ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
- 26.01 - Kraków
- 05.02 - Gdańsk
- 01.02 - Warszawa
- 04.02 - Kraków
- 07.02 - Poznań
- 08.02 - Kraków
- 09.02 - Warszawa
- 08.02 - Łódź
- 09.02 - Warszawa
- 21.02 - Gliwice
- 21.02 - Kraków
- 22.02 - Krosno
- 07.03 - Wrocław
- 08.03 - Zabrze
- 09.03 - Kraków
- 14.03 - Lublin
- 15.03 - Olsztyn
- 16.03 - Warszawa
- 17.03 - Białystok
- 21.03 - Gdynia
- 22.03 - Szczecin
- 23.03 - Poznań
- 01.03 - Warszawa
- 02.03 - Kraków
- 03.03 - Wrocław
- 06.03 - Kraków
- 07.03 - Warszawa
- 19.03 - Kraków
- 20.03 - Gdańsk
- 21.03 - Warszawa
- 28.03 - Białystok
- 17.04 - Warszawa
 

felietony

12.03.2012

CeBIT 2012 - raj dla komputerowych geeków.

CeBIT 2012  - raj dla komputerowych geeków. Corocznie w marcu Hannover przyciąga tysiące głodnych nowości oraz ciekawostek. Od graczy po poważnych biznesmenów.

Tym razem o temacie niby troszkę z innej bajki. Jak pisaliśmy w zapowiedzi  z 3 stycznia,  w dniach 6 – 10 marca odbyły się największe w tej części europy targi adresowane do branży IT. Jako że nasza działalność  ociera się  w jakimś stopniu o IT, wybraliśmy się z aparatem fotograficznym na mały przegląd  ciekawostek, których możemy się spodziewać w najbliższej przyszłości. A było co oglądać.

Prawdę mówiąc sam świat muzyczny nie byłby ani zachwycony, ani zawiedziony, gdyby nie widział o tych targach. Jednakże,  niemiecki dystrybutor Pearl pokazał, co znajduje się w tegorocznej ofercie wśród gadżetów elektronicznych – oj wiele osób byłoby miło zaskoczonych.  Także na stoiskach resellerów można było zapoznać się choćby z najnowszymi pozycjami telefonów, które lada moment powinny trafić do sklepów. Z pośród smartfonów wyróżniała się Nokia Lumia 900, której oficjalnie premiera odbędzie się latem, jednak móc pobawić się nadchodzącym systemem dla telefonów – czysta przyjemność. Zapowiada się naprawdę udany produkt. Ilość gadżetów przygotowanych przez Nokię do swoich telefonów może zawrócić w głowie – kolorystyką ale także faktem dedykowania do współpracy z urządzeniami. Nokia wyraźnie odrobiła lekcję, i w przeciwieństwie do Samsunga  przygotowała prócz telefonu całe zaplecze dla potencjalnych użytkowników.

Producenci komputerów nie byli dłużni. W jednej z hal zaprezentowano topowe urządznenia klasy ultrabook, podłączone także do monitorów 42 calowych, pozwalając cieszyć się wydajniością oraz detalami  w grach komputerowych, zdarzały się modele z ekranami dotykowymi.  Swoje ultrawydajne urządzenia pokazali m.in. HP, Toshiba, Lenovo, Acer, Asus oraz Samsung, próbując momentami maksymalnie upodobnić produkty do laptopów z logo nadgryzionego jabłuszka.  Nie zabrakło także wystawców oferujących całe wsparcie dla nieobecnego na targach Apple’a  - dyski sieciowe zgodne z mechanizmami backupu Time Machine, kontenery do przechowywania/transportu dużej ilości tabletów iPad, pozwalając w czasie przechowywania na  ładowanie energii  bądź obsługi oprogramowania. Kolejnym praktycznym ciekawym rozwiązaniem jest ewolucja modeli latających – już nie tylko modele do zabawy, także bazujące na GPS, programowalne roboty patrolowe, pozwalające na atywne wykorzystanie załączonej kamery do monitoringu obiektów z powietrza. Wśród zastosowań dystrybutorzy obrazowali na przykładzie kompleksu leśnego, wykorzystania agrarno-hodowlanego czy w przypadku  obiektów budowlanych.

Nas jednak bardziej interesowały ciekawostki muzyczne. Takowie znaleźliśmy w hali rozrywki i gadżetów pod postacią pokaźnej wystawy firmy Roland.  Można było usiąść przy aranżerze, pobawić się instrumentami, skomponować i wykonać utwór. Co jest chyba najważniejsze – każdy instrument był pokazywany podczas prowadzonych prezentacji, można go było dokładnie wypróbować przed oficjalną premierą.

O muzykach pomyślał także Volkswagen, partner targów, prezentując  swój model Krafter Band Edition. Ten pokaźny furgon pozwalał przewieźć 9 osób   wraz z wyposażeniem małego zespołu muzycznego. Z posród dwóch modeli dostępnych dla zwiedzających można było podejrzeć ładowność zobrazowaną typowym wyposażeniem każdego 5/6 osobowego zespołu. Licząc instumenty, światło,  konsoletę, wyposażenie sceniczne z odsłuchami i nagłośnieniem. Volkswagen od dawna słynie z tej edycji,  tym razem zamiast Transportera wykorzystano większego brata.

Prócz muzycznych atrakcji nie zabrakło innych ciekawych stoisk: firmy Acer  - prezentującego gamę notebooków ustawionych na stołach z zainstalowaną ostatnią edycją Fify 2011, oraz podów dla graczy zawierających sprzężone z komputerem fotele, kierownicę z pedałami oraz 3 szerokimi ekranami,  które w połączeniu z okularami 3D budowały wiernie nastrój  dla zaawasowanych graczy. Także Thermaltake pokazał kilka innowacyjnych obudów do sprzętu komputerowego, mało u nas lubiany, ale szanowany za granicą Acorp pochwalił się najnowszymi płytami głównymi, których osiągnięcia w połączeniu z 22 nanometrowymi  procesorami dosłownie wgniatały. Liczne stoiska chińskich producentów przybliżały ideę inteligentnego domu, prezentując wiele ciekawych rozwiązań, które niedługo powinny stale  u nas zagościć.

  Elektronika konsumpcyjna powoli ustępuje sferze biznesowej, stąd nie dziwne, że z pośród wielu wystawców pojawiają się także firmy doradcze, czy producenci oprogramowania stricte adresowanego na rynki biznesowe.  Typowy odwiedzający mógł spokojnie wziąć czynny udział w dyskusjach panelowych odnośnie tematyki czy produktów. Nas zainteresowała dyskusja na temat rozwiązań  prawnych w ochronie własności intelektualnej w sieci. Musimy się powoli liczyć z faktem częstszej inwigilacji pod kątem legalności posiadanych  materiałów multimedialnych.

Na koniec zostawiliśmy sobie największą arenę dla graczy – World Best Gamer - Intel  Extreme Masters.  4 zespoły, duża scena, telebimy i wiele maszyn, na których można było pobawić się  w międzyczasie.  Wielkość była imponująca, w tej hal można było spędzić cały dzień. Warto wspomnieć, iż gracze mogli zapoznać się z nadchodzącymi premierami jak Diablo III, a także spróbować swoich sił w wielu rozgrywkach m.in. Counter Strike czy Starcraft. Warto nadmienić, iż to właśnie Polski zespół zdobył mistrzostwo w CounterStrike'a podczas tej imprezy.

Naszą wizytę zakończyliśmy w stoisku korporacyjnym, w którym wiele firm  z dziedziny opensource oraz producenci kompleksowych  rozwiązań  zachwalali potenchalnych nabywców i użytkowników.

W przyszłym roku partnerem targów będzie Polska -  tym samym mamy nadzieję zobaczyć wiele ciekawych polskich firm. Jak na razie rządowe stoiska wiały pustką, sprawdził się natomiast model stosowany przez wielkopolski inkubator. W pełni prywatną firmę dającą swoim podopiecznym stoisko na targat CeBIT. Liczymy na większe zaangażowanie Polskich firm, które powoli zaczynają zaberać coraz liczniejsze grono użytkowników dla swoich produktów. 

foto: autor

 

Zdjęcia:

Zdalny monitoring - także z powietrza Innowacyjne klawiatury o szklanej powierzchni My mamy City Bike - zachodni sąsiad testuje City Car na bazie Mini Coopera! System LTE Connect na stoisku AUDI Thermaltake zaprezentował obudowy da wymagających ... i co można z nimi zrobić wydajne ultrabooki Pody na stoisku Acer mały, zgrabny, a jednak do kogoś podobny
Słuchaj nas na Spotify
ArtRock.pl RSS ArtRock.pl na Facebook.com
© Copyright 1997 - 2025 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.