ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
- 28.11 - Wrocław
- 30.11 - Warszawa
- 01.12 - Wrocław
- 02.12 - Sosnowiec
- 03.12 - Kraków
- 08.12 - Gdańsk
- 09.12 - Elbląg
- 02.12 - Kraków
- 03.12 - Warszawa
- 03.12 - Kraków
- 03.12 - Leszno
- 05.12 - Warszawa
- 05.12 - Gliwice
- 06.12 - Kraków
- 09.12 - Kraków
- 10.12 - Kraków
- 10.12 - Kraków
- 11.12 - Kraków
- 14.12 - Gliwice
- 27.12 - Kraków
- 23.01 - Warszawa
- 24.01 - Warszawa
 

felietony

27.12.2004

CARL ZEISS PLANETARIUM, Jena, Germany

CARL ZEISS PLANETARIUM, Jena, Germany QUEEN HEAVEN MULTIMEDIA PERFORMANCE

Wracając z koncertu Marillion z Kolonii, po drodze zatrzymaliśmy się w starej wschodnio-niemieckiej Jenie. Było wczesne niedzielne popołudnie dnia 19 września roku 2004. Po lekkim zagubieniu – jechaliśmy bez mapy, na placu Carla Zeissa spotkaliśmy uroczą mniej więcej trzydziestoletnią Niemkę, którą wypytałem o dalszą drogę. I gdyby nie żona czekająca we Wrocławiu to kto wie, jakby się ta wycieczka skończyła. W każdym razie dowiedziałem się że musimy zawrócić i pojechać na kolejnych skrzyżowaniach w lewo-prawo-lewo-prosto-prawo i dokładnie według tej wskazówki znaleźliśmy się przed ZEISS-PLANETARIUM der ERNST-ABBE-STIFTUNG. Dla tych, którzy nie wiedzą fabryki Carla Zeissa produkują najlepsze na świecie soczewki i optykę do sprzętu nie tylko fotograficznego. Mając trochę czasu wybraliśmy się na spacer po opustoszałym mieście Jena, by przed godziną siedemnastą pojawić się przed wejściem.

Zbiorczy bilet za 24 EUR na trzy osoby, nie był zbyt wygórowaną więc zasiedliśmy na widowni. Dokładnie o 17:15 światła zgasły a nad naszymi głowami (od tej pory wszystko będzie się działo nad naszymi głowami – przed, albo za nami, lub też z boku) Po chwili Freddie Mercury, Brian May, Roger Taylor i John Deacon pojawili się nad nami. Rozbrzmiało Bohemian Rhapsody i gdy wyświetlany teledysk dotarł do znanych nam wszystkim czterech ciemnych postaci, muzyka się zatrzymała – jak winyl a z ekranu wychyliła się ¼ zespołu i przemówiła do nas: ‘Cześć. Nazywam się Brian May i chciałbym zaprosić was na specjalne przedstawienie w której główne role będziemy grać my – zespół QUEEN. A więc zaczynamy. Let’s Go!’

Nie będę opisywał świetlnych pasaży, podróży kosmicznych, fragmentów teledysków, wypowiedzi, laserowych prądów. Po prostu trzeba to zobaczyć. Dość tylko, że zabrzmiały największe przeboje tej grupy w różnych wersjach koncertowych i albumowych a lista składała się między innymi z: Bohemian Rapsody (fragment do zatrzymania)/ We Will Rock You / We Are the Champions / Another One Bites the Dust / Killer Queen / Bicycle Race / Flash Gordon/ You're My Best Friend / Play the Game / Save Me / Don't Stop Me Now / I Want to Break Free / Radio Ga Ga / Bohemia Rapsody (fragment od zatrzymania) i jeszcze kilku innych, których nie pamiętam.

Jeżeli ktoś z was będzie planował przejazd przez dawne NRD i znajdzie czas na zajrzenie do Jeny – niech spojrzy wcześniej na stronę planetarium, tam jest terminarz, gdzie można znaleźć informacje kiedy i której można to fantastyczne przedstawienie zobaczyć. Naprawdę warto co pokazują zdjęcia promocyjne ze strony Planetarium.

Szczegółowe informacja, mapa dojazdu, kalendarium imprez i rezerwacja biletów pod adresem: http://www.planetarium-jena.de/

PS.: Ja już nie zdążyłem, ale miesiąc po mojej wizycie w Planetarium miała miejsce premiera, przedstawienia laserowego grupy Pink Floyd z albumu ‘Wish You Are Here”. Zobaczę je w następnym roku.

 

Zdjęcia:

ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl na Twitterze
ArtRock.pl RSS
© Copyright 1997 - 2022 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.