ArtRock.pl - Progressive & Art Rock w sieci!
Ten serwis korzysta z plików Cookies i podobnych technologii. Dowiedz się więcej » | zamknij
 
Recenzje albumów w serwisie ArtRock.pl
Recenzja albumu Moonglass ─ WEBS w serwisie ArtRock.pl

Moonglass — WEBS

 
wydawnictwo: Produkcja własna / Self-Released 2014
 
1. Fade [5:08]
2. A Serene Sky [6:26]
3. Myriad Whispers [4:09]
4. Red In Azure [6:26]
5. Warps And Wefts [2:43]
6. Thistledown [5:56]
7. The Weaving [3:37]
8. Tapestry [9:08]
 
skład:
Mateusz Gudelis - vocals
Maciej Karbowski - guitars, keyboards
Łukasz Pasternak - bass, keyboards
Tomasz Stołowski - drums
 
Album w ocenie czytelników:
Oceń album:

Pokaż szczegóły oceny
Beznadziejny album, nie da się go nawet wysłuchać.
,0
Istnieją gorsze, ale i przez ten ciężko przebrnąć do końca.
,0
Album słaby, nie broni się jako całość.
,0
Nieco poniżej przeciętnej, dla wielbicieli gatunku.
,0
Album jakich wiele, poprawny.
,0
Niezła płyta, można posłuchać.
,0
Dobry, zasługujący na uwagę album.
,0
Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
,2
Absolutnie wspaniały i porywający album.
,0
Arcydzieło.
,0

Łącznie 2, ocena: Bardzo dobra pozycja, mocno polecana.
 
 
Ocena: 7 Dobry, zasługujący na uwagę album.
15.05.2014
(Recenzent)

Moonglass — WEBS

WEBS to debiutancki album warszawskiej formacji Moonglass, która w pierwszych latach swojego istnienia działała pod nazwą Sands Of Sedna i którą to kapelę dane mi było nawet oglądać na scenie, gdy w 2011 roku supportowała Irlandczyków z God Is An Astronaut. Pisząc o nich nie sposób nie wspomnieć o grupie Tides From Nebula, bowiem połowę Moonglass tworzy dwóch muzyków tego zespołu: gitarzysta Maciej Karbowski i perkusista Tomasz Stołowski. Skład uzupełniają basista Łukasz Pasternak i odpowiadający za teksty wokalista Mateusz Gudelis.

W związku z powyższym mówiąc o Moonglass trudno uciec od odniesień do dźwięków wyżej wymienionej kapeli, czy szeroko rozumianego postrocka, wszak muzycy dzielili już scenę z formacjami zbliżonymi stylistycznie do tej muzycznej szuflady (wspomniany God Is An Astronaut, Junius, Jeniferever, And So I You From Afar, Sleepmakeswaves).

WEBS zatem to trzy kwadranse i osiem kompozycji bliskich postrockowej stylistyce. Kompozycji, które jednak czasami zrywają z tradycyjnie rozumianym postrockiem. Wystarczy zresztą posłuchać delikatnie odstającego od ogólnego obrazu płyty Myriad Whispers – lekko onirycznego i na swój sposób zwiewnego numeru, kierującego zespół w stronę bardziej alternatywnych, czy indie – rockowych klimatów. Intryguje też niespełna trzyminutowy instrumental Warps And Wefts, nastrojowy, przestrzenny i filmowy, będący swoistym oddechem w środku albumu od rockowych dźwięków. Jest też wreszcie The Weaving, w połowie ascetyczna balladka oparta tylko o dźwięki pianina i subtelną elektronikę. Ten ostatni element – niekiedy delikatna, innym razem dominująca elektronika - to jeden z wyróżników stylu Moonglass. Cóż mamy poza tym? Naprawdę fajne rockowe piosenki z dobrymi melodiami i niekiedy wzniosłymi aranżami i wokalami (Thistledown, świetna końcówka Tapestry z ładnymi harmoniami). Jest też nośny i rytmicznie prący do przodu Red In Azure. Z kolei dwie otwierające album kompozycje, Fade i A Serene Sky, pokazują, jak mogłaby wyglądać muzyka Tides From Nebula, gdyby tak uzupełnić ją o wokal, tym bardziej, że Tajdsi na ostatniej płycie poflirtowali z „instrumentalnymi piosenkami”. Żeby była jednak jasność – propozycja Moonglass, w przeciwieństwie do dźwięków panów z TFN, unika potężnych i emocjonalnych gitarowych ścian.

Bardzo udany i skromnie, choć ze smakiem, wydany debiut. Polecam i to nie tylko fanom postrockowej formy.

 
ArtRock.pl na Facebook.com
ArtRock.pl RSS
© Copyright 1997 - 2024 - ArtRock.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.