ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Recenzja albumu Yesternight  ─ The False Awakening  w serwisie ArtRock.pl

Yesternight — The False Awakening

 
wydawnictwo: 12 Sounds Production 2017
 
1. The False Awakening [2:47]
2. My Mind [4:30]
3. Who You Are [6:07]
4. Solitude [4:56]
5. About You [6:32]
6. To Be Free [5:04]
7. Yesternight [7:04]
8. Lost [5:27]
9. Just Try! [11:31]
 
Całkowity czas: 54:00
skład:
Marcin Boddeman – vocal
Bartek Woźniak – guitars, keyboards
Kamil Kluczyński – drums
 
Album w ocenie czytelników:
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Beznadziejny album, nie da się go nawet wysłuchać.
,0
Istnieją gorsze, ale i przez ten ciężko przebrnąć do końca.
,0
Album słaby, nie broni się jako całość.
,0
Nieco poniżej przeciętnej, dla wielbicieli gatunku.
,0
Album jakich wiele, poprawny.
,0
Niezła płyta, można posłuchać.
,0
Dobry, zasługujący na uwagę album.
,3
Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
,0
Absolutnie wspaniały i porywający album.
,3
Arcydzieło.
,1

Łącznie 7, ocena: Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
 
 
Ocena: 7 Dobry, zasługujący na uwagę album.
03.07.2017
(Recenzent)

Yesternight — The False Awakening

Choć ta bydgoska formacja działa od dekady, dopiero teraz doczekała się debiutanckiego albumu. A w zasadzie to się dopiero doczeka, bowiem oficjalną premierę albumu zaplanowano w Toruniu, podczas kolejnej edycji Festiwalu Rocka Progresywnego im. T. Beksińskiego, na której Yesternight oczywiście wystąpi. Jak zatem widać, trochę panowie się naczekali (grupę tworzy trzech muzyków). Z drugiej strony, nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Bo być może, dzięki temu, materiał jest wyrazem sporego bagażu doświadczeń, zarówno muzycznych, jak i pewnie życiowych. Zresztą, jego charakter i przesłanie najlepiej ilustrują słowa muzyków zawarte w promującej go notce: Każdego dnia borykamy się z problemami naszego istnienia. Nasze życie niczym sinusoida podlega wzlotom i upadkom, a nasze dusze pośród tych karkołomnych zmian podlegają slalomowi pełnemu często bardzo ostrych zakrętów. Zawieszeni pośród własnych słabości, ale i dopingowani przez wewnętrzne nadzieje i bodźce z zewnątrz dążymy do prywatnego happy endu. A ten jest zawsze możliwy! Trzeba tylko bardzo chcieć...

No i wraz z premierą The False Awakening mają swój happy end. Może muzycznego świata nim nie zawojują, bo gór nim nie przenoszą i uchylają dawno już otwarte drzwi, niemniej pokazują się od bardzo stylowej strony. Niespełna godzinny materiał nie jest przegadany pomysłami. Muzycy faktycznie stawiają na budowanie klimatycznej atmosfery, wkładając w kompozycje mnóstwo przestrzeni i dając im sporo oddechu. Zazwyczaj zwrotki, w pewnym kontraście do refrenów, są bardziej stonowane, dominują też raczej średnie tempa. Tym samym album jest jednorodny i spójny, choć może momentami brakuje mu pewnej werwy i kopa. Tym bardziej, że trio stać na klasowe przyłojenie w iście progmetalowym stylu. Dowodem na to niech będzie jeden z najlepszych numerów w zestawie, My Mind, z przetworzonym wokalem i metalowym groovem. W 2 minucie i 53 sekundzie wychodzi kapitalna zagrywka pokazująca prawdziwą moc i energię jaka w nich drzemie. Szkoda, że później jej nie wykorzystują.

Rekompensują jednak ów brak dobrymi melodiami, do których mają smykałkę, i ciekawymi rozwiązaniami. Jak iście symfoniczno-filmowa końcówka About You, która niezwykle zgrabnie wprowadza w przepiękny motyw klawiszowy rozpoczynający To Be Free. Zresztą taką uroczą klawiszową figurę dostaniemy i w następnym Yesternight, w którym jest też atrakcyjne gitarowe solo (takie solowe, gitarowe formy Bartka Woźniaka to kolejny atut płyty). Warto też zwrócić uwagę na kończący album Just Try!. Najdłuższy (prawie 12 – minutowy) i wielowątkowy, z mocnym, transowym zwieńczeniem. Podoba mi się ten album i myślę, że w koncertowej odsłonie, gdy dostanie nieco scenicznego brudu, szorstkości i energii, może zabrzmieć jeszcze ciekawiej.

 
ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl RSS
Picture theme from Riiva with exclusive licence for ArtRock.pl
© Copyright 1997 - 2024 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.