór, łączący w sobie coś z improwizacji Focus, coś z przestrzenności Klausa Schulze, coś z romantyzmu Talk Talk.

Ten versions Of America – wspaniała, porywająca wersja. Napisałem “wersja” bo z oficjalnej strony zespołu można ściagnąć płytę “Ten versions of America”. Na której zamieszczono remixy tego nagrania. Tak niekiedy odmienne, że spokojnie można było z nich zrobić pełną płytę. Czy zatem na Never Trust The Way You Are umieszczono najlepszy kawałek? Trudno powiedzieć. Każde z nagrań ma bowiem swój urok.
 
Carpet Demon ma w sobie ducha Kraftwerk. A przynajmniej, jeśli nie Kraftwerk, to wczesnego – tego z Foxxem – Ultravox. Ten rytm, podawany w prosty, klawiszowym opakowaniu i suchy, oszczędny śpiew wokalisty. Taaak, to zdecydowanie demon dotknięty przez system. System Of Romance.

I takich nawiązań, choć może to zbyt wielkie słowo, jest na tej płycie sporo. Jak choćby Make Me Forget , wręcz idealnie wpasowujący się w stylistykę słynnego utworu Vienna, tu jednak ze znakomitym połączeniem gitary a’la … Robert Fripp.

Jak choćby Little Boy Smile – przesycony pastelowymi dźwiękami syntezatorów, oparty na rytmie elektronicznych instrumentów perkusyjnych i uzupełniony melodyjnym śpiewem Tima Bownessa, który pokazuje nowy wymiar muzyki pop XXI stulecia.

I tak już do końca. Wysoki poziom, bez dwóch zdań.

Najkrócej można to zrecenzować w ten sposób: Never Trust The Way You Are to taki Colour of Spring XXI wieku. 

Znakomita płyta.

Kris

Ps. I tylko jedna rzecz na koniec. Sprzedawanie tego z nalepką „feat. Pat Masteloto” jest zwykłym nadużyciem. Owszem, Pat Masteloto bierze udział w tym projekcie. Ale w tak niewielkim stopniu, że to po prostu nie wypada tak pisać.

 
ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl RSS
© Copyright 1997 - 2024 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.