ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Szukaj:
Recenzja albumu Wallimann, David ─ Evolving Seeds Of Glory w serwisie ArtRock.pl

Wallimann, David — Evolving Seeds Of Glory

 
wydawnictwo: Produkcja własna / Self-Released 2016
 
1. Overture [8:33]
2. Time [5:29] 3. Change [6:13]
4. Fall [6:05]
5. How Can It Be [6:23]
6. Memories [6:00]
7. I Turn To You [6:03]
8. Savior [9:10]
 
skład:
Nick D’Virgilio - drums
Randy George - bass
David Wallimann - everything else

Sam Bell - guitar solo on Change
Muris Varajic - guitar solo on Change
Bill Rebsamen - synth solo on I Turn To You
Fred Schendel - synth solo on Savior
Eric Gillette - guitar Solo on Savior <
 
Album w ocenie czytelników:
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Beznadziejny album, nie da się go nawet wysłuchać.
,0
Istnieją gorsze, ale i przez ten ciężko przebrnąć do końca.
,0
Album słaby, nie broni się jako całość.
,5
Nieco poniżej przeciętnej, dla wielbicieli gatunku.
,10
Album jakich wiele, poprawny.
,5
Niezła płyta, można posłuchać.
,0
Dobry, zasługujący na uwagę album.
,0
Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
,0
Absolutnie wspaniały i porywający album.
,0
Arcydzieło.
,0

Łącznie 20, ocena: Nieco poniżej przeciętnej, dla wielbicieli gatunku.
 
 
Ocena: 7 Dobry, zasługujący na uwagę album.
16.11.2016
(Recenzent)

Wallimann, David — Evolving Seeds Of Glory

Przyznam, że jestem nieco zaskoczony faktem, iż premiera tego albumu przeszła w naszym kraju - przynajmniej w tak zwanych progresywnych kręgach - bez echa. Okej, rzecz ma charakter niezależny i tym samym trudno mówić w tym przypadku o jakiejś wielkiej promocji, niemniej nazwiska pojawiające się na tym wydanym w połowie czerwca tego roku (premiera cyfrowa miała nawet miejsce w maju) albumie muszą budzić szacunek.

Za wszystko odpowiedzialny jest David Wallimann, francuski instrumentalista, kompozytor i nauczyciel gry na gitarze. Choć urodził się w południowej Francji, tak naprawdę jego muzyczna przygoda nabrała tempa dopiero w 2004 roku, kiedy to wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Najbardziej znany fanom progresywnego rocka może być ze współpracy z cenioną amerykańską formacją Glass Hammer, z którą - jako gitarzysta - zarejestrował w 2007 roku album Culture Of Ascent a rok później pojawił się na DVD grupy Live at The Tivoli. Ma też jednak Wallimann na swoim koncie albumy solowe - wydany w 2010 roku Deep Inside The Mind, czy 40 Year Journey, na którym gościnnie na gitarze pojawił się między innymi Dweezil Zappa (to efekt zaproszenia jakie w 2013 rok wystosował Zappa Davidowi, aby ten wziął udział - jako nauczyciel - w jego muzycznym campie Dweezilla).

No i jeszcze jedną rzecz trzeba tu koniecznie powiedzieć. Wallimann związany jest ze środowiskiem rocka chrześcijańskiego. I taki też charakter – choć to album instrumentalny - ma ta płyta. To według słów autora koncept o docieraniu człowieka do Chrystusa. Wspominałem na początku o „dużych” nazwiskach tu grających? Proszę bardzo – na perkusji gra sam Nick D’Virgilio (Spock's Beard, Big Big Train) a na basie Randy George (Neal Morse, Ajalon). Gościnnie gitarowe sola prezentują ponadto Eric Gillette (Neal Morse) i Fred Schendel (Glass Hammer).

A co z samą muzyką? To niespełna godzina bardzo udanego, progresywnego grania wpisana w osiem rozbudowanych i wielowątkowych kompozycji. Szukając najbardziej pojemnej szuflady stworzyłem taką oto hybrydę: instrumentalny, epicki i symfoniczny rock progresywny z chwilowymi skrętami w kierunku fusion rocka. Z pewnością może się to spodobać wielbicielom Spock’s Beard, Neal Morse Band, czy nawet Dream Theater, bo całość też można wpisać w ramy progresywnego metalu. Mnóstwo tu przede wszystkim świetnych, wirtuozerskich popisów gitarowych ale też klawiszowych form. Generalnie zachwycają wszystkie partie instrumentalne, a sekcja rytmiczna D’Virgilio – George wgniata soczystym graniem w fotel. Wiele o tym graniu mówi otwierający całość Overture. Rozpoczęty bardzo klasycznie, zbudowany jest na mocnym, ciężkim i zapamiętywalnym riffie. Z drugiej strony artyści potrafią się też zaprezentować doskonale w instrumentalnej balladzie I Turn To You  z ładnym gitarowym tematem przewodnim.

No i jeszcze na koniec o polskim akcencie. Album zdobi grafika przygotowana przez polskiego grafika, Michała Karcza. Dobra. Tak jak i cała płyta.

 
ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl na Twitterze
ArtRock.pl RSS
© Copyright 1997 - 2023 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.