ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 

felietony

25.09.2005

Jaded Heart

Jaded Heart Biografia zespołu


Czy da się szybko opowiedzieć czternastoletnią historię zespołu? To niemożliwe. Ale melodyjny zespół rockowy JADED HEART z Niemiec warty jest podjęcia tej próby. Spróbujmy zatem. W roku 1990 wokalista i autor tekstów Michael Bormann (występujący wcześniej w Bornfire, Letter-X) i jego brat Dirk Bormann, będący gitarzystą szukali odpowiednich towarzyszy do nowego zespołu. W ciągu roku do braci przyłączyli się basista Michael Mueller (wcześniej The Sygnet) oraz założyciel formacji Mad Max perkusista Axel Kruse. Powstało JADED HEART.

Klawiszowiec Chris Ivo dołaczył do uformowanego już zespołu w roku 1994, zaraz po wydaniu pierwszego albumu Inside Out (który na rynek wypuściło Island Records). W roku 1992 zespół wyruszył w trasę grając jako support przed Glennem Hughesem i Mother’s Finest, wkrótce po tym Dirk Bormann opuścił zespół z powodów osobistych. W tym momencie zespół wszedł do studia, aby nagrać materiał na nową płytę. W studiu partie gitar zagrali muzycy sesyjni.

Drugim albumem Slaves And Masters zespół zyskał światowy rozgłos. Album utrzymywał się przez cztery miesiące na japońskiej liście TOP TEN IMPORTED CHARTS. W kraju rodzinnym zespół był szeroko promowany w stacjach telewizyjnych (RTL, PRO 7 i innych). Po tych wszystkich sukcesach zespół udał się w dużą trasę z Axxis i Heaven’s Gate, występując na ponad czterdziestu scenach w całej Europie.

Wyznając zasadę „bądź szybki lub zgiń” w grudniu 1997 roku zespół zapowiedział wydanie kolejnego albumu nagranego w Teichiku Records w Japonii. Trzeci studyjny album Mystery Eyes niemieccy fani ujrzeli niecałe trzy miesiące później.

W czerwcu 1998 roku do zespołu wreszcie trafił gitarzysta Barish Kepic. W krótkim czasie po tym wydarzeniu zespół nawiązał kontakt z MTM Music z Monachium. Czwarty album studyjny nazywał się po prostu IV i został wyprodukowany przez Bobbye’go Bartha (producenta: Axe, Guild Of Ages, Blackfoot) w studiu NEH w amerykańskim Denver. Podczas pracy nad albumem zespół dał z siebie wszystko. IV jest wciąż uważana za największy album w historii gatunku melodyjnego rocka.

W lutym 2001 roku ukazał się album typu Best Of… zatytułowany Diary 1990-2000, a także miała miejsce zakończona wielkim sukcesem trasa z legendą szwajcarskiego rocka, zespołem Gotthard. Po zakończonej trasie klawiszowiec Chris Ivo został zastąpiony przez Henniga Wannera, który od tej pory grał na klawiszach i gitarze a także śpiewał. W tym samym roku JADED HEART napisał piosenkę „CHAMPION” dla Pay-tv Station Premiere, która została zaprezentowana podczas ceremonii otwarcia Mistrzostw Świata w hokeju na lodzie. W grudniu zespół rozpoczął nagrywanie nowej płyty The Journey Will Never End, tym razem powierzając produkcję Tommy’emu Newtonowi. Piąty album ukazał się w kwietniu 2002 roku, poprzedzony wielką promocją w prasie i wśród fanów, jak się okazało nastąpiła tu zmiana barwy i stylu gry. Zespół po prostu stawał się dojrzalszy.

Jesień 2003 roku to praca nad utworami na następną płytę, która częściowo była połączona z poprzednią. Album Trust został nagrany i zmiksowany w studio Michaela Bormanna RMB Rosk-Studios w Duisburgu. Mastering albumu zakończył Tom Mueller w Berlinie. Materiał został wydany pod szyldem nowej wytwórni ulfTone Music w lutym 2004 roku. Na przełomie kwietnia i maja zespół ruszył w wielką trasę po Niemczech, Belgii, Austrii i Szwajcarii.

Po powrocie z trasy Michael Bormann postanowił, a członkowie zespołu zgodzili się by poświęcić swój czas na osobne projekty. Bormann zaczął karierę solową, a reszta zaczęła szukać nowego lidera. Szczęśliwcem podczas tych poszukiwań stał się Szwed Johan Fahlberg (wcześniej Scudiero), który nie tylko odniósł zwycięstwo nad innymi kandydatami, ale też najlepiej pasował do zespołu.

10 września bieżącego roku światło dzienne ujrzał najnowszy album JADED DEART Helluva Time. Wydany pod szyldem Frontiers Records, nagrany w Duisburgu, Resenheim i Sztokholmie. Produkcji podjął się Chris Lausmann w Nocturn Studios w Rosenheim. Trasa promująca album rozpocznie się na przełomie listopada i grudnia tego roku.

Dyskografia:
HELLUVA TIME / 2005, Frontiers Records
TRUST / 2004, Ulftone
THE JOURNEY WILL NEVER END / 2002, MTM Music
DIARY 1990-2000 / 2001, MTM Music
IV / 1999, MTM Music
MYSTERY EYES / 1998, BWS/BMG
SLAVES AND MASTERS / 1996, Seagull International
INSIDE OUT / 1994, Long Island

Powyższy tekst stanowi tłumaczenie oficjalnego materiału promocyjnego.
 

Zdjęcia:

Barish Kepic Henning Wenner Johan Fahlberg Michael Mueller
ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl RSS
Picture theme from Riiva with exclusive licence for ArtRock.pl
© Copyright 1997 - 2023 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.