ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Szukaj:
Recenzja albumu Ukeje ─ ỤZỌ w serwisie ArtRock.pl

Ukeje — ỤZỌ

 
wydawnictwo: Universal Music Polska 2016
 
1. Drzewo
2. Film
3. Stan nieważkości
4. Dziura w kieszeni
5. Niedźwiedź
6. Za mało
7. Tu i teraz
8. Od połowy
9. Niedopałki
10. Spokój
 
skład:
Damian Ukeje - śpiew, gitara, bas, instrumenty klawiszowe, perkusja
Sarsa - śpiew
Kuba "Kikut" Mańkowski - bas, perkusja, instrumenty klawiszowe
Judyta Sawicka - skrzypce
Małgorzata Znarowska - wiolonczela
Jarosław Stokowski - kontrabas
Adam Kram - perkusja
 
Brak ocen czytelników. Możesz być pierwszym!
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Brak głosów.
 
 
Brak oceny
Ocena: * Bez oceny
23.12.2016
(Recenzent)

Ukeje — ỤZỌ

Trochę zaskakująca to pozycja jak na nasze artrockowe klimaty. Trudno ją w ogóle nazwać rockową. Ale dotarła do naszego recenzyjnego działu jakiś czas temu i warto o niej słów parę napisać. Tym bardziej, że to granie w sam raz na ten świąteczny, nieco leniwy czas.

Przypomnę, że Damian Ukeje jest zwycięzcą pierwszej edycji The Voice of Poland,  w której nagrodą był kontrakt z Universal Music Polska. Efektem tego sukcesu był wydany w 2013 roku debiutancki album artysty zatytułowany Ukeje. ỤZỌ, opublikowane we wrześniu tego roku także nakładem tej wytwórni, jest drugim krążkiem wokalisty, kompozytora i autora tekstów.

Krążkiem przynoszącym pewną stylistyczną zmianę w stosunku do Ukeje. Debiut był mocniejszy, bardziej pop rockowy i chyba bardziej przebojowy. Tym razem dostajemy subtelne oblicze artysty. Zbiór dziesięciu kompozycji zaaranżowanych inteligentnie, aczkolwiek bardzo ascetycznie. Całość tym razem sprawia wrażenie grania bardziej akustycznego, w którym mimo dźwięków tradycyjnej gitary, basu, perkusji i instrumentów klawiszowych usłyszymy skrzypce, wiolonczelę i kontrabas. W poszczególnych, raczej niespiesznych utworach, królują wyeksponowany głos wokalisty, naprawdę wyrazisty, z ciekawą barwą, oraz… rytm. Mimo swoistej nastrojowości muzyki, bardzo intensywny, czerpiący z ducha muzyki etnicznej.

Trudno tu wyróżnić którąś z kompozycji, wszystkie prezentują zbliżony poziom. Efektem tegoż jest jednak i to, że nie ma tu numeru mającego radiowy, nośny potencjał. Najbliżej „hitu” jest chyba Film, co ciekawe, z tekstem autorstwa Piotra Roguckiego. Warto też zauważyć Od połowy zaśpiewane przez Damiana wspólnie z Sarsą, zresztą do jej tekstu.

W zgrabnym digipacku, okraszonym stylową sesją zdjęciową z Ukeje, sam artysta tak wytłumaczył tytuł albumu:  ỤZỌ to słowo w narzeczu Igbo, które jest językiem mojego ojca (Nigeryjczyka – przyp. MD), oznacza drogę. I wydaje się, że ta płyta jest taką osobistą droga artysty, podkreśloną lekko poetyckimi tekstami.

 
ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl na Twitterze
ArtRock.pl RSS
Picture theme from Riiva with exclusive licence for ArtRock.pl
© Copyright 1997 - 2023 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.