ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Recenzja albumu Ukeje ─ ỤZỌ w serwisie ArtRock.pl

Ukeje — ỤZỌ

 
wydawnictwo: Universal Music Polska 2016
 
1. Drzewo
2. Film
3. Stan nieważkości
4. Dziura w kieszeni
5. Niedźwiedź
6. Za mało
7. Tu i teraz
8. Od połowy
9. Niedopałki
10. Spokój
 
skład:
Damian Ukeje - śpiew, gitara, bas, instrumenty klawiszowe, perkusja
Sarsa - śpiew
Kuba "Kikut" Mańkowski - bas, perkusja, instrumenty klawiszowe
Judyta Sawicka - skrzypce
Małgorzata Znarowska - wiolonczela
Jarosław Stokowski - kontrabas
Adam Kram - perkusja
 
Brak ocen czytelników. Możesz być pierwszym!
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Brak głosów.
 
 
Brak oceny
Ocena: * Bez oceny
23.12.2016
(Recenzent)

Ukeje — ỤZỌ

Trochę zaskakująca to pozycja jak na nasze artrockowe klimaty. Trudno ją w ogóle nazwać rockową. Ale dotarła do naszego recenzyjnego działu jakiś czas temu i warto o niej słów parę napisać. Tym bardziej, że to granie w sam raz na ten świąteczny, nieco leniwy czas.

Przypomnę, że Damian Ukeje jest zwycięzcą pierwszej edycji The Voice of Poland,  w której nagrodą był kontrakt z Universal Music Polska. Efektem tego sukcesu był wydany w 2013 roku debiutancki album artysty zatytułowany Ukeje. ỤZỌ, opublikowane we wrześniu tego roku także nakładem tej wytwórni, jest drugim krążkiem wokalisty, kompozytora i autora tekstów.

Krążkiem przynoszącym pewną stylistyczną zmianę w stosunku do Ukeje. Debiut był mocniejszy, bardziej pop rockowy i chyba bardziej przebojowy. Tym razem dostajemy subtelne oblicze artysty. Zbiór dziesięciu kompozycji zaaranżowanych inteligentnie, aczkolwiek bardzo ascetycznie. Całość tym razem sprawia wrażenie grania bardziej akustycznego, w którym mimo dźwięków tradycyjnej gitary, basu, perkusji i instrumentów klawiszowych usłyszymy skrzypce, wiolonczelę i kontrabas. W poszczególnych, raczej niespiesznych utworach, królują wyeksponowany głos wokalisty, naprawdę wyrazisty, z ciekawą barwą, oraz… rytm. Mimo swoistej nastrojowości muzyki, bardzo intensywny, czerpiący z ducha muzyki etnicznej.

Trudno tu wyróżnić którąś z kompozycji, wszystkie prezentują zbliżony poziom. Efektem tegoż jest jednak i to, że nie ma tu numeru mającego radiowy, nośny potencjał. Najbliżej „hitu” jest chyba Film, co ciekawe, z tekstem autorstwa Piotra Roguckiego. Warto też zauważyć Od połowy zaśpiewane przez Damiana wspólnie z Sarsą, zresztą do jej tekstu.

W zgrabnym digipacku, okraszonym stylową sesją zdjęciową z Ukeje, sam artysta tak wytłumaczył tytuł albumu:  ỤZỌ to słowo w narzeczu Igbo, które jest językiem mojego ojca (Nigeryjczyka – przyp. MD), oznacza drogę. I wydaje się, że ta płyta jest taką osobistą droga artysty, podkreśloną lekko poetyckimi tekstami.

 
ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl RSS
Picture theme from Riiva with exclusive licence for ArtRock.pl
© Copyright 1997 - 2024 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.