ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
- 25.02 - Warszawa
- 25.02 - Chorzów
- 01.03 - Kraków
- 07.03 - Wschowa
- 08.03 - Zielona Góra
- 09.03 - Szczecin
- 10.03 - Gorzów
- 15.03 - Bydgoszcz
- 25.02 - Poznań
- 11.03 - Wrocław
- 27.02 - Łódź
- 29.02 - Łódź
- 29.02 - Wrocław
- 01.03 - Gdańsk
- 01.03 - Wrocław
- 15.03 - Opole
- 01.03 - Sopot
- 01.03 - Bydgoszcz
- 02.03 - Szczecin
- 03.03 - Toruń
- 09.03 - Warszawa
- 08.03 - Kraków
- 08.03 - Gdynia
- 09.03 - Warszawa
- 10.03 - Przeciszów
- 11.03 - Poznań
- 09.03 - Kraków
- 10.03 - Lublin
- 15.03 - Lublin
- 15.03 - Warszawa
 

felietony

04.12.2007

CAAMORA - Prapremiera opery rockowej SHE - libretto

Kilka osób zapytało się: o czym to w ogóle było? Tak więc korzystając z materiałów otrzymanych przy wejściu - klasyczne libretto, pozwoliłem sobie ułatwić odpowiedź.
Caamora, Opera Rockowa SHE: Libretto

AKT PIERWSZY

 

SCENA 1. Wschodnie wybrzeże Afryki Środkowej.
Dwóch mężczyzn, Holly i Leo, zostaje wyrzuconych na brzeg podczas strasznego sztormu. Znajdują schronienie przed deszczem i rozmyślają o wydarzeniach, które przywiodły ich do tego miejsca. Chwilę później staje przed nimi plemię Amahagger wiedzione przez Ustane i ofiarowuje swoją pomoc. Ustane prowadzi mężczyzna do zaginionego miasta Kor.

SCENA 2. Ogromna jaskinia – miejsce gdzie zamieszkuje plemię.
Leo i Holly oddają się gościnie plemienia Amahagger. Ustane zakochuje się w Leo i poślubia go zgodnie z plemiennym zwyczajem wykonując mistyczny taniec. Leo i Holly zostają zaskoczeni przez wrogich im członków plemienia, którzy wierzą, że przybysze z innego lądu powinni być zabijani, jak nakazuje odwieczna tradycja. Ustane walczy z buntownikami w obronie gości. Niemal w ostatniej chwili Ustane, Leo i Holy zostają ocaleni przez Straż Królewską, która przybywa by aresztować buntowników i zabrać przybyszów do Zaginionego Miasta. Podczas walki Leo zostaje śmiertelnie ranny.

SCENA 3. Komnata królewska.
Holly znajduje się blisko tronu, podczas gdy Ayesha wydaje wyrok na buntowników, którzy sprzeciwili się jej rozkazom. Ayesha nakazuje przyprowadzić przybysza przed swoje oblicze. Komnata pustoszeje, zostaje w niej tylko Holly i Ayesha. She jest zaintrygowana tym, co Holly mówi o świecie, z którego przybył. Ona sama i wszyscy mieszkańcy Kor wybrali życie z dala od rzeczywistości. Prosi go o więcej szczegółów i wyjawia Holly’emu swój sekret. Jest nieśmiertelna. Króluje od dwóch tysięcy lat! Holly opowiada, co się wydarzyło w świecie przez te dwa tysiące lat, a w zamian za swoją opowieść prosi by Ayesha udała się do miejsca, gdzie przebywa śmiertelnie ranny Leo.

SCENA 4. Komnata gdzieś w labiryncie jaskiń.

Leo leży ranny, ustane opatruje jego rany. Ayesha zbliża się do śpiącego Leo. Rozpoznaje w nim mężczyznę, na którego czekała dwa tysiące lat. Wierzy, że Leo jest reinkarnacją egipskiego kapłana Kallikratesa, którego sama zamordowała z zazdrości dwa tysiące lat wcześniej. Ayesha nakazuje Ustane, aby opuściła Leo, grozi jej śmiercią w razie sprzeciwu. Ustane odmawia.

SCENA 5. Komnata Ayeshy.
Leo zdrowieje dzięki tajemniczym, leczniczym mocom Ayeshy. Leo jest pod ogromnym wrażeniem władzy i urody Ayeshy. She uprzedza Leo istnieniu pewnej mrocznej historii… Zaprasza Leo i Holly na przyjęcie weselne wydane na ich cześć.

AKT DRUGI

 

SCENA 1. Taniec ognia.
Ayesha obserwuje Leo, Holly oraz pozostałych gości z balkonu, z którego widać równiny miasta Kor. Ucztujący tańczą oświetlając komnatę pochodniami zrobionymi ludzkich ciał. Holly i Leo przestraszeni widowiskiem, chcą opuścić to przeklęte miejsce. Podczas rytualnego tańca Ayesha widzi Ustane próbująca nakłonić Leo do ucieczki.

SCENA 2. Wnętrze komnaty królewskiej.
W ataku zazdrości Ayesha zabija ustane. Leo i Holly są przerażeni. Umierająca Ustane wyznaje Leo swoje uczucia. Ayesha opowiada Leo historię swojej miłości do Kallikratesa, którego zabiła dwa tysiące lat wcześniej. Wyjawia mu tajemnicę – Leo jest dla Ayeshy reinkarnacją Kallikratesa, na powrót którego czekała od dwóch tysięcy lat. Nieśmiertelna królowa ofiarowuje Leo nóż, którym zasztyletowała Kallikratesa. To jedyny sposób, by odebrać jej Zycie. Będzie mógł wtedy pomścić Ustane… Leo nie może jednak tego zrobić… Piękno i władza Ayeshy sprawiły, że mimo wszystko ją pokochał.

SCENA 3. Komnata Ayeshy.

She zabiera Leo i Holly do swojej komnaty. Tam oczom podróżników ukazuje się zachowane w nienaruszonym stanie ciało Kallikratesa. Mężczyźni nie mogą w to uwierzyć. Ayesha niszczy ciało Kallikratesa i deklaruje, że czeka ich wspólna przyszłość. Leo, ku przerażeniu Holly’ego, jest oczarowany. She opowiada o ogniu nieśmiertelności ukrytym w wulkanie po drugiej stronie równiny miasta Kor. To cel ich podróży…

SCENA 4. Poza ruinami murów zaginionego miasta Kor.
Tej nocy podróżnicy rozbijają obóz. Holly i Leo rozmyślają o tym, co się wydarzyło. Leo i Ayesha spędzają razem czas snując plany, marząc o własnej przyszłości… Są nieświadomi, że ten intymny moment to cisza przed burzą…

SCENA 5. W pobliżu wulkanu.
Podróżnicy przybywają do skały, wewnątrz której płonie błękitny ogień życia. Ayesha namawia Leo by wszedł do ognia, który jak jej kiedyś, zapewni mu nieśmiertelność. Widząc wahanie Leo, Ayesha zanurza się pierwsza. Jest jednak czegoś nieświadoma… Do ognia można wejść tylko raz… Leo i Holly z przerażeniem patrzą jak boska Ayesha przemienia się w starą kobietę. Na oczach ukochanego starzeje się o dwa tysiące lat. Ostatkiem sił wychodzi z płonącego wulkanu. Szepcząc prosi Leo, aby czekał na nią, a powróci kiedyś piękna jak niegdyś, by znów być jego królową. Umiera zamieniając się w garść popiołu… Jaskinia zaczyna się zapadać jakby natura odpowiedziała na śmierć Ayeshy. Leo jest zdruzgotany… Holly daremnie próbuje nakłonić go do ucieczki... Może jedynie patrzeć jak Leo wchodzi do ognia, aby stać się nieśmiertelnym i czekać na powrót Ayeshy. Tak jak kiedyś ona czekała na niego…

UWAGI:

Cały tekst pochodzi z wręczanego przybyłym do teatru programu przedstawienia. W żaden sposób nie pozwoliłem sobie na jakąkolwiek ingerencję w tekst. Całośc tekstu została opublikowana przez Metal Mind Productions.

 
ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl RSS
© Copyright 1997 - 2024 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.